Следете не

Свет

Израел: Растот на новозаразени се зголемува за 3.000 проценти

Објавено пред

на

Втор ден по ред, Израел забележа повеќе од 750 случаи на ново заразени коронавируси со вирусот, а во текот на минатиот месец, бројот на заразени во текот на денот се зголеми за 3.000 проценти, соопшти денеска Министерството за здравство.

Како што е наведено, бројот на сериозно болни лица се зголеми од 8 на 53, но сепак е мал.

До неодамна, бројот на новоинфицирани беше петнаесет на ден, а потоа се зголеми на над 500.

Во исто време, бројот на сериозни случаи се зголеми за 150 проценти, од 20 активни тешки случаи на 53.

Сепак, дневниот пораст на инфекции е сè уште помал отколку што предвиде Министерството за здравство пред две недели.

Стапката на позитивни тестови се зголеми на 1,45 проценти во вторникот од 1,33 колку што беше во понеделникот, кога беа регистрирани 760 нови случаи на инфекција, најмногу од март.

Зголемувањето на бројот на заразени се припишува на ширењето на делта вирусот корона вирус, кој е двојно заразен од првичниот сој и стана доминантен во Израел.

Минатата недела, вакциниран патник, кој пристигнал во Израел од странство, го забележал првиот случај на нов вид познат како делта плус, а во меѓувреме, тој вид бил дијагностициран кај вкупно 51 лице, пренесуваат израелските медиуми.

Делта плус сојот е сличен на пораспространетиот делта, но сè уште не е јасно дали е позаразен и поопасен.

Сепак, израелските лекари не се премногу вознемирени од зголемувањето на бројот на заразени лица, имајќи предвид дека поголемиот дел од популацијата е вакцинирана, а бројот на сериозни случаи е релативно низок.

Во понеделникот, Министерството за здравство го удвои бројот на полигони на меѓународниот аеродром Бен Гурион во близина на Тел Авив во очекување на зголемен број летови во текот на летната сезона.

Воведени се и казни за оние Израелци кои патуваат во забранети земји.

Таканаречениот кабинет за вируси на корона го намали задолжителниот карантин од 14 на седум дена.

Министерството за здравство се обидува делумно да го воведе системот на зелени пропусници за собири на повеќе од 100 луѓе во затворени простории во ресторани, спортски сали, кафулиња и синагоги.

Според системот, на луѓето кои не биле вакцинирани или не се опоравиле од вирусот ќе им биде забранет влез освен ако не поминат низ брз тест или покажат негативен тест не постар од 48 часа.

Свет

Три четвртини од Европејците вакцинирани

Објавено пред

на

БРИСЕЛ – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека ЕУ извезла над милијарда дози вакцини против Ковид -19 низ целиот свет во последните десет месеци и дека повеќе од 75 проценти од возрасните во ЕУ биле целосно вакцинирани.

„Јасно е дека ЕУ е најголемиот извозник на вакцини против Ковид-19. Ние секогаш ги споделувавме нашите вакцини праведно со остатокот од светот. Извезовме онолку колку што доставивме до граѓаните на ЕУ.

„Барем секоја втора вакцина произведена во Европа се извезува“, рече Лајен.

Во денешната видео порака, Урсула фон д -р Лајен нагласува дека ЕУ и САД заедно се стремат кон глобална стапка на вакцинација од 70 проценти до 2022 година.

Таа потсетува дека „Ковид-19“ може да се победи само ако се бори против него насекаде и најавува дека ЕУ ќе донира најмалку 500 милиони дози за најзагрозените земји во следните неколку месеци, објави Танјуг.

Претседателот на ЕК најави и дека победата над глобалната академија ќе биде тема на состанокот на лидерите на Г20 на самитот во Рим следната недела.

Извор: Politika
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Свет

Кинески астронаути пристигнаа на вселенската станица

Објавено пред

на

Кинеските астронаути пристигнаа во вселенската станица каде треба да престојуваат рекордни шест месеци, објави државниот CCTV.

