Следете не

Живот и стил

Неколку моќни изјави, вредни повеќе од „ТЕ САКАМ“

Avatar

Објавено пред

на

Секој сака да ја слушне магичната реченица „Те сакам“, но некогаш ниту таа не е доволна.

Обично тоа е фраза која ја користиме на почетокот на врската, а со неа искажуваме допаѓање за нечие однесување, изглед, сите добри, помалку добри, совршени, но и несовршени ситници кои ја сочинуваат личноста. Сакаме да бидеме сакани, но уште повеќе сакаме кога љубовта се покажува низ конкретни примери.

Поради тоа повеќе од самата таа фраза, говорат некои други изјави кои покажуваат како за успешна врска е потребно повеќе од љубов.

Ви нудиме неколку моќни изјави кои во одредени моменти сакаме да ги чуеме повеќе од „Те сакам“:

Ќе ти простам

Ќе ти простам се изговорени зборови по напорниот работен ден: ќе ти ги простам сите оние ситуации во кои не сме биле свесни дека еден со друг сме се повредиле, ќе ги простам големи и мали работи.

Ќе се жртвувам за тебе

Ќе го жртвувам своето време за нешто што го сакаш, ќе останам со тебе се додека се грижиш за нашето бебе иако наутро морам да одам на работа, ќе направам нешто убаво за тебе затоа што си преладена, ќе те почитувам поради тоа што си, ќе ги почитувам твоите чувства, мислењето, ќе ги почитувам твоите соништа и желби.

Ќе те поддржувам

Секогаш ќе ти го чувам грбот. На мене можеш да се потпреш и секогаш ќе се грижам да имаш се што ти е потребно. Кога ќе паднеш ќе ти помогнам да станеш, ќе ја заштитувам нашата љубов, ќе не штитам нас од оние кои не ни посакуваат добро, ќе бидам твое уточиште, сигурно рамо, ќе бидам некој на кого можеш да му веруваш.

Секогаш ќе бидам среќен што си со мене

И додека во идеалниот свет сите овие изјави би требало да доаѓаат во пакет со љубовта, со некој кого сме го засакале токму поради недостатоците, почитта, уважувањата, простувањето, на крајот сепак не сме останале.

Живот и стил

(ВИДЕО) Најефективните вежби за стомачни кои се научно докажани

Avatar

Објавено пред

на

Како конечно да ги оформите вашите стомачни мускули и да дојдете до посакуваната фигура? Науката доаѓа напомош!

Ако сакате да оформите стомачни мускули, веројатно сте се обиделе со истоимените стомачни вежби, но дали знаевте дека има вежби кои, научно докажано, се поефективни? Наука? Да, има научни докази кои гарантираат дека ќе добиете стомачни мускули, а кога веќе ќе трошите труд и време, осигурајте се дека ќе имате резултати.

Движете се на пилатес топка

Научниците во ова истражување анализирале осум вежби со пилатес топка и две традиционални вежби за стомачни мускули. Резултатот? Вежбата со пилатес топка прикажана на видеото подолу е најефективна за активирање на горните и долните стомачни мускули, како и за страничните делови.

Вежбајте на вратило

Во едно друго истражување научниците сакаа да откријат која е најефективната вежба за стомачни мускули, а која најмалку го оптоварува долниот дел на грбот. Откриле дека висењето на вратило додека ги движиш нозете исправени ја извлекува максималната активност на сите стомачни мускули.

Возете „точак“

Научниците на Универзитетот во Сан Диего откриле дека вежбата што наликува на возење точак е најефективна за активирање на стомачните мускули. Оваа вежба е чекор погоре од вообичаените стомачни вежби, а исто така и е добра за рацете, затоа што ги движите лактите.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

За поголем волумен на косата, измијте ја косата на утро не на вечер!

Avatar

Објавено пред

на

Фризерите тврдат дека косата после миењето е најчувствителна, па кога во текот на ноќта ја “триеме” од перницата, лесно се мрси и врвовите пукаат.

Колку пати ви се случило да ја измиете косата навечер, а наутро кога ќе станете да имате впечаток дека веќе е мрсна? Не сте сами во тоа, па не очајувајте. Експертите советуваат дека е подобро косата да ја миете наутро или во текот на денот, а еве и зашто.

