Следете не

Технологија

Казна од милиони долари за кражба на податоци

Avatar

Објавено пред

на

Минатата година, Capital One банка доживеа една од најголемите кражби на податоци во банкарската индустрија. Во тоа време, украдени се лични податоци на повеќе од 100 милиони нивни корисници, кои вклучуваат идентификациски броеви, броеви на банкарска сметка, имиња, адреси, кредитна способност и лимит и други информации.

Епилог – огромна казна

Сега случајот го добива својот епилог – Канцеларијата за контрола на валутата на САД и изрече казна од 80 милиони американски долари на Capital One банка поради тоа што не успеа да обезбеди доволно информации за своите клиенти. Во образложението на паричната казна се вели дека банката не создала соодветен систем за заштита пред да ги пренесе податоците во cloud, како и дека не реагирала доволно брзо за да ги намали ефектите од кражбата.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Социјални мрежи

Од денеска нема „Classic mode“ на фејсбук, платформата комплетно ќе го користи „Light“ модот, корисниците со разочарувачки пораки

Avatar

Објавено пред

на

Фејсбук минатата година го претстави сосема новиот интерфејс и полека го пушташе во оптег на разгледување кај корисниците – но веќе од денес без можност да се врати во класичниот стил. Сите корисници се заглавени со новиот изглед на Фејсбук, сакале или не (и се чини дека има доста во вториот камп).

Најавен на конференцијата Фејсбук Ф8 во 2019 година, новиот интерфејс е најголемиот редизајн на платформата во последната една деценија. Помина сината лента за навигација со потпис, во корист на многу минимален, бел дизајн (горе) – или црна ако се одлучите за сосема нов мрачен режим. Секако е почист изглед, но ако не сте љубител на дизајнот, се чини дека одговорот на Фејсбук наскоро ќе биде „тешка среќа“. (Ако барате инспирација за веб дизајн, проверете ги нашите најдобри модели на веб-страници.)

Со своите огромни слики, фокусот на Приказни и изобилството на обичен бел простор, искуството на работната површина може да се чувствува како да гледате во огромна, затегната интерфејс на паметниот телефон.

Фејсбук го нарекува дизајнот „поширок и потопен“ во порака со која се поздравуваат корисниците на новиот изглед (погоре), но се чини дека многумина не се импресионирани:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Фејсбук и Инстаграм се повлекуваат од Европа?

Avatar

Објавено пред

на

Ирската комисија за заштита на податоци минатиот месец донела одлука со која Фејсбук не смее да ги „префрла“ приватните податоци на корисниците од ЕУ во САД, туку мора да ги чува на сервери во Европската унија, поради страв дека тие податоци се надгледувани од страна на американската влада.

Ако навистина дојде до примена на ваквата одлука, последиците за корисниците и бројните компании во Европа би можеле да бидат катастрофални, објаснуваат од Фејсбук во тужбата што ја поднеле до Високиот суд во Ирска.

Во тужбата поднесена од страна на шефицата на Фејсбук за заштита на податоците во Ирска, Ивон Канан, се наведува дека во случај на забрана за пренос на податоци, не е јасно како во такви услови би можеле да продолжат со обезбедување услуги на Фејсбук и Инстаграм во ЕУ.

Накратко, тоа би значело повлекување на овие две популарни социјални мрежи со повеќе од 400 милиони европски корисници од земјите на ЕУ. Таа особено нагласила дека, благодарение на тие мрежи, европските компании оствариле приходи од околу 208 милијарди евра.

Од Фејсбук исто така потсетуваат дека многу други американски технолошки компании ги користат истите методи за пренесување податоци на сервери во САД, но дека ирската комесарка за заштита на личните податоци, Хелен Диксон, го издвоила само Фејсбук и донела одлука што се однесува само на компанијата на Закерберг, пренесува „Zimo“.

