Следете не

Технологија

Како да пратите директна порака на Instagram преку компјутер?

Avatar

Објавено пред

на

Конечно, може да праќате директни пораки (DM) на Instagram преку компјутер, Mac или PC, без никаква апликација.

Instagram Creator Studio ви овозможува да читате директни пораки и да одговарате на нив од вашиот десктоп или лаптоп.

Технологија

Windows 7 и официјално ќе згасне, ова се битните работи што треба да се знаат

Avatar

Објавено пред

на

Како што беше претходно најавено, поддршката за Windows 7 престанува вчера, 14 јануари 2020 година, а Microsoft веќе нема да нуди техничка поддршка или надградби на софтверот. Ова значи дека овој оперативен систем ќе стане безбедносен ризик за корисниците бидејќи безбедносните ажурирања што ги елиминираат ранливостите повеќе нема да бидат достапни.

Најновите истражувања покажуваат дека повеќе од една третина (38%) од малите бизниси, како и скоро половина (47%) од средните и големите компании, сè уште користат Windows 7. Повеќе од една третина (38%) од приватните корисници сè уште користат Windows 7.

Причините за ова се, како што велат од компанијата „Kaspersky“ која спровела истражување, се дека користењето на стар софтвер не работи според најновите верзии на оперативниот систем, финансиски причини или навиките. Сепак, стар, неажуриран оперативен систем е голем сајбер-безбедносен ризик, а трошокот од инцидент може да биде значително поголем од цената за надградба.

За корисниците, оваа промена не значи дека тие веќе не можат да ја користат оваа платформа, туку дека Microsoft веќе нема да им нуди ажурирања и безбедносни мерки за евентуалните пропусти како и техничка поддршка. Windows 7 сè уште ќе работи на вашиот компјутер, но безбедноста е намалена.

Единствено решение е апдејт на понапредните верзии на Windows, од кои најновиот е Windows 10.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

ТОП најспуштани мобилни апликации, на прво место секако Facebook & Facebook Messenger

Avatar

Објавено пред

на

Ако втората деценија на 21-от век остане запаметена по нешто, тоа сигурно ќе биде масовната употреба на паметните телефони.

Денес е тешко да се замисли животот без нив – пред само 10 години во Америка, 62 милиони луѓе поседувале паметни телефони додека таа бројка денес изнесува 265 милиони, пишува “Indy100”.

Во Велика Британија, пред 10 години само 17 отсто од популацијата имала паметен телефон, а денес паметни телефони поседува 78 отсто од населението на оваа земја.

Еден од најреволуционерните елементи на паметните телефони се апликациите, особено оние за социјалните мрежи.

Неодамна беше објавена листа на апликации со најголем број на преземања во изминатата деценија и никој не остана изненаден од фактот што на првото место се најде Facebook, а на второто – Facebook Messenger.

На третото место е апликацијата WhatsApp, на четвртото – Instagram, а петтото место го зазема Snapchat. По нив следат Skype, TikTok, UC Browser, YouTube и Twitter.

Оваа листа е направена со комбинирање на податоците од Google Play и App Store во период од јануари 2012 до ноември 2019 година.

Како што може да се забележи од листата, првите четири најпреземани апликации се во сопственост на Фејсбук, од што може да се заклучи дека Марк Закерберг, извршиот директор на оваа социјална мрежа, поседува голем дел од денешниот виртуелен простор и влијанието врз него.

Извор: Tocka.com.mk

Прочитај повеќе...

Технологија

Нови функции на „Google Chrome“ за поголема интернет безбедност

Avatar

Објавено пред

на

Пребарувачот „Google Chrome“ воведува неколку нови функции, кои сурфањето на интернет ќе го направат побезбедно. За почеток, на пример, кога ќе се обидете да се пријавите на некоја локација, Хром ќе предупреди ако вашето корисничко име или лозинката се загрозени.

Исто така, како што пренесува „Ендгаџет“, ќе може да ја смените секоја лозинка што сте ја користеле претходно.

Според компанијата, оваа новина е нешто што тие го работат подолго време годинава. Пребарувачот веќе ја има опцијата за предупредување кога корисникот се префрла на интернет страница, наведувајќи што всушност може да ги украде информациите. Гугл соопштува дека оваа функција ќе предупредува за потенцијална закана и отсега ќе биде со 30 отсто поголема точност.

Натаму, „Гугл хром“ ќе потсетува ако е зачувана лозинката на споделен компјутер или на друг профил.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 20 минути

Во Кичево блесна нова клучара застапена со најсовремени машини за секаков вид на клучеви

Веќе 3 месеци откако е на Кичевскиот пазар, со „Клучар Даниел“ – вашиот специјалист за клучеви и брави се е...

ВидеоПред 4 часа

(ВИДЕО) VR наочари не се за стари, дедово скијаше, наиде дрво и се џидна

Без коментар, …. 😀

МагазинПред 5 часа

Што е поздраво: Оброк со кафеав или бел ориз?

Малкумина го имаат разграничено консумирањето на овие две состојки. Јадат како кафеав, така и бел ориз. Повеќето луѓе не гледаат...

СпортПред 5 часа

Наполи прв полуфиналист во италијанскиот куп

Екипата на Наполи е првиот полуфиналист во фудбалскиот Куп на Италија, откако синоќа на домашен терен забележа победа над Лацио...

СпортПред 5 часа

МЗТ Скопје казнет со 15.000 евра и еден меч без публика

Дисциплинската комисија на АБА 2 лигата му изрече парична казна во висина од 15.001 евро на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ...

МакедонијаПред 8 часа

Да ја следиме хуманоста на дуото „ДНК“, Панчо и Андреј го посетија семејство на баба Ангела и Јордан

Кога ќе наттежне тажна приказна на некое македонско семејство момчињата од дуото „ДНК“ речиси за неполни 24 часа се на...

Временска прогнозаПред 9 часа

Времето денес: Суво и ладно со мала умерена облачност

И денес ќе имаме сончево време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец....

Живот и стилПред 13 часа

Оваа храна ќе ви помогне доколку имате „несоница“

Никако не можете да заспиете? Размислете што јадете пред спиење и место големо парче пица, изедете некоја од следниве намирници....

ХороскопПред 16 часа

Хороскоп за денес (22.1) среда

ОВЕН Прифатете го фактот дека денес едноставно не е ваш ден. Наместо да се преоптоварувате со тоа и да се...

МакедонијаПред 18 часа

Марија е исчезната цели три дена: Семејството очајно моли за помош

Се бара исчезнато лице Марија Брзакова од Босилово на возраст 28 години. Кога била видена последен пат облечена била во...

НАЈЧИТАНИ