Следете не

Магазин

Како се одразува недостигот на секс кај жените?

Avatar

Објавено пред

на

Освен недостатокот на задоволство, недостатокот на секс исто така има последици врз организмот и во секојдневниот живот. Прочитајте и откријте кои се знаците кои покажуваат дека жената има потреба од секс:

 1. Недостиг на спиење
  Недостатокот на секс влијае врз недостатокот на сон. Сексуалната активност е природен седатив поради окситоцинот, хормон кој се излачува за време на
  женскиот оргазам. Една жена без секс долго ќе се врти во кревет пред да заспие.
 2. Изгледаат повозрасни
  Една жена, по долг период без сексуален контакт ја „губи“ својата младост. И тоа се должи на недостатокот на колаген, кој се добива за време на интимен контакт,
  кој ја прави кожата мазна и свиленкаста.
 3. Повеќе акни
  Прогестеронот кој се добива за време на сексуален чин ги елиминира акните на лицето. Покрај тоа, со сексуалната активност градите и колковите се посилни, бидејќи се активираат мускулите. Ефектите за телото се слични со оние на тренингот.
 4. Социјализација
  Една жена која немала сексуални односи доста време, станува недружељубива или пак доста нападна.
 5. Се чувствуваат постојано болни
  Недостатокот на интимност влијае на бројни антивирусни антитела и со 30% и предизвикува често боледување.
 6. Им се намалува концентрацијата
  Сексот ја оксидира крвта која потоа оди во мозокот и ја подобрува меморијата .
 7. Имаат ниска самодоверба
  Недостатокот на секс влијае на самодовербата на жената и ја прави да се чувствува
  незадоволна од себе.

Жените кои водат исполнет сексуален живот изгледаат значително подобро од жените кои не успеваат да ги задоволат потребите на организмот. Со редовниот и страстен секс можат да се надминат здравствени проблеми како главоболки и стрес, а истовремено со тоа дамите да изгледаат секогаш млади и убави.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Хороскоп

Дневен Хороскоп (23.11) понеделник

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН
Фокусирани сте кон финансиите и заработката. Не постојат промени на долгорочен план. Ако се обидувате да се справите со некои лични или професионални компликации, тоа се нешта кои ви се навраќаат од минатото.

БИК
Конечно излегувате од школката, вашата самодоверба расте, ќе бидете изненадени од вашите пријатели и тоа ќе ви помогне да ја превземете главната улога. Вашето расположение е радосно но сепак се обидувате да ја задржите среќата за себе.

БЛИЗНАЦИ
Можете да си дозволите да здивнете. И покрај се, нештата се одвиваат на начин на кој што посакувате. Наскоро ќе добиете поддршка од универзумот и ќе успеете да постигнете нешта со вашите зборови. При крајот на неделата подгответе се за промена.

РАК
Не можете да ги натерате другите луѓе да го слушаат вашиот збор. Се што можете да направите е да му верувате на вашата моќ на убедување и да се надевате дека се ќе биде онака како што посакувате. Ако сте во потрага по нова работа, некој пријател ќе ви ја покаже вистинската насока.

ЛАВ
Не треба да ги слушате другите луѓе затоа што голем дел од нив само се обидуваат да ве спуштат подолу и да ве поразат. Обидете се да го следите сопствениот пат, вие знаете што е најдобро за вас, верувајте во моќта на доброто.

ДЕВИЦА
Стравувате дека ќе заостанете назад. Замислувате дека другите го вложуваат сиот труд и тоа не е фер. Можеби треба да помислите за тоа дека заостанувањето понекогаш може да ви донесе бенефиции, оставете другите да ја превземат контролата.

ВАГА
Во брачниот живот се делува среќно и полетно, при крајот на неделата страста ќе биде повторно разбудена. Некои ваши планови можеби нема да се остварат онака како што посакувате. Месечината ги отежнува вашите емоции, започнува еден чувствителен период во вашиот живот.

ШКОРПИЈА
Ви пристигнуваат позитивните вести во врска со вашите финансии, наскоро ќе ги чуете деталите. Очекувајте неколку изненадувања кои ќе бидат подобри отколку што сте очекувале. Ќе морате да донесете некоја одлука во врска со одговорност.

СТРЕЛЕЦ
Јупитер и Сатурн ве влечат во две насоки. Не можете да се обвините себеси ако се чувствувате заглавено помеѓу две непомирувачки опции. Во овој период, добрите семејни врски се клучот.

ЈАРЕЦ
Оваа недела е совршена за опуштање, задоволство и љубов. Се што треба да направите е да ја исчистите вашата агенда и да пронајдете идеално место и време за одмор. Направете изненадувачка забава во домот која ќе пружи комфорт и позитива.

