Следете не

Свет

Камионот со полна брзина удри во бетонски споменик – возачот немаше шанси да преживее (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Снимката која е споделена на интернет ги прикажува моментите кога камионот со полна брзина прелета преку главниот пат, удирајќи се право во големиот бетонски споменик од другата страна. Возачот на камионот загина на лице место.

Страшната сообраќајна несреќа се случи на влезот во градот Новокузнецк, југозападен Сибир, во вторникот наутро. Возачот изгуби контрола над камионот и се удри во споменикот. Полицијата изјави дека несреќниот возач е прогласен мртов на лице место од несреќата.

Свет

Тинејџер во Австралија починал откако бил каснат од медуза

Avatar

Објавено пред

на

Тинејџер во Австралија почина откако го касна отровна медуза, што е прв ваков случај во последните 15 години, соопштија денес властите.

Здравствените служби наведоа дека медуза гризнала 17-годишно момче додека пливал на 22 февруари.

Полицијата наведува дека младиот човек бил пренесен во болница, но тој починал на 1 март.

Медузите се многу отровни видови и живеат главно во тропски води, па затоа се препорачува да носите костуми за нуркање или да избегнувате пливање.

Според еден морски биолог, ова е прва смрт од каснување на медуза од младенче во Австралија од 2006 година.

Смртта може да се спречи, но луѓето кои живеат далеку од градот се особено изложени на ризик.

Прочитај повеќе...

Свет

Тим на научници најавуваат Ковид-19 вакцина во вид на спреј

Avatar

Објавено пред

на

Неколку научни тимови низ целиот свет работат на развој на вакцина за коронавирус, која би се давала назално во форма на спреј. Повеќето вакцини што се користат во моментот се даваат со инјекција во рака, но научниците веруваат дека би имало многу повеќе смисла респираторните вируси да градат имунитет на првото место на контакт со телото, што се јавува во мукозните мембрани на носот, устата и респираторен тракт.

На овој начин се користат неколку вакцини против грип и се верува дека вакцината против орално полиомиелитис, одобрена во 1961 година, помогна да се спречи болеста, особено кај децата.

Вирусологот Рик де Сварт од медицинскиот центар „Еразмо“ во Ротердам рече дека вакцините за коронавирус кои моментално се користат штитат од тешки форми на вирусот ковид-19, но дека тие не секогаш го спречуваат пренесувањето на вирусот.

„Вакцините дадени преку носот можат да обезбедат подобра заштита, иако останува да се види дали ќе се појават на пазарот пред крајот на пандемијата“, рече Сворт.

Тимот на Сворт направи вакцина која се дава преку нос и го блокира влезот на вирусот во клетките, а спрејот беше тестиран на порове, кој може да добие коронавирус како луѓето.

Откако била дадена вакцината, животните биле ставени во кафези еден ден со животни кои биле веќе заразени со ковид, а резултатите покажале дека ниту едно вакцинирано животно не се заразило.

“Нашата цел е да развиеме вакцина против овој вирус, но прво треба да докажеме дека вакцината е безбедна и ефикасна за луѓето. Овој лек делува исто на многу други респираторни вируси, така што може да се користи како загрижувачки одговор кај друг пандемија. “рече Сворт.

Микробиологот од Универзитетот во Колумбија, Ана Москона, објаснува дека способноста на научниците да развијат вакцина се заснова на децениско истражување за тоа како сродните вируси се врзуваат и продираат во клетките.

Неколку компании развиваат назални вакцини за kovid, а најмалку четири се во прва фаза на тестирање на луѓе.

Во октомври минатата година, американските научници покажаа кај глувците дека една доза назална вакцина е во состојба да го намали Ковид исто како и две дози на конвенционална вакцина и, исто така, да избегне инфекции за скоро 100 проценти.

„До крајот на пандемијата, мора да бидеме во можност да го запреме пренесувањето на вирусот, а овој вид вакцини може да го постигнеме тоа“, рече имунологот Мајкл Дијамант од Универзитетот во Сент Луис во Вашингтон, кој го води клиничкиот развој на вакцината.

