Следете не

Забава

Интересни факти за виното

Avatar

Објавено пред

на

Иако Италија е најголемиот светски произведувач на вино, Италијанците се дури на третото место по конзумирање. Пред нив се Французите со 8,14 литри вино по човек годишно и Португалците со 6,65. Хрватска и Андора се на четвртото и петото место.

Некои истражувања покажуваат дека жените кои редовно и умерено конзумираат квалитетно вино полесно одржуваат здрава телесна тежина, отколку жените кои воопшто не пијат вино.

Виното содржи толку многу органски хемиски соединенија, што неговиот состав се смета за покомплексен од крвниот сериум.

Најстарите докази за произвотство на вино доаѓаат од исток. Неодамнешните археолошки истражувања во Турција, Сирија, Либан и Јордан отриле семки од грозје кои се смета дека датираат од 8000 години п.н.е. Најстари семки од култивирани винови лози се пронајдени во Грузија.

Постојат над 10 000 врсти грозје од кои се произведува вино ширум светот.

Годината назначена на винската етикета покажува дека најмалку 95% од виното е произведено од грозје собрано токму таа година…

Во една чаша вино има 80 – 100 калории во зависност од составот. На пример суво вино како Совињон Бланк содржи 2 грама јаглехидрати, додека десертно вино може да има и до 12 грама.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Занимливости

За ладните денови направете дома балзам за усни

Avatar

Објавено пред

на

Гроздовата маст или балзамот за заштита на усните од ладното и ветровито време може лесно да се направи без хемиски конзерванси и адитиви.

Состојки: 15 гр пчелен восок, 10 мл (2 лажички) нерафинирано кокосово масло, 3 мл бадемово, од јојоба или друго ладноцедено масло, 1 капка етерично масло од каранфилче, 4 капки етерично масло од портокал.

Мал сад отплика до половина наполенете го со вода и ставете го на тивок оган. Во ватростален сад ставете го иситнетиот пчелен восок како и кокосовото масло, а садот ставете го над садот со водата, односно згответе го на пареа. Загрејте на лесен оган додека восокот и кокосовото масло да се растопат.

Тргнете го огнот па во мешавината додадете ги сите етерични масла, помешајте со дрвено стапче и префрлете го во сад кој сте го намениле за балзамот. Оставете да се олади, па потоа затворете.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Да испиете 70 кафиња би било лошо по здравјето, но колку вода и чоколадо е опасно по живот!?

Avatar

Објавено пред

на

На сите им се случило барем еднаш: часот е 13:30 ништо не сте јаделе, а сфаќате дека веќе го пиете четвртото кафе тој ден. Но пред да започнете да паничите, погледнете го ова видео кое ви открива дека се потребни дури 70 кафиња за да ве убијат и дека беспотребно се грижите.

Ова не е нивно едиствено откритие. Семките од црешите содржат цијанид па доколку сомелете две и го изедете тој прав, би биле мртви истиот момент.

Еве уште неколку интересни откритија

– 70 шолји кафе би можеле да убијат личност од 70 килограми.

– 48 лажици зачин на база на сол можат да предизвикаат труење со содиум.

– 13 последователни шотови алкохол се доволни да го оштетат вашиот мозок и да предизвикаат гасење на респираторниот систем

– 6 литри вода се доволни да ве испратат во кома.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Правата вистина од експерти за користењето стапчиња за чистење на ушите

Avatar

Објавено пред

на

Стапчињата за уши предизвикуваат штета со туркањето на восокот во ушниот канал и наместо да го извадат ушниот восок тие го потиснуваат уште подлабоко во каналот.

Националниот институт за здравје и нега во Велика Британија вели дека и испирањето на ушите со голем метален шприц кој со вода го чисти восокот е потенцијално штетен и дека не смее да се спроведува.

Експертите наведуваат дека ушниот канал сам се чисти, а дека вишокот восок отпаѓа, и дека површината на увото треба да се чисти единствено и исклучиво со влажен пешкир.

Рачното чистење предизвикува траума и иритација на увото, а тоа го потврди и студијата која ја спроведе Институтот.

„Совет за сите е да не ставаат ништо во ушниот канал бидејќи тој сам се чисти, а се што е пожелно е со влажен пешкир само да поминете преку површината“, се наведува во соопштението.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 2 часа

Марк Гасол во Лејкерс

Шпанскиот кошаркар Марк Гасол ќе биде новиот играч на НБА шампионот Лос Анџелес Лејкерс. Според американските медиуми, помладиот брат на...

МакедонијаПред 2 часа

Бензините се намалуваат, додека дизелот се покачува

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука за нови цени на горивата, која започнува од ноќеска на полноќ и ќе...

СветПред 2 часа

Worldometers: Повеќе од 59 милиони случаи на корона

ВАШИНГТОН: Во светот, 59.080.520 случаи на инфекција се потврдени од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на веб-страницата на „Worldometers“. 1.395.340...

СветПред 2 часа

Нема повеќе ресторани, само храна преку телефон: Лос Анџелес жестоко се бори со коронавирусот

Мерките се воведуваат затоа што просечниот број на новоинфицирани во текот на пет дена беше над 4.000 Властите во областа...

ХороскопПред 17 часа

Дневен Хороскоп (23.11) понеделник

ОВЕН Фокусирани сте кон финансиите и заработката. Не постојат промени на долгорочен план. Ако се обидувате да се справите со...

МакедонијаПред 20 часа

Официјално денес 1112 нови случаи на Ковид-19, починаа 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 321 -Куманово...

ЗанимливостиПред 1 ден

За ладните денови направете дома балзам за усни

Гроздовата маст или балзамот за заштита на усните од ладното и ветровито време може лесно да се направи без хемиски...

МакедонијаПред 2 дена

❄️⚠️ Внимание во патниот сообраќај за предели каде има мраз, поледици, осојници!

Внимавајте периодот кој следи, во случај на мраз, подледување на асфалтот и голомразици за време на возењето во предели каде...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (22.11) недела

ОВЕН Подготвени сте да работите прекувремено и да се докажете уште повеќе за еден ден да остварите напредок. Ако ви...

МакедонијаПред 2 дена

Во Кичево дневен рекорд, денес 55 нови случаи од 1182 во целата држава

Во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 544 -Куманово...

НАЈЧИТАНИ