Вселенското летало Шенжоу-13 со тројца членови на екипажот полета вчера од пустината Гоби, а неколку часа подоцна астронаутите слетаа на вселенската станица.

Кинеската вселенска агенција објави дека лансирањето е успешно и дека астронаутите се добро.

Тричлен тим, една жена и двајца мажи, ќе имаат три прошетки во вселената за да инсталираат опрема како дел од подготовките за проширување на станицата.

Кина планира да испрати повеќе екипажи до станицата во следните две години за да биде целосно функционална.

Извор: Danas

Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Свет

Втор ден по ред, Русија има рекорден број на нови и смртни случаи од корона

Објавено пред

на

Денес, втор ден по ред, во Русија истовремено се евидентираат рекорден дневен број на нови случаи на „Ковид-19“ и број на смртни случаи од оваа болест.

Во Русија, денеска беа пријавени 33.208 нови случаи, што е рекорден број на лица заразени со Ковид 19 трет ден и рекордни 1.002 смртни случаи, е првпат од почетокот на пандемијата да дневниот број на смртни случаи од коронавирус надмина 1.000, соопшти кризниот штаб.пренесува ТАС С.

 

Со 1.002 смртни случаи денеска, во споредба со рекордни 999 претходниот ден, вкупниот број смртни случаи од корона вирусот достигна 222.315, објави рускиот кризен штаб.

Како што беше објавено, последниот ден во земјата се регистрирани 33.208 случаи на ковид -19, што е најголем број досега во пандемија и трет рекорден дневен број по ред, а бројот на активни случаи во моментов изнесува 754.162.

Извор: Nova

Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 2 часа

Предмалку регистриран земјотрес во западниот дел од државата

Предмалку почувствуван земјотрес во југо-западниот дел од Македонија. Според ЕМСЦ информациите говорат дека потресот е со јачина од 3.2 степени...

ХороскопПред 6 часа

Хороскоп за денес (20 октомври) среда

ОВЕН Ве очекува подобрување на полето на заработка. Може да се надевате на пресврти на ова поле. Можна е прилика...

КичевоПред 7 часа

Најдобрите омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена во АТВА Маркети – Кичево!

Најдобро покажаните омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена само во АТВА Маркети – Кичево, посетете ги веднаш и...

Здравје и убавинаПред 11 часа

Како да се спречи дехидратацијата во вашиот организам?

За спречување на дехидрацијата Светската здравствена организација препорачува посебен рехидратациски раствор (ОРС). Имено, тој содржи балансирана комбинација на вода, соли,...

МакедонијаПред 11 часа

Од 3,431 тестирања регистрирани 472 нови случаи на Ковид-19, починале 8 пациенти, оздравени 498 луѓе..

Направени се 3.431 тестирања, а регистрирани се 472 новислучаи на КОВИД-19: Скопје – 222, Куманово – 47, Прилеп – 30,...

Социјални мрежиПред 11 часа

„WhatsApp“ со нова функција за префрлање ваши податоци до друг телефон во „offline“ метод без интернет

Можете да ги префрлите вашите податоци на WhatsApp од еден телефон на друг без резервна копија од Google Drive. WhatsApp...

МакедонијаПред 12 часа

По една седмица од покачувањето, од денес авто-плинот со нова исто така покачена цена за литар

По само една неполна седмица од последното покачување на авто-плинот, од денес на повеќето малопродажни објекти плинот е со покачена...

КичевоПред 15 часа

Да помогнеме во работната акција во манастир св.Ѓорѓија – с.Кнежино

Во договор со сестра Софија од истиот манастир и нејзин благослов 🙏 на ден петок 22.10.2021 год. со почеток од...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (19 октомври) вторник

ОВЕН Вие сте еден чекор пред другите, бидејќи знаете како точно да предвидите нечија реакција или одговор во деловните преговори....

музика музика
ВидеоПред 1 ден

Музика од врвот на Илиница

Порта.мк беше дел од снимањето на првиот live set проект кој излезе под продукција на montparnasse.music. Избраната локација, врвот на...

НАЈЧИТАНИ