Следете не

Социјални мрежи

Инстаграм воведува веб директни пораки за сите корисници

Avatar

Објавено пред

на

Инстаграм започна да воведува веб-пристап до инстант пораки до сите свои корисници ширум светот. Компанијата ја објави презентацијата на својот профил на Твитер. Како и обично, можеби ќе треба да почекате некое време пред да пристапите до оваа функција.

Директни пораки

После внатрешен пробен период, компанијата започна со тестирање на директни пораки на мрежата на почетокот на годината со „мал процент“ на корисници. Како и со мобилната апликација Instagram, можете да ја користите оваа функција да учествувате во индивидуални и групни разговори, како и да споделувате фотографии.

Давање пристап на луѓето до приватни пораки, без оглед на нивната платформа за избор, е целта на Фејсбук од минатата пролет. Компанијата на крајот се надева дека ќе понуди обединување на пораки во сите свои основни апликации, вклучително и Instagram, WhatsApp и Messenger.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Социјални мрежи

„WhatsApp“ со новата опција ги израдува своите корисници, пратените пораки ќе се бришат и по седум дена

Avatar

Објавено пред

на

Марк Закерберг, извршен директор на Фејсбук во април 2019 година најави воведување на неколку новини во апликацијата со цел корисниците да имаат поголема приватност, вклучително и опција за исчезнување на пораките. WhatsApp ќе воведе нова опција што овозможува пораките од телефоните на испраќачот и примателот да исчезнат сами од себе по седум дена.

Оваа опција има за цел да ја заштити приватноста на корисниците, но примателите сè уште ќе можат да ги проследуваат и сликаат пораките, фотографиите и видеата што сакаат да ги зачуваат. Опцијата ќе им биде достапна на корисниците на крајот на ноември.

Имено апликацијата „WhatsApp“ чија сопственост е на Фејсбук, ја користат повеќе од две милијарди луѓе ширум светот

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Од денеска нема „Classic mode“ на фејсбук, платформата комплетно ќе го користи „Light“ модот, корисниците со разочарувачки пораки

Avatar

Објавено пред

на

Фејсбук минатата година го претстави сосема новиот интерфејс и полека го пушташе во оптег на разгледување кај корисниците – но веќе од денес без можност да се врати во класичниот стил. Сите корисници се заглавени со новиот изглед на Фејсбук, сакале или не (и се чини дека има доста во вториот камп).

Најавен на конференцијата Фејсбук Ф8 во 2019 година, новиот интерфејс е најголемиот редизајн на платформата во последната една деценија. Помина сината лента за навигација со потпис, во корист на многу минимален, бел дизајн (горе) – или црна ако се одлучите за сосема нов мрачен режим. Секако е почист изглед, но ако не сте љубител на дизајнот, се чини дека одговорот на Фејсбук наскоро ќе биде „тешка среќа“. (Ако барате инспирација за веб дизајн, проверете ги нашите најдобри модели на веб-страници.)

Со своите огромни слики, фокусот на Приказни и изобилството на обичен бел простор, искуството на работната површина може да се чувствува како да гледате во огромна, затегната интерфејс на паметниот телефон.

Фејсбук го нарекува дизајнот „поширок и потопен“ во порака со која се поздравуваат корисниците на новиот изглед (погоре), но се чини дека многумина не се импресионирани:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Фејсбук и Инстаграм се повлекуваат од Европа?

Avatar

Објавено пред

на

Ирската комисија за заштита на податоци минатиот месец донела одлука со која Фејсбук не смее да ги „префрла“ приватните податоци на корисниците од ЕУ во САД, туку мора да ги чува на сервери во Европската унија, поради страв дека тие податоци се надгледувани од страна на американската влада.

Ако навистина дојде до примена на ваквата одлука, последиците за корисниците и бројните компании во Европа би можеле да бидат катастрофални, објаснуваат од Фејсбук во тужбата што ја поднеле до Високиот суд во Ирска.

Во тужбата поднесена од страна на шефицата на Фејсбук за заштита на податоците во Ирска, Ивон Канан, се наведува дека во случај на забрана за пренос на податоци, не е јасно како во такви услови би можеле да продолжат со обезбедување услуги на Фејсбук и Инстаграм во ЕУ.

Накратко, тоа би значело повлекување на овие две популарни социјални мрежи со повеќе од 400 милиони европски корисници од земјите на ЕУ. Таа особено нагласила дека, благодарение на тие мрежи, европските компании оствариле приходи од околу 208 милијарди евра.

Од Фејсбук исто така потсетуваат дека многу други американски технолошки компании ги користат истите методи за пренесување податоци на сервери во САД, но дека ирската комесарка за заштита на личните податоци, Хелен Диксон, го издвоила само Фејсбук и донела одлука што се однесува само на компанијата на Закерберг, пренесува „Zimo“.

Фејсбук подоцна им објасни на медиумите дека најавата за потенцијално повлекување од ЕУ не е закана со која сакаат да извршат притисок на регулаторните тела за промена на нивната одлука, туку нагласува дека компанијата се потпира на пренос на податоци помеѓу ЕУ и САД за да работи со своите услуги. Без тој трансфер на податоци, Фејсбук нема да може да им ги нуди своите услуги на корисниците во Европската унија.

Извор: ЗаСе

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 2 часа

Италија забрани патување од 21 декември до 6 јануари

РИМ – Италијанската влада денес објави дека воведе забрана за патување за време на новогодишните празници, со цел да се...

СветПред 2 часа

Во светот, повеќе од 1,5 МИЛИОНИ починати од коронавирус.

Бројот на смртни случаи од вирусот корона надмина 1,5 милиони луѓе денес, според worlodmeters.info. Најмногу смртни случаи има САД, каде...

СветПред 2 часа

Во Соединетите држави, 2.700 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, најмногу од април

Соединетите држави регистрирале повеќе од 2.700 смртни случаи од последиците на коронавирусот за 24 часа, толкав дневен број на смртни...

КултураПред 7 часа

Утре е големиот празник „Пречиста“, на помош да биде, за многу здравје и нови рожби во домовите

Утре е голем празник Воведение на Пресвета Богородица во храмот што народот го вика Света Пречиста или само Пречиста, овој...

Временска прогнозаПред 8 часа

Времето денес ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд до недела каде врнежите ќе бидат со поголем интензитет

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени локални врнежи од дожд, претежно во западните делови, ќе дува умерен, вдолж...

ХороскопПред 15 часа

Голем Хороскоп за денес [03.12] – четврток

ОВЕН Работа: На деловен план работите ќе бидат одлични. Добриот крај на претходната година ќе продолжи и вашата работа ќе цвета....

МакедонијаПред 18 часа

(ФОТО) Вечерва сопрен камионџија на патот Прилеп-Кавадарци, возел со 2,44 промили алкохол во крвта

Вечерва околу 17:45 часот полициски службеници од мобилната сообраќајна единица на МВР на патот Прилеп-Кавадарци го приведоа Е.В.Б (49) од...

МакедонијаПред 18 часа

Ковид-19 денес: 946 нови случаи од 2564 тестирања, починати се 33 лица, ова е билансот по градови..

Во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 426 -Куманово...

Живот и стилПред 18 часа

(ВИДЕО) Видео за 2020 година е делото на „DigitalBox“ – „Со љубов од Париз“, љубовна приказна каква што секој би посакал

Како што се ближи крајот на годината, време е да избереме еден видео запис на заљубен млад брачен пар. Видеото...

МакедонијаПред 23 часа

Пред нас нов неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98...

НАЈЧИТАНИ