Следете не

Случувања

Италијански научник погоди кога ќе започне вториот бран, а сега има ново предвидување: „ЕВЕ КОГА ПАНДЕМИЈАТА ЗАВРШУВА

Avatar

Објавено пред

на

Пандемијата ковид-19 ќе запре помеѓу април и мај следната година, тврди италијанскиот научник, професор на Универзитетот во Неапол, Франческо Санино.

Тој предводи група научници и истражувачи кои претходно, користејќи математички метод, предвидоа дека новиот бран пандемијата ќе биде помеѓу октомври и ноември.

Нашите проценки се покажаа како многу веродостојни, очекувавме дека владата ќе ги почитува резултатите што ги постигнавме и ќе преземе соодветни мерки на време, но за жал тоа не беше случај – рече професорот Сонино за весникот „Ил Фато Котидијано“.

Според новите проценки објавени во научното списание „Syantificate Report“, во Италија може да има околу осум милиони луѓе заразени со вирусот корона.

Професорот Сонино тврди дека сега сме само на почетокот на вториот бран на пандемијата на коронавирусот и дека ефективноста на мерките што се преземаат сега ќе се покаже за само неколку недели.

Македонија

Денес 333 нови случаи на Ковид-19, починале 10 лица

Avatar

Објавено пред

на

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 182, Кавадарци – 22, Куманово и Охрид – по 20, Тетово – 15, Битола – 11, Прилеп – 9, Неготино – 8, Велес и Ресен – по 7, Гостивар – 6, Гевгелија – 4, Струмица – 3, Струга, Кичево, Свети Николе, Крива Паланка и Кратово – по 2, Штип, Кочани, Дебар, Радовиш, Берово, Виница, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 268 оздравени пациенти од:

Скопје – 160, Прилеп – 28, Куманово – 20, Крива Паланка – 14, Велес – 9, Тетово – 6, Битола, Кичево и Гевгелија – по 4, Кочани, Берово и Пробиштип – по 3, Гостивар и Богданци – по 2, Кавадарци, Свети Николе, Виница, Крушево, Кратово и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 10 починати лица. Починати се по 3 пациенти од Скопје (85г,70г,70г) 2 пациенти од Кавадарци (90г, 59г) и по 1 пациент од Штип (47г), Велес (59г), Кочани (79г), Куманово (82г), и Охрид (68г). Девет пациенти се починати во болнички услови, еден пациент во домашни услови.

Направени се 2.529 тестови преку: ИЈЗ-368, ЦЈЗ Скопје-52, Авицена-315, Биотек-377, Жан Митрев (Филип Втори)-184, Систина-319, лабораторија Лаор–555, МАНУ-0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-81, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-38, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 240, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 543.254 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 107.163, бројката на оздравени пациенти е 94.729, на починати е 3.195, а бројот на активни случаи изнесува 9.239.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)
Скопје 182, активни 4327
Куманово 20, активни 352
Прилеп 9, активни 700
Тетово 15, активни 271
Гостивар 6, активни 181
Штип 1, активни 117
Кавадарци 22, активни 568
Велес 7, активни 242
Битола 11, активни 219
Охрид 20, активни 463
Струмица 3, активни 190
Струга 2, активни 180
Кочани 1, активни 101
Кичево 2, активни 46
Неготино 8, активни 318
Гевгелија 4, активни 278
Свети Николе 2, активни 25
Крива Паланка 2, активни 128
Ресен 7, активни 62
Дебар 1, активни 18
Делчево, активни 66
Радовиш 1, активни 16
Берово 1, активни 31
Пробиштип, активни 34
Виница 1, активни 23
Валандово, активни 36
Крушево, активни 81
Богданци 1, активни 67
Кратово 2, активни 28
Демир Хисар 1, активни 27
Демир Капија, активни 32
Македонски Брод 1, активни 6
Македонска Каменица, активни 2
Пехчево, активни 3
Дојран, активни 1

Прочитај повеќе...

Кичево

ЕВН КЕЦ Кичево: За утре најавени прекини во електрична енергија, Мак.Брод, како и регионот – с.Манастирец, Пласница, Крапа…

Avatar

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 08.03.2021 година – понеделник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на својот реон, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата на следните локации:

МАКЕДОНСКИ БРОД: централното градско подрачје и индустрискиот дел од градот како и с.Ижиште с.Пласница, с.Преглово, с.Сланско, с.Дреново, с.Манастирец, с.Тополница ХПП Крапа с.Девич и с.Грешница (од 08:00 до 11:00 часот)

Извор: Струја

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 7 март

Avatar

Објавено пред

на

1573 година – Во Константинопол е потпишана војна за ставање крај на војната меѓу Венецијанската Република и Отоманската империја, кои го презедоа Кипар од Венеција во 1571 година. 1765 година – Роден е францускиот хемичар Josephозеф Нипс, пионер на фотографијата. Совршувајќи ја литографијата од 1813 до 1820 година, тој бил првиот во светот што снимил слика добиена во темна просторија со употреба на позлатена бакарна плоча, покриена со чувствителен слој асфалтен лак.

1793 година – Француска конвенција (револуционерно собрание) и објави војна на Шпанија.

1809 година – Умре францускиот дизајнер на балони Jeanан-Пјер Франсоа Бланшард Во 1785 година, тој и Johnон ffефрис први летаа над Ла Манш.

1814 година – 37 000 трупи на Наполеон поразија 90 000 Пруси под водство на фелдмаршалот Блухер во битката кај Линиј, Франција.

1850 година – Роден е чехословачкиот државник и филозоф Томас Масарик, професор на Универзитетот во Прага, борец за независност и прв претседател на Чехословачка, од 1918 до 1935 година.

