Следете не

Технологија

Како до брза и точна информација?

Објавено пред

на

Информирањето некогаш и сега

Ако пред дваесетина години луѓето се потпирале на своите роднини и пријатели секогаш кога ќе им треба информација, денес многумина прво погледнуваат во своите телефони. Паметните апликации и интернет пребарувачите ни сервираат илјадници информации секоја секунда. Но, во време кога сме преплавени со некомплетни, непроверени и многу често неточни информации, вреди да се потсетиме каде можеме да прашаме за брза и точна информација.

Телефонската служба за информации 1188 постои со години наназад. Во минатото ја користевме за да дознаеме нечиј телефонски број, ако го знаеме името и адресата на претплатникот или обратно. Но денес, на 1188 може да се дознае многу повеќе. Еве што се можете да дознаете со јавување на службата Информации 1188:

 • Kонтакт податоци од индивидуални занаетчии:
  плочкари, молери, бравари, слаткари, пекари или автомеханичари – сите имаат свои ажурирани контакт податоци во 1188. Прашајте кој од нив е во Ваша близина, земете телефонски број и полoвина од работата сте завршиле.
 • Прецизно објаснување како најлесно да најдете некого.
  Адресата не секогаш Ви значи нешто – многу често Ви треба некој кој ќе знае да Ви објасни како да стигнете таму ориентирајќи се на објекти и улици кои Вам Ви се познати. Прашајте ги операторите на 1188, тие ќе Ви објаснат.
 • Податоци за работно време:
  редовно, вонредно, викенди и празници – се чини сите работат нон-стоп, освен кога ќе ни притребаат нам. Затоа пред да се упатите кон најблиската аптека, јавете се на 1188 да го проверите нејзиното работно време.
 • Информации за понудата на правните лица.
  Не губете време пребарувајќи десетина различни веб страници за да најдете каде има сервис за шпорети на Горење, резервни делови за Рено автомобил или Maybeline козметика за тинејџери. Јавете се кај операторите на 1188, тие знаат сè.
 • Други детални информации за работењето на правните лица:
  дали вршат достава, кој регион го покриваат, кој доктор работи во ординацијата или колку филијали има банката во Вашиот град. Сите значајни информации ги има во базата на 1188.

Но, ако треба да издвоиме една најважна причина зошто да прашате на 1188, наместо да пребарувате на Гугл, тоа е квалитетот на информациите. Бидејќи колку и да напреднала технологијата, таа сепак не може да ја замени ефикасноста на пријателската интеракција со личност која е тука да Ви помогне.

Магазин

WhatsApp ќе ви овозможи да ги скриете статусите „Last seen“ и „Online“.

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Еден од популарните веб-страници за инсајдери на WhatsApp, WABetaInfo открива дека една од најпопуларните апликации за пораки наскоро ќе воведе опција за криење на статусот и прегледаните пораки, имено „Online“ и „Last seen“.

Без разлика дали имате некои луѓе кои ви досадуваат или сакате само мир и тишина, секој од нас од време на време се чувствува како да оди offline, или барем така им изгледа на другите.

Ова е опција што корисниците на WhatsApp ја бараат веќе некое време и WhatsApp работи на неа за iOS, Android и десктоп верзии на својата апликација. Во новата верзија на апликацијата која ќе ги донесе овие функционалности, ќе имаме две нови опции поврзани со статусот „Last seen“ status: „Everyone” i „Same as Last Seen”

На пример, ако изберете „My contacts“ за „Last Seen“ и „Same како Last Seen“ за „online“, тоа значи дека оние што не се во вашите контакти нема да можат да видат кога сте онлајн.

Минатата година, WhatsApp автоматски го отстрани статусот „Last seen“ за контактите со кои никогаш не сте разговарале, за да спречи некој друг да го следи вашиот статус на интернет или последен пат. Сепак, за сите со кои сте разговарале, тоа не е случај, но тоа наскоро ќе се промени.

Скриншот кој протече е од iOS, но се нагласува дека WhatsApp планира нови опции за сите свои платформи, иако први во бета верзијата.

Она што сè уште не е познато е кога ќе бидат имплементирани новите функции, но секако не би било повредено да се регистрирате за бета програмата за први да ги добиете новите функции.

Прочитај повеќе...

Магазин

ФБИ предупредува на измами на LinkedIn

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Ако имате тенденција да разговарате со луѓе што не ги познавате на LinkedIn, можеби ќе сакате да бидете особено внимателни. Според извештајот на ФБИ, компанијата го признала „неодамнешниот пораст на измами на својата платформа“, а овој пат измамите вклучуваат убедување на корисниците да инвестираат во криптовалути.

LinkedIn работи на препознавање на сите преваранти

Шемите обично започнуваат со некој што се преправа дека е професионалец и им се обраќа на корисниците на LinkedIn. Тие ќе се вклучат во мали разговори, нудејќи им да им помогнат на корисниците да заработат пари преку крипто инвестиции. Тие најпрво би им кажале на своите цели да одат на вистинска платформа за крипто-инвестиција, но откако ќе ја добијат нивната доверба неколку месеци, ќе им кажат да ја преместат инвестицијата на локација контролирана од измамникот.

