Следете не

Забава

Интересни факти за телото што не сте ги знаеле

Сите ние го земаме нашето тело здраво за готово, но има многу функции за кои не сме свесни. Ако бевме во можност да ги следиме сите овие функции, ќе бевме изненадени од она што нашето тело може да го направи.

Звукот на крцкање кои го произведуваат зглобовите, вратот и грбот, кога правиме движење, всушност е звукот на меурите кои се наоѓаат во течноста на зглобовите. Ова не е премногу болно, иако може да биде непријатно. Премногу крцкање може да доведе до оштетување на лигаментите.

Потта, всушност, нема непријатен мирис. Непријатниот мирис се јавува кога бактериите доаѓаат во контакт со соодветната течност. Нивниот измет е всушност она што мириса непријатно.

Многу инсекти, вклучувајќи скакулци, бубачки, црви, оски, гасеници и други, може да биде оброк богат со витамини и минерали. Луѓето низ целиот свет ги имаат овие мали животни на плочата, особено во Кина и Тајланд, а што се однесува до Европа, секогаш можете да јадете скакулци во некои холандски ресторани.

Хетерохромијата е феномен со различна боја на очите. Овој феномен е многу редок кај луѓето, но е чест кај животните, особено кај кучињата.

Мозокот е многу збрчкан орган. Ако се шири, може да ја достигне големината на перницата. До шестата година од животот, мозокот достигнува 90% од својот развој и продолжува да се развива во текот на својот живот.

Црниот дроб е орган кој има најдобра способност за регенерација. Ако има некоја болест или операција на црн дроб, тој ќе се опорави многу брзо. Тој ќе се врати во оригиналната форма во која претходно бил.

Мртвите клетки на кожата се состојат од кератин, исто како и косата и ноктите. Кератин формира цврсти делови од телото кај животните. Кератин бил пронајден во волна, крзно, копита, копита, канџи, боцки, школки, итн.

Околу 10.000 човечки клетки можат да застанат на врвот на иглата.
Слезината произведува од 2 до 6 чаши плунка (0,5-1,5 л) дневно.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 7 часа

Тешка сообраќајка во близина на с.Другово – Кичево помеѓу мотор и тешко товарно возило

Поради случена сообраќајна несреќа на патот према Охрид, пред клучката што ги поврзува Демир Хисар и Битола – сообраќајот е...

СветПред 7 часа

За 16 секунди исчезнуваат 16.000 тони челик снимено на камера! (ВИДЕО)

„Кулата Мартин“ е облакодер во Пенсилванија (поточно не Е, туку БЕШЕ) кој беше срушен за само 16 секунди. Станува збор...

СпортПред 9 часа

Зидан ја започна реконструкцијата на Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид го продолжи договорот со уште еден првотимец, додека навивачите нетрпеливо чекаат трансфер-бомби со кои ќе може...

Временска прогнозаПред 14 часа

Викендот може да се планира, ќе имаме летни температури!

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп | 23.05 Четврток

ОВЕН Ќе имате слободно време повеќе од обично, а тоа ви е потребно. Искористете го овој ден за да се...

КичевоПред 24 часа

(ВИДЕО) Вака си поминаа кичевските матуранти од ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево

Честитки за вашата матура ви посакуваме се најдобро во животот и успеси во понатамошните скалила на едукација. Утре на другарска...

СветПред 1 ден

Германија е-тротинетите ги брка од тротоарите и ги вклучува во сообраќајот

Германскиот Горен дом од Парламентот потврди дека на предлог на министерот за транспорт, Андреас Шауер, електричните тротинети од тротоарите се...

МакедонијаПред 2 дена

Веќе возиме поскапи горива, за тие што не се информираа – еве ги цените!

На бензинските на Лукоил и Макпетрол бензините поскапеа за 1 денар, а дизелот за 2 денари по литар. Бензинот 95...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (22.5) Среда

ОВЕН Пред вас е добар ден во кој ќе успеете да реализирате сѐ што ќе замислите. Имате сѐ повеќе проблеми...

СпортПред 2 дена

Од само едно кроше се здоби со осум фрактури, погледнете (ВИДЕО)

Американскиот ММА борец и бивш член на UFC, Сејџ Норткат, ќе се обиде што поскоро да го заборави своето деби...

НАЈЧИТАНИ

Close