Фризерите Џејми Бакел и Кристин Нерот објаснуваат дека ако ја измите и исушите косата навечер, а потоа легнете да спиете, наутро ќе изгледа како да е малку мрсна.

– Тоа е затоа што кога свежо измиената коса во текот на ноќта ке ја “притиснете”, на перницата, буквално ќе ја залепите – велат експертите.

– Така залепена ќе го изгуби волуменот и секако ќе изгледа како да е мрсна.

Затоа тие советуваат дека доколку не можете да се откажете од миењето на косата во вечерните часови, тогаш барем коритете по благ шампон и регенератор. После тоа, нежно исчешлајте ја и ставете производ за волумен.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Изненадувачки факти: Миењето лице пред спиење не е добро

Avatar

Објавено пред

на

Кој би рекол?

Иако во неколку наврати постојано ви укажавме колку е важно да ја одржуваме кожата на лицето за да ни биде негувана и чиста, овој пат сме со едно предупредување поврзано за миењето кое може да и наштети на вашата кожа.

Темелното чистење на лицето е најважната постапка во beauty рутината и не треба никако да се прескокнува или да се игнорира. Сепак, очигледно е дека не треба да се миете пред спиење.

Всушност, истражувањето на американските дерматолози покажа дека овој потег прецизно придонесува за стареење на кожата на лицето. Тие наведуваат дека кожата, исто како и целиот организам, има свој биоритам кој ја регулира регенерацијата на кожата. Идеално е да го измиете лицето веднаш штом ќе почне сонцето да заоѓа, бидејќи кожата почнува да се регенерира веднаш штом паѓа мрак.

Покрај тоа, кремите, серумите и маслата подобро ќе се впијат и нема да завршат на вашата перница.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 6 часа

Дожд и ветер преку целиот ден, не излегувајте без потреба надвор!

Времето ќе биде облачно и значително постудено со повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места...

ХороскопПред 11 час

Хороскоп за денес (27.02) четврток

ОВЕН Ќе оставите многу позитивен впечаток при нов деловен разговор. Може да очекувате поволна фаза на работа. Личност која живее...

Здравје и убавинаПред 13 часа

Лесен и брз лек за имунитет, победете ја брзо настинката

Едноличната исхрана најмногу ја ослабува способноста на организмот да се избори со болестите.Затоа е важно редовно да консумираме овошје и...

МакедонијаПред 15 часа

(ВИДЕО) Д-р Александар Митов: Важни информации за „Корона вирусот“, на кој начин да се заштитиме и што знаеме

Д-р Александар Митов е магистер по јавно здравје и влијанија на животната средина врз здравјето. Во специјално издание докторот изјавува...

ВидеоПред 15 часа

(ВИДЕО) Му го скрши задното стакло, овој со тарабуката му врати со удар, па инструментот извади тон силината

Видеото кое стана вирално на интернет, во прашање е кавга на двајца, но како што гледаме едниот е доста наелектризиран...

МакедонијаПред 18 часа

ОФИЦИЈАЛНО: ПРВ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА- заразена жена која патувала во Италија

Во Македонија денеска е регистриран првиот случај на коронавирусот, ова во овие моменти го истакна министерот за здравство Венко Филипче....

СпортПред 21 час

Милвоки преку шампионот Торонто до 50. победа оваа сезона во НБА лигата

Тимот на Милвоки бакс ја забележа победата број 50 во тековната НБА сезона, откако ноќеска на гостински терен го совлада...

СлучувањаПред 21 час

МОНСТРУМ ОД СКОПЈЕ: Си го силувал своето 12-годишно дете!

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лице осомничено дека сторило кривично дело...

МакедонијаПред 21 час

Уште двајца сомнителни пациенти од коронавирус се испитуваат на Клиниката за инфективни болести

Уште двајца сомнителни пациенти со симптоми на грип се тестираат на присуство на коронавирус, дознаваме од извори од Клиниката за...

Временска прогнозаПред 1 ден

Денес ќе имаме засилен ветер, така што од четврток следуваат дождови а некаде и снег

Денес ќе преовладува поладно време со засилен ветер од југозападен правец, особено во западните делови каде на места ќе достигнува...

НАЈЧИТАНИ