Следете не

Кичево

Кичево ја одбележа 75-годишнината од првото ослободување (ФОТО)

По капитулацијата на Италија, на денешен ден 11 септември 1943 година, Кичево стана првоослободен град во Македонија во времето на НОВ и прва ослободена територија во Македонија. По првото ослободување и по 21 ден, Кичево е повторно окупирано и завземено и до ноември 1944 година, уште четири пати е ослободувано.

Денес по тој повод во градот беше одбележан овој светол ден во поновата македонска историја. По интонирањењето на македонската химна, од страна на претставници на боречката организација пред музејот Западна Македонија во НОВ, беше подигнато знамето на Кичевско-Мавровскиот партизански одред, кое на јарболот ќе остане 21 ден, период колку што траело и првото ослободување на градот.

Потоа пред присутните говореше претставникот на боречката организација Владо Дејаноски.

-По првото ослободување во градот Кичево, била создадена слободна територија од Буковик до Ботун, градот ја почуствувал слободата а следните денови во Кичево влегува и првиот батаљон „Мирче Ацев“. Била формирана народна власт, во која зеле учество претставници од сите националности кои живееле во градот. На 26 септември во Кичево се одржува голем народен митинг на кој присуствувале сите националности. Митингот се одржал пред оваа зграда и на оваа тераса, а на истиот збор зеле повеќе борци од Кичевско а говорел и делегатот на Врховниот штаб на НОВ, Светозар Вукмановиќ- Темпо. Впрочем во Кичево беше родена и првата слободна Македонија. Во времето на НОВ за петте ослободувања на градот и регионот, своите животи ги положиле 555 борци, чии коски почиваат во криптата на спомен костурницата на Китиното Кале- истакна меѓу другото претставникот на боречката организација.

Инаку годинава Кичево нема официјално обележување на овој ден од страна на локалната самоуправа.

Потоа пред споменикот во спомен костурницата на Китиното Кале, букети свежо цвеќе положија претставници на боречката организација, АРМ, дел од политичките партии и поголем број почитувачи на периодот на НОВ.

Извор: Зоран Антоски

Facebook

Последни објави

Забава3 hours ago

Карти за концертот на Влатко Лозаноски во Lounge Bar „Bacardi“ – Кичево

После повеќе од десет години на сцената нашиот кичевчанец Влатко Лозаноски музичар со безброј хитови, три студиски албуми и награди...

Кичево5 hours ago

Петти самостоен музички проект на мултиталентираниот Зоран Стефаноски

Мултиталентираниот  Зоран Стефаноски продолжува да нè воодушевува со своите авторски проекти, а најновиот петти по ред е насловен „Wrath Of...

Временска прогноза11 hours ago

Денес времето ќе биде сончево и топло, температури до 20 степени

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи,...

Хумор13 hours ago

УРНЕБЕСНО: Мачкава има обука да обезбедува објекти! (ВИДЕО)

Нема што дополнително да коментираме за оваа мачка, само погледнете го видеото подолу: Инаку, Мачкава работиТ како Обезбедување во продавницава...

Забава17 hours ago

Вашиот редовен хороскоп | 19.3 Вторник

Овен Би можеле да остварите позитивна соработка која би траела на долг рок. Сакате нова љубовна врска и посакувате убави...

Занимливости22 hours ago

Просечен Македонец треба да работи 26 години за еднодневна плата на Хамилтон!

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон летоска доби нов договор со екипата на Мерцедес. Хамилтон потпиша двегодишен договор со...

Занимливости24 hours ago

Доколку ја јадете оваа храна, никогаш нема да ве здебели

Еден од најчестите совети кој го слушате е дека би требало да јадете толку храна колку што ви е потребно...

Кичево1 day ago

Лоциран пожар во атарот на с.Поповјани, во тек се мерки за негово гаснење

Вчера на 17-ти март, околу 10 часот, на неколку локации во атарот на кичевското село Поповјани, случен е пожар на...

Македонија1 day ago

Вечерва: Бензините поскапуваат, додека дизелот се намалува!

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави цените на горивата – и од вечерва на полноќ цените на бензините се...

Македонија2 days ago

Поскапуваат ли повторно горивата?

По речиси две недели од последната промена, Регулаторна комисија за енергетика денес напладне ќе го соопшти новите цени на горивата...

Во тренд