Фејсбук подоцна им објасни на медиумите дека најавата за потенцијално повлекување од ЕУ не е закана со која сакаат да извршат притисок на регулаторните тела за промена на нивната одлука, туку нагласува дека компанијата се потпира на пренос на податоци помеѓу ЕУ и САД за да работи со своите услуги. Без тој трансфер на податоци, Фејсбук нема да може да им ги нуди своите услуги на корисниците во Европската унија.

Извор: ЗаСе

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Технологија

Logitech G ги претставува бежичните гејминг слушалки PRO X

Avatar

Објавено пред

на

Logitech додаде уште еден модел на слушалки за игри на својата понуда. Овој пат тоа е Logitech G PRO X Wireless Gaming слушалки, заедно со безжичната технологија „Lightspeed“, која е дизајнирана и наменета за врвни играчи на е-спорт.

Традиционално, приклучоците поврзани со кабел се попопуларни кога станува збор за конкурентни игри, но безжичните технологии како што е Logitech’s Lightspeed го намалија каснењето до тој степен што разликата помеѓу безжичните и жичните модели е скоро занемарлива.

Pro X Lightspeed е нова верзија на популарните слушалки за игри PRO X на Logitech. Оваа безжична верзија е опремена со 2.4GHz Lightspeed wireless, која овозможува над 20 часа траење на батеријата и работи на растојание до 13 метри. Исто така, постои и Blue VO!CE софтвер, кој дополнително го подобрува квалитетот на микрофонот.

На слушалките се сместени PRO-G 50mm драјвери, а има и поддршка за опкружувачки звук DTS 7.1. Слушалките за игри Logitech G PRO X Wireless Lightspeed ќе бидат достапни од август, со цена од 200 долари.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 1 час

Од ноќеска нови врнежи од дожд, ова се најновите метео информации..

Во втората половина од претстојната ноќта од запад во нашата држава ќе навлезат нови врнежи од дожд кој поинтензивни ќе...

МакедонијаПред 5 часа

РКЕ донесе одлука од ноќеска цените на горивата да останат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

МакедонијаПред 7 часа

Изминатите 24 часа направени само 387 тестови и регистрирани се 48 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 20 -Куманово...

ЗанимливостиПред 7 часа

Најчести грешки кои го расипуваат вкусот на Ајварот, еве неколку корисни совети за подготовка..

Ајварот е неопходен дел од зимницата и омилен во многу домови. Некои го сакаат лут, некои благ, некои со модар...

КичевоПред 8 часа

Во акциите на Црвен крст – Кичево за седум месеци собрани се 538 единици на крв

Од година во година бројот на крводарувања во општина Кичево е во постојан пораст, што треба да ги радува здравствените...

Здравје и убавинаПред 18 часа

(Мени по денови) Диета што ги отстранува мастите веќе четвртиот ден: Тежината не се враќа цели 3 години!

Постои една многу ефикасна диета која го освои светот. Се нарекува „сензационална диета“. Оваа диета се заснова на умерен внес...

ХороскопПред 21 час

Редовен Хороскоп (28.09) понеделник

ОВЕН Не е поволен период за нова работа или за било какви вложувања во овој период. Ве очекува фаза која...

ЗанимливостиПред 1 ден

Која беше познатата Били Џин од песната на Мајкл Џексон?

„Били Џин“ беше насловот на вториот сингл на Мајкл Џексон, од албумот „Трилер“, објавен во јануари 1983 година. Во прашање...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 148 новозаболени од Ковид-19, 5 нови случаи од Кичево, 3 пациенти починале во болнички услови, ова се деталите…

Во последните 24 часа се направени 1224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 50 -Куманово...

СпортПред 1 ден

(ФОТО) Атлетико Мадрид моментално води против Гранада, Луис Суарез е веќе именуван на клупата – се очекува да дебитира

Домаќините Атлетико Мадрид моментално се во полна трка за победа против Гранада. Стрелец на голот беше Диего Коста во 9-тата...

НАЈЧИТАНИ