Следете не

Свет

Израелскиот министер упати контраверзна одлука: Кој нема да се вакцинира, нема да работи, за дел работници тестови на секој 48 часа

Avatar

Објавено пред

на

Министерот за здравство на Израел, Џули Еделштајн, потврди дека земјата планира да им забрани на оние што не примиле вакцина за коронавирус да работат на одредени работни места, додавајќи дека секој што ќе го фалсификува сертификатот за вакцинација, ќе заврши во затвор.

„Сите работници ќе мора да се вакцинираат или тестираат од Ковид-19 на секои 48 часа за да можат да работат“, рече израелскиот министер за здравство, пренесува РТ.

Еделштајн не прецизираше од кои работни места ќе бидат исклучени невакцинирани работници, но тој ги повика сите да ја примат вакцината за да помогнат животот да се врати во приближната нормалност.

„Вакцинираните и оние што се заразиле со вирусот ќе можат да одат во спортски сали, хотели, концерти од недела“, изјавил израелскиот министер додека зборуваше за израелскиот систем на „зелени премини“ што стапуваат на сила. 21-ви февруари.

Пасоши ќе добијат оние кои ја примиле вакцината или кои се опоравиле од коронавирусот.

Еделштајн рече дека израелските власти веќе заплениле лажни документи за вакцинација и предупреди дека секој што ќе најде фалсификуван сертификат за вакцина, ќе заврши зад решетки.

Инаку Израел е водечка земја во светот според бројот на вакцинирани, веќе се користени скоро седум милиони дози вакцини.

/rs.sputniknews.com

Свет

Во Шкотска со дронови пренесуваат ковид вакцини и медицински материјал

Avatar

Објавено пред

на

Во Шкотска, потточно во областа Аргиле и островот Бут, беспилотни летала „дронови“ се користат за прв пат во Велика Британија да носат примероци и тестови за Ковид-19 и друг медицински материјал, пренесува Би-Би-Си.

Би-Би-Си наведува дека по тестирањето во текот на минатата година, овој проект е проширен и дека медицинскиот товар сега се транспортира на растојание од 64 километри и дека персоналот на Националната здравствена служба (НХС) сега има пристап до беспилотни летала, прв од ваков вид во Велика Британија.

Беспилотни летала можат да носат товар до три килограми и да ги покриваат растојанијата побрзо отколку по пат или вода во овој дел на Шкотска, а операторот на беспилотни летала „Скајпортс“ доби дозвола од Агенцијата за цивилно воздухопловство за овие летови, пренесува Би-Би-Си

ФОТО: heartofasia.af

Прочитај повеќе...

Свет

Олабавување на Ковид-19 мерките во Британија, од средина на мај до 10,000 гледачи на фудбалските трибини?

Avatar

Објавено пред

на

Британскиот премиер Борис Џонсон денес претстави план за олабавување на строгите заштитни мерки во четири фази, почнувајќи од 8 март, кога сите училишта повторно ќе започнат со работа, до 21 јуни, кога треба да бидат укинати сите ограничувања, под услов епидемиолошката состојба да го дозволи тоа, објави Би-Би-Си.

Според планот на Џонсон, од 8 март, корисниците на домови за стари лица ќе можат да добиваат посети, но само една, најавена однапред, додека другите граѓани ќе можат да се сретнат со едно лице кое не припаѓа на нивното домаќинство на отворено.

Од 29 март граѓаните ќе можат да ги напуштат своите куќи и станови без ограничувања, но сепак се препорачува да не патуваат од местото на живеење, а забраната за патување во странство ќе биде во сила. Од тој ден, исто така, ќе ви биде дозволено да играте тенис и кошарка на отворено, како и пливање во надворешни базени.

Британската влада денес објави дека до средината на мај, до 10.000 навивачи можат да присуствуваат на фудбалски натпревари, како дел од олеснителните мерки за заштита од вирусот корона.