ФБИ забележа зголемување на овој тип на измама. LinkedIn ги охрабри корисниците да пријават сомнителни профили. Компанијата не се потпира целосно на корисниците да пријават сомнителни сметки како единствена одбрана од измама на нејзината платформа. Иако LinkedIn наведува дека нивната одбрана го опфаќа огромното мнозинство на навредливи активности, нивните членови исто така можат да помогнат да се направи LinkedIn безбеден, сигурен и професионален. Компанијата исто така објави дека 96% од откриените лажни сметки и 99,1% од спам и измами биле заробени и отстранети од нејзината автоматизирана одбрана.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Nvidia претстави алатка која ги конвертира фотографиите во 3D објекти

Објавено пред

на

Создавањето 3D модел за употреба во видео игрите е комплицирано и одзема многу време. Сепак, според информациите достапни на TheNextWeb, Nvidia разви софтверска алатка која ги претвора фотографиите во детални 3D модели подготвени за обработка.

Како функционира 3D MoMa?

Nvidia веќе некое време работи на софтверски алатки засновани на употреба на вештачка интелигенција за претворање на фотографиите во 3D објекти. Последна во низата вакви програми (По Instant NeRF која ги претвора фотографиите во детални 3D сцени и DIB-R која претвора 2D во 3D модели) е исто така 3D MoMa. Како оваа програма се разликува од нејзиниот претходник?

Бидејќи е наменет првенствено за употреба во индустријата за игри за лесно користење на 3D моделите во самите сцени. Имено, 3D MoMa не само што може да претвори фотографија од одреден објект во детален тридимензионален модел, туку автоматски врши и фотограметрија, т.е. мерење на димензиите на истиот објект заедно со други карактеристики важни за користење на објекти во 3D видео игри.

3D MoMa користи процес наречен „inverse rendering“ за да ги одреди физичките атрибути на одредена сцена со помош на вештачка интелигенција. Покрај димензиите на објектот, важни карактеристики на сцената се осветлувањето на објектот и неговата точна геометрија. Сето тоа е можно со детална анализа на фотографијата од страна на ВИ.

Според потпретседателот на Nvidia за истражување на графика за видео игри, „3D MoMa ја користи напредната вештачка интелигенција и сировата моќ на нашите графички картички за да создаде 3D објекти што програмерите и програмерите можат лесно да ги увезат и обработат во која било од популарните програми“.

Демонстрација

За да ги демонстрираат можностите на ова софтверско решение на Конференцијата за компјутерска визија и препознавање на модели (CVPR) во Њу Орлеанс, тим на развивачи на Nvidia претстави стотици фотографии од кларинети, тромбони, труби, саксофони и тапани и користењето на 3D MoMa ги претвори сите овие инструменти во 3D објекти.

После тоа, програмерите ги обработија овие објекти на многу полесен и побрз начин, ги променија материјалите од кои се направени и ги сместија во неколку анимирани виртуелни сцени, притоа прикажувајќи го и полесното поставување на прецизно осветлување на истите објекти. Импресивно, ништо. Оваа програма се уште се развива, не се споменува датумот на финалната верзија, но веќе е многу моќна алатка која сигурно ќе го олесни развојот на видео игрите.

Она што треба да се следи е дали функционира 3D MoMa

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден3 часа

4 јули – На денешен ден

1190.- Англискиот крал Ричард Лавовското срце (Ричард) и францускиот крал Филип II (Филип) ја започнале Третата крстоносна војна. Во таа...

Хороскоп5 часа

Дневен Хороскоп (4 јули) – понеделник

ОВЕН Во првиот дел од викедот сте порезервирани, несигурни како да постапите во одредени ситуации. Во попладневните и вечерните часови...

Свет9 часа

Уште една жена загинала како последица на напад од ајкула во јужна Хургада

Египетското Министерство за заштита на животната средина денеска соопшти дека уште една жена загинала како последица на напад на ајкула...

Кичево13 часа

Вчера во Кичево била пријавена физичка пресметка помеѓу малолетници, додека едно лице настрадало од куче скитник

Вчера на 02.07.2022 година во 22:50 часот, во ОВР  Кичево пријавена е физичка пресметка на улицата „Веле Змејкоски“ во Кичево,...

Временска прогноза14 часа

Многу топло цела седмица, додека во попладневните часови ќе има активна дестабилизација

За време на овој викенд, како и во текот на следната седмица продолжува периодот на многу топло и сончево време....

Кичево16 часа

Ноќеска на магистралниот пат во Кичево се случила страшна сообраќајна несреќа со жртва

На 03.07.2022 во 01.30 часот во Плициската станица Кичево било пријавено дека на магистралниот пат Гостивар-Кичево, патничко возило „бмв“ со...

Автомобили16 часа

BMW се префрла на Android Automotive од следната година

Повеќето возачи со телефони со Android се потпираат на Android Auto во нивните автомобили, се разбира ако е Android Auto...

Магазин16 часа

WhatsApp ќе ви овозможи да ги скриете статусите „Last seen“ и „Online“.

Еден од популарните веб-страници за инсајдери на WhatsApp, WABetaInfo открива дека една од најпопуларните апликации за пораки наскоро ќе воведе...

На денешен ден1 ден

3 јули – На денешен ден

321 – Римскиот император Константин II, христијанин, ја прогласи неделата за ден на одмор и верски обреди. 1423.- Роден е...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (3 јули)

ОВЕН Ќе бидете склони да се за inубите оваа недела. Важно е да ја оставите гордоста настрана и да и...

НАЈЧИТАНИ