ВОДОЛИЈА
Ништо не останува исто засекогаш. Можеби премногу брзате во донесувањето на одлуки кога е во прашање љубовта. Нетрпеливи сте и нештата околу вас ве иритираат. Марс, планетата на војната ги поттикнува вашите скриени чувства и ве охрабрува да застанете за себеси.

РИБИ
Надежта живее вечно. Не го заборавајте ова едноставно мото кога ќе го почувствувате товарот на светот на вашите плеќи и кога сте изморени од се. Ова не се лесни мигови за они со деликатна душа, но вербата во иднината ќе ве води напред.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Дневен Хороскоп (22.11) недела

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН

Подготвени сте да работите прекувремено и да се докажете уште повеќе за еден ден да остварите напредок. Ако ви се допаѓа личност која ја познавате преку работата може да дојде до компликации. Водете сметка за имунитетот.

БИК

Може да очекувате поддршка од соработниците кои се со вас. Деловното поле оди во позитивна насока. Ако сте слободни денот е многу поволен за нови љубовни познанства. Внесувајте повеќе течности.

БЛИЗНАЦИ

Не е премногу поволен ден и не сте подготвени да повлечете некои потези кои ви делуваат неизбежни. Може да очекувате добар однос со партнерот. Имате чувство дека совршено се сложувате. Ве мачи вртоглавица.

РАК

Не дозволувајте било кој да влијае врз вашите одлуки кои треба да ги донесете сами. Можеби посакувате нова љубов и потребно ви е повторно да се чувствувате сакани за да живнете. Внимавајте на грлото.

ЛАВ

Нови случувања на деловно поле може да ве насочат кон позитивен правец. Ве очекува шанса да напредувате. Ве очекува интересно познанство преку пријатели или на некое јавно место. Здравјето е сосема добро.

ДЕВИЦА

Поволен ден за занимавање со приватен бизнис. Доколку планирате некои нови вложувања, ќе ви се исплатат. Може да очекувате интересен развој на случувањата со саканата личност. Вашиот однос се менува. Слаба циркулација во пределот на нозете.

ВАГА

Решивте да се посветите на својата работа и да решите важни работи на кои чекавте долго време. Пријателството со личноста која ви се допаѓа можеби сѐ уште не преминало во врска. Но, работите на тоа работите да се променат. Проблеми со стомакот.

ШКОРПИЈА

Потрудете се озбилно да се посветите на своите обврски за да избегнете критики од надредените и несогласувања со нив. Покрај саканата личност чувствувате тензија и некоја несигурност во вашиот однос. Можни се проблеми со бубрезите.

СТРЕЛЕЦ

Нови информации доаѓаат до вас и подготвени сте во практична смисла да се посветите на своите обврски. Можеби ви се допаѓа личност која не ја познавате доволно добро. Избегнувајте алкохол.

ЈАРЕЦ

Доколку бидете напнати, може лесно да создадете нови несогласувања и отежнување на комуникацијата со соработниците. Спонтано ќе успеете да остварите ново познанство со личност која во вас буди емоции. Пад на имунитетот.

ВОДОЛИЈА

До крајот на денот ќе имате пресврти кои не ги очекувате но, на крај сѐ ќе заврши како што треба. Ви се враќа љубовта од минатото иако можеби не сте подготвени за тоа. Можна е несоница.

РИБИ

За вас овој ден е поволен и може да очекувате позитивни пресврти и решавање на проблеми. Доаѓате до интересно познанство кое многу наскоро може да доведе до нова врска. Полни сте со енергија!

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за денес (21.11) сабота

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН
Овој викенд ви носи многу интересни откритија. Некое ветување ќе биде одржано. Венера ви носи мигови кога многу нешта ќе излезат на виделина од кои ќе бидете изненадени. Некој може да ги сподели своите чувства со вас. Имате многу нешта за кои треба да бидете благодарни.

БИК
Да се биде знакот Бик често се наоѓате во позиција да одите со главата во ѕид и тоа не ви донесува ништо добро. Токму тоа и го правите во овој момент обидувајќи се да продредете до нешто што очигледно не е за вас. Откажете се навреме и заштитете се себеси од болка и разочарување. Имате некои сомнежи кои се вистинити. Овој викенд ќе морате да донесете важна одлука.

БЛИЗНАЦИ
Еднаш кога ќе добиете се што ќе посакате, што ќе направите следно? Ќе морате да пронајдете нешто друго кое ќе го посакувате. Вселената ќе ви ги исполни сите желби, не очајувајте, но тоа може да ве натера да се чувствувате празно и незадоволно после тоа кога веќе нема да имате што да посакувате.

РАК
Немојте само да седите и да чекате нештата да се случат сами од себе, превземете нешто. Не постои поента само така да очекувате дека вашите соништа ќе се случат. Имате моќ да ги остварите сите цели кои ги посакувате и треба да ја искористите. Некоја идеа во вашата глава звучи одлично, па почнете да кроите план како да ја претворите во реалност.

