Следете не

Кичево

(МЕГАГАЛЕРИЈА) Изнесување на чудотворната икона и Пасхалната литија во Св.Богородица – Пречиста

Avatar

Објавено пред

на

Навистина подобен за прослава на Преблагословената Богомајка се покажа Пречистанскиот храм, украсен со сплет од најнежни цветови и озарени лица на многубројните благовесници на Пасхалната радост, што утрово се собраа да земат удел во богослужбата и во торжествената литија со познатата чудотворна Крнинска икона на Пресвета Богородица и иконата на тројцата Пречистански преподобномаченици. А најрадосни меѓу нив беа лицата на Иван Постоловски, Зоран Попоски, Кристијан Тодороски, Стојанче Станкоски, Стево Станкоски, Саше Лазарески, Даниел Данески, Бобан Арсоски, што се удостоија да ги носат на своите раце тие два чудесни образи.

Прекрасната и идилична манастирска околина беше достоен амбиент за оваа радосна поворка, која со воскресни химни Го објавуваше Победителот на смртта и Небесната слава на Неговата најсвета Мајка. Огреана, пак, од благодатта на празникот, Пречистанската Обител блескаше уште посилно, сведочејќи дека навистина е дом на Онаа која денес изобилно ги излева своите води и ги оросува со свежина верните срца.

/Bigorski.org.mk

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 5 часа

Сончево и топло, денес температури до 35°C

Времето денес ќе биде сончево и значително топло со мала локална облачност во попладневните часови. Утринската температура ќе се движи...

ХороскопПред 12 часа

Денешен Хороскоп (22 Јули) Понеделник

Овен Работа – Го губите еланот со тоа што се трудите да дојдете до подобра позиција. Потрудете се да ги...

КичевоПред 13 часа

(ФОТО) Голем сообраќаен метеж према превој Стража

Учесници во сообраќајот на кај превој Стража по социјални мрежи реагираат на голем сообраќаен метеж и колона од околу 5км...

ХуморПред 17 часа

(ВИДЕО) Малиов за момент незнаеше каде е, бидејќи љубопитноста некогаш резултира вака…

Детето беше љубопитно што се може со цревото и прскалката…. па во еден момент убаво се офреши… Погледнете:

ЗанимливостиПред 17 часа

(ВИДЕО) „Џакузи“ за сиромашни од типот „Направи сам“

Популарното „Џакузи“ може да се направи и на природен начин и по природен пат, со камења, цемент а и добра...

ЗанимливостиПред 17 часа

(ВИДЕО) Не е лесно да работите на „работ на смртта“

Навистина станува збор за една специфична работа која сама по себе значи ризик по живот… Погледнете како заработуваат некои кои...

ЗанимливостиПред 18 часа

(ВИДЕО) Фасцинантно: Погледнете од минута во минута како тонеше „Титаник“

Видеото трае 2 часа и 41 минута, точно онолку колку што било потребно да и последниот дел од бродот исчезне...

КичевоПред 19 часа

АТВА Маркети со акција на своите производи до 22 Јули

ЗанимливостиПред 21 час

(ВИДЕО) Нај неуспешните ТВ настапи кои цел свет ги виде!

Компилација од неуспешни ТВ настапи кои цел свет ги погледна….. Насмевнете се!

КичевоПред 2 дена

(ДРОН ФОТО) Во одличен македонски амбиент започнаа „Белички средби“ 2019 во с.Белица – Кичевско

Кичевското село Белица ужива во спектарот на традиционалните „Белички средби“. Како и минатата година на барање на организацискиот одбор сме...

НАЈЧИТАНИ