Следете не

Без категорија

Како да ја препознаете туѓата љубомора и завист

Објавено пред

на

Само некој кој ви завидува може да ги направи овие нешта.

Ако знаете каде е проблемот, тогаш веројатно полесно ќе се носите со него зарем не? Ви откриваме неколку сигнали според кои можете да препознаете дали некој е љубоморен на вас и на она што го правите, па наместо да се чувствувате лошо како и што би посакувала таа личност, можете да бидете горди.

1.Дали некогаш сте постигнале нешто големо и некој ви рекол дека тоа е глупо? Се почнува уште во училиште. Кога некое дете има добри оценки, другите го викаат бубалица наместо да го пофалат. Размислете, да не се другите љубоморни на вас поради што би се обиделе да ви го уништат расположението и не би ви честитале поради големиот успех? Освен поради тоа што потајно и тие го посакуваат тоа..

2.Ве игнорираат вам или темата. Некој кој е љубоморен на вас не може да ве гледа во очи и се обидува максимално да ја избегнува темата, а ако ја зборувате на таа тема ќе се прави како да му е неважна и воопшто не го интересира.

3.Личностите кои се љубоморни на вас, нема ништо да ви кажат во лице туку ќе ве оговараат зад грб.

4.Ве исклучуваат. Се забавуваат и ги повикуваат сите на забава освен вас, бидејќи не сакаат вие да го одвлечете сето внимание.

5.Ве мразат без никаква причина. Вие си ја работите сопствената работа и она што не ги интересира другите, нити влијае на нив, а тие сепак ве мразат? Веројатно поради тоа што го имате, па ве мразат бидејќи и тие го посакуваат истото.

6.Ве навредуват. Доколку ви се подбиваат со ситни навреди кога и да пронајдат прилика, а вие ништо не сте им направиле нити сте им рекле, веројатно дека ви се многу завидни, на тој начин сакаат да ја покажат својата надмоќ.

7.Ги припушуваат заслугите на некој друг. Неважно што сте направиле, заслугите за тоа ќе ги припишат на некој друг. Сте испаднале добро на фотографијата? Тоа е поради светлото и добриот апарат, сте завршиле докторат? Тоа е поради тоа што сте можеле лесно да го платите.

8.Ќе се боидат да ви створат лошо чувство за се добро што сте направиле.

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 6 минути

(ВО ЖИВО) Следете го ракометниот натпревар на РК Кичево против РК Астраион

Моментално нашиот кичевски ракометен клуб “Кичево” игра против екипата на Астраион од првата ракометна лига. Натпреваров во живо го овозможија...

МакедонијаПред 3 часа

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од...

КичевоПред 5 часа

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 5 часа

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

На денешен денПред 15 часа

На денешен ден (19 септември)

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во...

ХороскопПред 18 часа

Дневен Хороскоп (19 септември) недела

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

МакедонијаПред 19 часа

Денес рекорден број на починати од Ковид, од Кичево три лица

Во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 274...

КичевоПред 1 ден

Вчера во ОВР Кичево пријавени два случаи на напади од кучиња скитници

На 17.09.2021 година во ОВР Кичево, Б.З.(46) од кичевското село Стрелци, пријавил дека на булеварот „Ослободување“ во Кичево бил каснат...

СкопјеПред 1 ден

Изменет сообраќаен режим во Скопје денес од 18 до 23 часот, ова се деталите..

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на подрачјето на Скопје на 19.09.2021 (недела), во временскиот период од 18.00...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнова метео-анализа за викендов

Овој викенд нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса од северозапад. Времето ќе биде променливо облачно...

НАЈЧИТАНИ