1876 ​​година – Првиот телефонски разговор го направија телефонскиот пронаоѓач Александар Греам Бел и неговиот соработник Август Вотсон.

1932 година – Умре францускиот државник Аристид Бриан, шест пати премиер помеѓу 1909 и 1929 година, добитник на Нобеловата награда за мир во 1926 година, основач на идејата за Соединетите држави на Европа.

1936 – Со влегувањето на армијата во демилитаризираната Рајнска област, Германија демонстративно го крши Версајскиот мировен договор, склучен по Првата светска војна.

1945 година – Американските трупи за време на Втората светска војна заземаа стратешки важен мост преку Рајна во близина на Ремаген, Германија.

1945 година – Сузбивање на јапонските сили во Втората светска војна, британската 14-та армија влезе во Мандалај, вториот по големина град во Бурма.

1945 година – По оставката на кралската влада, Јосип Броз Тито формира нова југословенска влада, во која се вклучени шефот на предвоената Демократска партија, Милан Грол, како прв потпретседател и Иван Шубашиќ, како министер за надворешни работи.

1951 година – Религиозен фанатик го уби иранскиот премиер Али Размар во џамија во Техеран.

1989 година – Иран ги прекина дипломатските односи со Велика Британија поради објавувањето на книгата на британскиот писател од индиско потекло Салман Ружди, „Сатански стихови“, во која, според иранските верски водачи, исламот е предмет на клевета.

1994 година – Авион со претседателот на Руанда и Бурундијците Хабјариман и Нтјарамир се враќаше од мировните преговори во Танзанија беше соборен за време на слетување на аеродромот во Кигали. Смртта на двајцата претседатели го прекина осуммесечното примирје меѓу племињата Хуту и ​​Тутси и предизвика нов бран насилство.

1998 година – Италијански воен суд го откри капетанот на германските сили на СС во Втората светска војна, Ерих Прибке, за масакрот во Адретанските пештери во близина на Рим и го осуди на доживотен затвор.

1999.- Во Лондон почина американскиот филмски режисер Стенли Кјубрик, еден од најважните режисери. За време на неговата 46-годишна кариера, тој сними 20 филма, од кои најпознати се „Патеки на славата“, „2001: Вселенска одисеја“, „Пеколен портокал“, „Доктор Стрејнџлав“ и „Бери Линдон“.

2002 година – На референдум во Ирска, гласачите гласаа против строгиот закон за забрана за абортус.

2003 година – Светозар Маровиќ, потпретседател на Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Црна Гора, е избран за претседател на новиот државен сојуз на Србија и Црна Гора.

2004 година – Костас Караманлис, десничарската Христијанско-демократска партија на Нова демократија (НД), победи на парламентарните избори во Грција и стана премиер. Со ова заврши 10-годишното владеење на социјалистичкиот ПАСОК.

2010 година – почина професорот по руска литература Михаил Михаилов, еден од најпознатите југословенски неистомисленици и интелектуалци.

2013 година – почина Милица Лучиќ Чавиќ, новинар на Телевизија Белград, дописник, а потоа и шеф на редакцијата на Белград на Радио Слободна Европа и претседател на Независното здружение на новинари на Србија (2002-2004).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 4 часа

Денес 333 нови случаи на Ковид-19, починале 10 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а...

LifestyleПред 5 часа

(ВИДЕО) Ако се сака, сѐ се може – DJ Babura – Џуниор со музички сет од врвот на Маврово

ДиЏеј Бабура Џуниор на врвот на Маврово, со нов диџеј сет. Момчето кое безрезервно може да се каже дека е...

Здравје и убавинаПред 7 часа

Зошто е битен витаминот „Д“ и што може дополнително да предизвика

Кога имате мигрена, силната сончева светлина може да биде иритирачка. Но, редовното криење од сончевите зраци исто така може да...

Мобилни уредиПред 15 часа

Од Кина стигнува мега мобилен на пазарот со екран од 165Hz, 18GB РАМ и 5,050 mAh батерија

RedMagic, гејмерскиот бренд на ZTE (поточно, неговиот оддел Nubia), претстави два нови телефони во соработка со кинескиот гигант Tencent. Станува...

КичевоПред 15 часа

ЕВН КЕЦ Кичево: За утре најавени прекини во електрична енергија, Мак.Брод, како и регионот – с.Манастирец, Пласница, Крапа…

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 08.03.2021 година – понеделник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на својот реон, така...

На денешен денПред 15 часа

На денешен ден – 7 март

1573 година – Во Константинопол е потпишана војна за ставање крај на војната меѓу Венецијанската Република и Отоманската империја, кои...

СпортПред 15 часа

MMA | UFC 259 – „Напорно работев за овој ден, тактиката беше да се држи растојание“ – Србинот Ракиќ го декласираше Тијаго Сантос

Александар Ракиќ направи уште еден чекор кон освојувањето на титулата со победата над Тијаго Сантос започнувајќи ја главната карта на...

СветПред 17 часа

(ВИДЕО) Инцидент на Сибир, избувнат пожар поради истекување на нафтени деривати од гасоводот

Околу 1.000 квадратни метри беа погодени од пожарот што избувна поради дефект во нафтоводот што минува низ коритото на реката...

ХороскопПред 21 час

Дневен Хороскоп (7 март) недела

ОВЕН Брзиот раст што му се случува на Овенот во последно време, овој викенд може да биде малку премногу за...

МакедонијаПред 22 часа

Предмалку земјотрес регистриран со епицентар на 14км западно од Гостивар

Предмалку почуствуван земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтер. Од информациите на ЕМСЦ епицентарот се наоѓа 14км западно од...

НАЈЧИТАНИ