Следете не

Кичево

Кичевчани со хуманост на дело, пријавени повеќе крводарители од ланска година

Објавено пред

на

Бројот на крвни единици собрани во 2018 година во Општина Кичево е зголемен во однос на претходните години, а на листата на нови крводарители се и поголем број на млади лица, кои за прв пат ја подаваат својата рака. Според проценките на вработените во ОО Црвен крст од Кичево, зголеменото крводарување се должи и на двете акции реализирани во фабриката за заштитни перничиња Џојсон, која работи веќе неколку години.

-Со задоволство можеме да констатираме дека бројот на крви единици собрани во нашата општина во 2018 година е зголемен во однос на претходните неколку години. Така ланската година собрани се вкупно 971 крвна единица во 14 крводарителни акции и забележан е пораст од 12 проценти споредено со 2017 година, кога се собрани 869 крвни единици во 11 крводарителни акции или претходната година имавме номинално зголемување за 102 крвни единици – вели Бесник Селими секретар на ОО Црвен крст-Кичево.

Според неговите зборови порастот се должи на повеќе фактори, од зголемување на свеста на граѓаните да му помогнат на лице во неволја и секако ново отворената фабрика „Џојсон“ каде се вработени над 1 500 работници и од каде доаѓаат се повеќе доброволни дарители на крв.

-Можеме да констатираме дека порастот на крводарувањето во нашата општина покрај останатите фактори се должи и на зголемувањето на свеста на граѓаните да помогнат на лице во неволја, но носечки фактор пред се е ново отворената фабрика „Џојсон“ каде се вработени над 1 500 работници и каде одзивот на вработените е исклучително висок. Токму затоа во оваа календарска година и во наредниот период во истата фабрика ќе спроведуваме по две крводарителни акции во текот на годината, со цел континуирано да го зголемуваме крводарувањето во нашата општина – додаде Селими.

Фото и текст: Зоран Антоски

Кичево

Кичевскиот храм св.Петар и Павле објавува јавен оглас за „Црковен служител“

Објавено пред

на

Храмот „Свети апостоли Петар и Павле“ – Кичево, објавува јавен оглас за прием и работно ангажирање на ЦРКОВЕН СЛУЖИТЕЛ (клисар) при храмот.

Поради тоа, кичевското архиерејско намесништво јавно ги повикува сите коишто се заинтересирани за ваквата работа во храмот, да се пријават најдоцна до 01.12.2021 година (вторник).

Како што пишуваат од Кичевската парохија, пријавувањето може да се врши секојдневно во храмот „Свети апостоли Петар и Павле“ – Кичево од 07⁰⁰ часот до 16⁰⁰ часот, сѐ до последниот ден на 01.12.2021 година.

Со пријавувањето, секој заинтересиран член треба да ги достави своите лични податоци (име и презиме, адреса и свој телефонски број).

Изборот на црковниот служител ќе се изврши по направено интервју кое ќе се одвива поединечно со секој пријавен на огласот.

Интервјуто ќе се одржи на ден 02.12.2021 година со почеток во 16⁰⁰ часот во просториите на храмот „Свети апостоли Петар и Павле“ – Кичево.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кучиња скитници вчера во Кичево нападнале две лица

Објавено пред

на

На 14.10.2021 година во ОВР Кичево, С.С.(51) од селото Вранештица и Р.С.(68), од Кичево, пријавија дека на улицата „Маршал Тито“ во Кичево, биле каснати од куче скитник.

Извор: СВР Охрид

Прочитај повеќе...

Кичево

Тони Андреев и Инструментал Бенд викендов во La Casa, бидете таму

Објавено пред

на

После подолг период поради ескалацијата со коронавирусот и новиот бран најдобрите забави во живо се враќаат на сцената 

Кичевскиот „La Casa“ ресторан кој имаше прекрасен старт на летната сцена продолжува со работа и во есенско-зимскиот дел, кој е среден во топол амбиент.

Поради ограничен број на резервации, контактирајте веднаш на: 076/223-007

Петок:

Сабота:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 2 минути

Три четвртини од Европејците вакцинирани

БРИСЕЛ – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека ЕУ извезла над милијарда дози вакцини против Ковид...

АвтомобилиПред 42 минути

На денешен ден започна да се произведува легендарнато „Фиќо“ (ВИДЕО)

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487 автомобили „Застава 750“ излезе од фабричката линија на фабриката „Застава“ во Крагуевац....

МагазинПред 51 минута

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 4 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 4 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 6 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 16 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 24 часа

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

НАЈЧИТАНИ