ЛАВ
Немојте да мислите дека вашите желби се заборавени, затоа што само кога ќе помислите дека ништо од тоа нема да се оствари – ќе бидете изненадени. Венера влегува во Шкорпија а тоа ќе ве направи попривлечни за спротивниот пол. Ќе имате магнетна привлечност и ќе шармирате наоколу.

ДЕВИЦА
Сметате дека досега сте ризикувале многу нешта за љубовта и веќе не вреди да го правите тоа повеќе. Но ќе бидете изненадени кога ќе запознаете личност која е подготвена да ризикува исто толку за вас колку и вие за нив. Секогаш посто инадеж. Подгответе се за голема позитивна промена во вашиот живот.

ВАГА
Дали секогаш кога сте превземале ризици и сте се впуштале во авантури сето тоа завршувало лошо? Епа не повеќе. Очекувајте доста интересни моменти и мигови кои ќе ги помните засекогаш. Што и да се одлучите ќе бидете правилно и нема да направите грешка. Верувајте си на себеси.

ШКОРПИЈА
Ќе собирате парчиња за да ги комплетирате нештата кои ви недостигаат. Не грижете се, комплетната слика ќе биде поубава отколку што изгледа сега. Венера се подготвува да влезе во вашиот знак а тоа ќе направи вие да бидете центарот на сите случувања. Се ќе ви оди од рака и среќата ќе биде на ваша страна.

СТРЕЛЕЦ
Ако бидете искрени можете да постигнете се што ќе посакате. Најважно е да ги искажете вашите желби. Верувајте му на својата пресуда кога е во прашање донесувањето на важна одлука. Поседувате општа свест и знаете добро да расудувате. Овој викенд треба да превземете некој ризик.

ЈАРЕЦ
Сакате да започнете нов проект но не знаете како, сметате дека ја немате потребната поддршка. Понекогаш се чувствувате како сето тоа да води кон пропаст. Потребна ви е мотивација, охрабрете се сесбеси, исходот ќе биде подобар отколку што мислите. Овој викенд ќе добиете знак дека никогаш не треба да престанете да се надевате.

ВОДОЛИЈА
Вие сте одличен водач а другите се инспирирани од вашата храброст и авторитет. Продолжете така. Вашите инстинкти се одлични и секогаш знаете на кој начин да им пристапите на проблемите и како да ги решите во коренот. Некој проблем од минатото се навраќа, останете смирени.

РИБИ
Направете ги некои нешта додека сеуште е вистинско време, подоцна можете да се каете. Луѓето околу вас се согласуваат со вашите идеи. Почнувате да копате со надеж дека ќе откриете нешто важно, но внимавајте можете да откриете нешто што нема да ви се допадне. Ќе морате да почнете да го гледате светот од поинаква перспектива.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 1 час

Нови 387 случаи регистрирани од Ковид-19, починати 35, ова е денешниот биланс

Во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 174 -Куманово...

СпортПред 4 часа

Марк Гасол во Лејкерс

Шпанскиот кошаркар Марк Гасол ќе биде новиот играч на НБА шампионот Лос Анџелес Лејкерс. Според американските медиуми, помладиот брат на...

МакедонијаПред 4 часа

Бензините се намалуваат, додека дизелот се покачува

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука за нови цени на горивата, која започнува од ноќеска на полноќ и ќе...

СветПред 4 часа

Worldometers: Повеќе од 59 милиони случаи на корона

ВАШИНГТОН: Во светот, 59.080.520 случаи на инфекција се потврдени од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на веб-страницата на „Worldometers“. 1.395.340...

СветПред 4 часа

Нема повеќе ресторани, само храна преку телефон: Лос Анџелес жестоко се бори со коронавирусот

Мерките се воведуваат затоа што просечниот број на новоинфицирани во текот на пет дена беше над 4.000 Властите во областа...

ХороскопПред 19 часа

Дневен Хороскоп (23.11) понеделник

ОВЕН Фокусирани сте кон финансиите и заработката. Не постојат промени на долгорочен план. Ако се обидувате да се справите со...

МакедонијаПред 21 час

Официјално денес 1112 нови случаи на Ковид-19, починаа 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 321 -Куманово...

ЗанимливостиПред 1 ден

За ладните денови направете дома балзам за усни

Гроздовата маст или балзамот за заштита на усните од ладното и ветровито време може лесно да се направи без хемиски...

МакедонијаПред 2 дена

❄️⚠️ Внимание во патниот сообраќај за предели каде има мраз, поледици, осојници!

Внимавајте периодот кој следи, во случај на мраз, подледување на асфалтот и голомразици за време на возењето во предели каде...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (22.11) недела

ОВЕН Подготвени сте да работите прекувремено и да се докажете уште повеќе за еден ден да остварите напредок. Ако ви...

НАЈЧИТАНИ