На стадионите со капацитет од повеќе од 40 000 места, ќе биде дозволено присуство на до 10 000 навивачи. Smallerе се дозволи до четвртина од капацитетот на помалите спортски објекти.

Владата соопшти дека ќе започне истражување за тоа како да се организираат спортски настани без социјално дистанцирање, користејќи средства како тестирање.

Во декември, до 2.000 лица имаа дозвола да присуствуваат на стадионите во Англија, но подоцна истиот месец, јавноста повторно беше забранета за влез поради ширење на нов вид на вирусот корона.

Втората фаза на ублажување на мерките се очекува не пред 12 април, кога сите трговски објекти, фризерски салони, библиотеки и музеи, како и градините на кафулињата и рестораните повторно ќе започнат со работа, со ограничување на бројот на гости.

Третиот чекор од планот на Џонсон треба да се спроведе околу 17 мај, кога ќе бидат укинати најголемиот број забрани поврзани со личен контакт на отворено, додека во затворен простор на членови на не повеќе од две домаќинства ќе им биде дозволено да се дружат, односно максимум од шест лица на маса.во угостителски објекти.

Во таа фаза ќе бидат отворени хотели, спортски сали и затворени сали за вежбање, затворени спортски сали ќе можат делумно да ги полнат трибините, додека на најголемите фудбалски стадиони ќе може да се сместат до 10 000 гледачи или до четвртина од капацитетот.

„Сепак, нема да се водиме според датумите, туку според епидемиолошките. „Ако тие бидат поволни, сите ограничувања ќе бидат укинати најрано на 21 јуни“, рече Џонсон.

Прочитај повеќе...

Свет

КОГА ЛУЃЕТО ЌЕ ОДАТ НА МАРС? Сè зависи од една одлука на Америка, експертите тврдат дека е поблиску отколку што мислиме!

Avatar

Објавено пред

на

Совршеното слетување на Perseverance минатата недела стана петтиот ровер на НАСА кој стигна до Марс

Иако човечкото патување до Марс е технички близу, веројатно е далеку со децении поради неизвесно финансирање.

Вернер Фон Браун, креаторот на програмата Аполо, започна да работи на мисија на Марс веднаш по слетувањето на Месечината во 1969 година, но планот, како и многу други по него, не се движеше подалеку од таблата за цртање.

Што го прави Марс толку тежок? За почетници, растојание. Астронаутите би морале да поминат 225 милиони километри до Марс, и тоа кога двете планети се релативно блиску една до друга.

Треба да се има на ум дека астронаутите на долго патување со месеци се соочуваат со два големи здравствени ризици: зрачење и микрогравитација. Првиот го зголемува ризикот од развој на рак подоцна во животот, а вториот ја намалува густината на коските и мускулната маса. Значи, ако нешто тргне наопаку, сите здравствени проблеми мора да се решат на самата планета.

„Научниците научија многу од претходните мисии на Месечината од летовите на астронаутите и престојот во вселенските станици“, рече Jonathan McDowell од Центарот за астрофизика Harvard-Smithsonian.

Тој вели дека општите идеи за тоа како да се информира мисијата на Марс постојат, но деталите недостасуваат.

„Еден начин да се намали изложеноста на зрачење е да се забрза патувањето“, рече научникот Laura Forczyk, објаснувајќи дека ова би можело да вклучува употреба на нуклеарен термички погонски систем што создава многу поголем притисок од конвенционалните ракети со хемиски погон.

Друга опција може да биде изградба на вселенско летало со залихи на вода што ќе го впие вселенското зрачење.

На Марс исто така е потребно да се најде начин да се дише во атмосфера со 95 проценти јаглерод диоксид. Упорноста, заради техничка демонстрација, има инструмент што го претвора јаглерод диоксидот во кислород. Зрачењето исто така ќе биде предизвик на планетата поради нејзината многу тенка атмосфера и недостатокот на заштитна магнетосфера. Затоа, тие ќе треба да изградат засолништа или дури и да ги закопаат.