Тој додаде дека овој вид вакцини може да биде ефикасен особено во превенција на деца или како „засилувач на дозата“.

Претседателот на шпанското здружение за имунизација, Маркос Лопез, вели дека вакцината против носот го стимулира производството на антитела познати како имуноглобулин и дека тие можат да ја запрат инфекцијата пред таа да се спушти на белите дробови и другите органи.

Како што рече, веројатно нема да има време да се развие вакцина за оваа пандемија.

“Овој вирус најверојатно ќе стане ендемичен и ќе мора да се вакцинираме на секои неколку години. Овие вакцини можат да бидат корисни за рафинирање и подобрување на постојните имунизации. Тие ќе бидат неопходни”, рече Лопез.

Прочитај повеќе...

Свет

Мерките за затворање во Германија се во сила до 28 март?

Avatar

Објавено пред

на

Германија планира да ги продолжи мерките за затворање воведени како резултат на вирусот корона до 28 март, објави германскиот магазин “Fokus online”.

Осврнувајќи се на нацрт-договорот што треба да биде усвоен на утрешниот состанок меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и премиерот на 16 германски покраини, магазинот наведува дека одредени ограничувања во Германија ќе бидат укинати, почнувајќи од понеделник, 8 март.

Меркел ќе разговара со премиерите на германските покраини утре, во време кога бројот на заразени со корона вирусот во Германија надмина 2,4 милиони.

Германскиот институт Роберт Кох претходно соопшти дека бројот на заболени од вирусот корона во Германија е зголемен за 3.943 на 2.451.011 во последните 24 часа, додека бројот на смртни случаи поврзани со ковидус 19 е зголемен за 358 на 70 463 лица.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 7 часа

Важна информација од Кичевска Парохија

Кичевското архиерејско намесништво ги известува своите верни чеда дека на ден 05.03.2021 година (петок) ќе се изврши општ Парастос (опевање...

МакедонијаПред 8 часа

Денеска 721 нови случаи на Ковид-19, драстичен скок на новозаболени

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 357 -Прилеп...

ЗанимливостиПред 10 часа

Сè што треба да знаете за витамин Д3

Сонце, море, плажа, витамин Д3. Ако не сте многу јасни за тоа како овие термини се меѓусебно поврзани, не грижете...

СветПред 10 часа

Тинејџер во Австралија починал откако бил каснат од медуза

Тинејџер во Австралија почина откако го касна отровна медуза, што е прв ваков случај во последните 15 години, соопштија денес...

ЗанимливостиПред 10 часа

(ФОТО) За 8-ми март женски продукти на акција само во АТВА Маркети – Кичево

Бараните женски производи по повод 8-ми март, на акциска цени само во реномираните АТВА Маркети од Кичево

СпортПред 10 часа

Се е спремно за реваншот помеѓу Ливерпул и Лајпциг на истиот стадион

УЕФА закажа уште еден натпревар помеѓу Ливерпул и Ред Бул Лајпциг на исто место – во Будимпешта. Првиот натпревар помеѓу...

Временска прогнозаПред 10 часа

До крајот на денот топло, од утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и температурите ќе се спуштаат, детали..

Денес времето кај нас ќе биде сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека...

СветПред 10 часа

Тим на научници најавуваат Ковид-19 вакцина во вид на спреј

Неколку научни тимови низ целиот свет работат на развој на вакцина за коронавирус, која би се давала назално во форма...

СкопјеПред 16 часа

Скопје: Денес и утре прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата од следните места на живеење

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 04.03.2021 година – четврток и утре 05.03.2021 петок, ЕВН Скопје ќе работи...

СлучувањаПред 21 час

(ВИДЕО) Од низата снимки кои се појавија од земјторесот во Грција, на оваа се гледа морничавиот момент, бутикот се помести од своето земјиште

На социјалните мрежи се појавија и фотографии од срамнети куќи, цркви и други градби, но на новаа снимка најубаво се...

НАЈЧИТАНИ