Следете не

Живот и стил

Како изгледаш кога си пијана, а како на трезно!? (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Зошто му пишуваш на бившиот?

Зошто му го даде бројот на телефон на келнерот? Зошто си бушава и исфлекана?

Можеби си била пијана?

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Живот и стил

20 реченици за поквалитетен живот, позитивен ден, кои се позитивна страна во тешки ситуации, тага, немир, осаменост..

Avatar

Објавено пред

на

Овие едноставни реченици нè потсетуваат дека е лесно да се нагласи позитивното во секој ден и да се ужива …

И ако не верувате во законот на привлечноста, според кој негативната енергија носи негативно влијание врз дизајнот на вашата реалност, привлекување на токму она што не сакате да ви се случува, ќе биде поубаво ако се подигнат вашите вибрации на позитивен израз.

Позитивна фраза која лесно можете да ја вметнете во вашиот секојдневен разговор може да го подобри квалитетот на вашиот живот.

Како да се најде позитивна страна во тешки ситуации: совети за моменти на осаменост, тага и немир …

1. Денот е преубав.

2. Времето е убаво.

3. Сакам кога _____________.

4. Благодарен сум за ____________.

5. Сè функционира совршено.

6. Баш е драг / драга.

7. Јас навистина го ценам / благодарам за __________.

8. Се чувствувам одлично.

9. Јас сум толку возбуден/а.

10. Тоа е фантастично!

11. Значи, јас сум навистина горд/а на __________.

12. Јас навистина го/ја сакам ___________.

13. Јас сум толку среќен поради ___________.

14. Имам најдобар / најдобра _________________.

15. Тоа ме натера да се смеам.

16. Денес беше добар ден.

17. Ти благодарам.

18. Вие сте добар пријател, сопружник, дете, итн.

19. Тоа е навистина смешно!

20. Не можам да дочекам да ___________.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Три начини како да трошите повеќе калории со трчање

Avatar

Објавено пред

на

Дали некогаш трчајќи на лента во теретана сте се запрашале зошто толку бавно трошите калории? Ако вашиот одговор е потврден, време е нешто да промените во начинот на вежбање.

Тренерот Давид Сик открива како да согорувате повеќе калории на лената за трчање.

1. Користете ја опцијата за нагорнина

„Комбинацијата од стрмна патека и брзина ќе ви помогне за побрзо согорување на калориите“, вели Сик. Стрмнината и спринтот активираат повеќе мускули, што значи дека трошите повеќе калории.

2. Комбинирајте HIIT и LISS вежби

Истражувањата покажаа дека HIIT (интервален тренинг со висок интензитет) согорува неверојатни количини на калории во краток рок, но Сик вели дека не би требало да сме концентрирани само на овој тип на тренинг. Трчањето на лента треба да се комбинира и со LISS (стационирана состојба со низок интензитет), како и со кардио вежби за телото да биде во рамнотежа.

3. Проверете го пулсот

Тренерот Сик вели дека е важно да се забрза пулсот за вежбањето да биде ефективно. Важно е мудро да организирате кратки одмори, во текот на кои вашиот пулс ќе се нормализира.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Оваа работа ќе ви помогне како најдобро да ги одмарате стапалата

Avatar

Објавено пред

на

Целата наша тежина ја носат стапалата, тие се постојано оптоварени со тежината на нашето тело. Бидејќи се од суштинско значење, треба навистина да им обрнеме внимание и да им пружиме нега.

Затоа одмарајте ги стапалата во топла купка со морска сол секогаш кога ќе најдете слободно време за тоа. Масирајте ги вашите стапала во слободно време. Додека седите и гледате филм, или пред спиење. Правете вежби со стапалата кога седите или лежите. Исправејте ги стапалата кон себе нагоре, па свиткајте ги надоле. Оваа едноставна вежба ќе ги зајакне вашите зголбови.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 2 часа

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток со работа започнуваат угостителските објекти

Од утре и официјално ќе биде укинат полицискиот час, пред малку на прес конференција информираше пред малку премиерот Оливер Спасовски....

МакедонијаПред 7 часа

Вкупно 16 ново случаи на Коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката...

МакедонијаПред 8 часа

Дополнете резервоари, повторно зголемување на цените на нафтените деривати од ноќеска

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите максимални цени на горивата кои се зголемуваат за 2.50, односно 3.00 денари....

КичевоПред 11 час

ЕВН Кичево: Денес времен прекин на електрична енергија дел од ул. „11-ти Септември“

ЕВН Македонија известува дека поради планирани зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 26.05.2020 година, без напојување со електрична енергија ќе...

МакедонијаПред 19 часа

Денес на пладне регулаторна ќе одлучува дали ке поскапуваат нафтените деривати

Регулаторна комисија денес на пладне треба да ги утврди новите цени на горивата во Македонија. Нафтата на светските берзи во...

ХороскопПред 23 часа

Дневен Хороскоп (26.05) вторник

ОВЕН Денешната атмосфера во работното опкружување е прилично напната и вие сте понервозни од обично. Во вашиот љубовен живот постојат...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Народен лек против холестерол и висок крвен притисок

Добро ни се познати благодетите од билките и нивните лековити својства. Различни билки вилјаат на различни состојби, а во прилог...

КичевоПред 1 ден

Вчера три лица од Кичево не го почитувале Полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие (24/25..2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и...

ХороскопПред 2 дена

Денешен Хороскоп (25.05) понеделник

ОВЕН Загрижени сте за својата заработка и честопати ви се чини дека некои работи одат во погрешна насока. Ви се...

СветПред 2 дена

(ВИДЕО) На Австралија и се заканува бура и невреме кое не се памети последниве години

На Австралија во наредните часови ѝ се заканува најсилната бура во последните 10 години. Се очекуваат обилни дождови, силни ветрови...

НАЈЧИТАНИ