Политичка волја

Експертите се согласуваат дека најголемата пречка е политичката волја на американскиот претседател и Конгресот.

„Ако човештвото како вид, особено американските даночни обврзници, одлучат да одвојат големи суми пари, би можеле да бидеме на Марс до крајот на 2030-тите“, рече Мекдауел. Тој не смета дека тоа ќе се реализира дотогаш, но би бил изненаден ако тоа не се случи една деценија подоцна. Форчик се согласува.

Претседателот Бајден сè уште не ја изнесе својата визија за Марс, а НАСА се соочува со ограничувања на буџетот и веројатно нема да ја исполни својата цел да се врати на Месечината во 2024 година, што требаше да биде отскочна даска за црвената планета.

Musk и SpaceX

НАСА може да биде загрозена од SpaceX, компанијата на Elon Musk. За летот кон Марс, милијардерот развива ракета од следната генерација, иако два прототипа експлодираа спектакуларно на последните тестови.

„Можеби на почетокот изгледа лошо, но дава вредни информации“, изјави Skot Hubbard, поранешен висок функционер на НАСА, кој сега е предавач на Стенфорд. Тој посочува дека SpaceX може да си го дозволи тоа, но НАСА како владина агенција не може.

Затоа, SpaceX на крајот би можел да има предност пред НАСА, но дури и најбогатиот човек на светот не може да ја финансира целата мисија на Марс само.

Хабард смета дека јавно-приватно партнерство е најверојатната опција. SpaceX може да обезбеди превоз, а НАСА може да реши и други проблеми.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ГејмингПред 2 часа

Денес по наше време доаѓа „Call of Duty“: Modern Warfare – Сезона 2

Играта која моментално е #trending во светски рамки денес ја започнува втората сезона. Овој Battle Pass нуди нацрти за оружје,...

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 25 февруари

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква....

ХороскопПред 4 часа

Дневен Хороскоп -[ 25.02 ]- четврток

ОВЕН Без сомнение, Овни, сте дале се од себе во работата во последните неколку недели. Како што се приближуваат вашите...

ТехнологијаПред 5 часа

И „Google Maps“ ќе биде со нов интерфејс на „Темен режим“

Корисниците на Google Maps и Android Auto наскоро може да очекуваат нови корисни опции, за почеток, „Гугл мапс“ за Андроид...

МакедонијаПред 11 часа

Висока бројка и денес, 725 вкупно, додека починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

АвтомобилиПред 13 часа

Пад од 75% во продажната индустрија, каква е судбината на оваа марка на автомобили?

Минатата година беше многу тешка за автомобилската индустрија во Европа, но еден производител забележа драстично поголем пад од другите. Автомобилската...

КичевоПред 13 часа

(ФОТО) Дали сте знаеле дека кичевскиот тунел е најдолгиот на Балканот со свои 7062 м, во свое време бил и инженерски подвиг

На Балканскиот полуостров, со исклучок на тунелот Караванки помеѓу Словенија и Австрија, долг 8 км, еден од најдолгите тунели е...

СпортПред 15 часа

(ВИДЕО) Србинот Јокиќ со 41 поен го демолираше Портланд на гости, О’Нил со транслатор на српски му порача „Играш одлично“

Легендарниот кошаркар на НБА, Шекил О’Нил имаше само пофални зборови за српскиот центар Никола Јокиќ. Асот на Денвер доминираше на...

ТехнологијаПред 15 часа

Која е разликата помеѓу „Crack“ и „Keygen“ во компјутерската индустрија

Бидејќи во пиратските игри, многумина наидоа на поимите „Крак“ и „Кејген“ и не знаеја што е тоа и што е...

БалканПред 15 часа

Тлото во Хрватска не мирува, пред еден час нов посилен земјотрес кај Петриња со јачина од 4,1 степен според Рихтер

Централна Хрватска околу 11 часот повторно беше погодена од посилен земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала со...

НАЈЧИТАНИ