Следете не

Случувања

Кичево: Без електрична енергија денес 15ти Ноември и ул.Вардарска поради планирани зафати на електродистрибутивната мрежа

Објавено пред

на

ЕВН Македонија известува дека поради планирани зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 18.03.2020 година, без напојување со електрична енергија ќе останат:

Од 09:00 до 16:00 часот корисниците од ул. 15ти Ноември и ул.Вардарска (опш.Кичево)

Свет

Крај на најдолгото затворање

Објавено пред

на

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање на „Ковид -19“ во светот доцна во четвртокот навечер, иако бројот на случаи сe уште е близу до рекордно ниво.

Пабовите, рестораните и кафулињата брзаат да се набават пред да ги отворат вратите.

Од почетокот на август, жителите на вториот по големина град во Австралија се во изолација – нивното шесто затворање за време на пандемија – за да ја задушат епидемијата поттикната од многу заразен сој Делта.

Официјалните лица ветија дека ќе ја укинат забраната откако вакцинацијата со двојна доза за лица над 16 години надмина 70 проценти во државата Викторија, чиј главен град е Мелбурн.

Премиерот Скот Морисон во четвртокот потврди дека државата ја постигнала таа цел, така што имало места каде разликата достигнала 80 и 90 проценти.

Од 23:59 часот (1359 GMT), пабовите и кафулињата можат да имаат 20 посетители – кои се вакцинирани двапати – во затворени простории и 50 на отворено, додека фризерите можат да дозволат влез за пет клиенти. Маските и понатаму ќе бидат задолжителни и во затворени простории и на отворено.

Додека компаниите се подготвуваат да ги пречекаат клиентите, дневните инфекции во Викторија се зголемија на 2.232 во четвртокот, втор најголем дневен број во која било австралиска држава за време на пандемија.

Извор: B92
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Свет

Свет: Белата куќа прави план за вакцинирање на 28 милиони деца на возраст од 5 до 11 години; Индија дистрибуираше повеќе од милијарда дози вакцини

Објавено пред

на

Децата на возраст од 5 до 11 години во Соединетите Американски Држави наскоро ќе можат да се вакцинираат против Ковид-19 во канцеларијата на нивниот педијатар, локалната аптека, а потенцијално дури и на училиште, објави денеска Белата куќа, планирајќи го детално очекуваното одобрување на вакцината Фајзер. за таа возраст.

Федералните регулатори ќе се состанат во следните две недели за да ја анализираат безбедноста и ефективноста на давање мали дози од вакцината „Ковид -19“ на приближно 28 милиони американски деца во таа возрасна група, пренесува АП.

Во рок од неколку часа по формалното одобрување, што се очекува откако Управата за храна и лекови (ФДУ) ќе донесе заклучок и состанок на советодавниот одбор на Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) 2-3. Во ноември, милиони дози ќе почнат да се испорачуваат добавувачите низ целата земја.

“Го комплетираме оперативното планирање за да се осигураме дека вакцинациите за деца на возраст од 5 до 11 години се лесно достапни и удобни. Ќе бидеме подготвени, во очекување на одлуката на ФДУ и ЦДЦ”, изјави координаторот на Белата куќа „Ковид-19“,  Џеф Зејнтс.

Повеќе од 25.000 педијатри и даватели на примарна здравствена заштита веќе потпишаа договори за испорака на вакцината на деца, објави Белата куќа.

Покрај канцелариите на лекарите и локалните аптеки и училишта, најверојатно ќе има места каде што ќе се вршат имунизации.

Белата куќа подготвува и засилена кампања за едукација на родителите и децата за безбедноста на вакцината и леснотијата на нејзино добивање.

Како што беше случајот со вакцинирањето за возрасни, администрацијата верува дека препораките од доверливи луѓе, едукатори, лекари и водачи на локалната заедница ќе бидат од витално значење за поттикнување на вакцинацијата.

Иако децата се со помала веројатност од постарите да се разболат сериозно со „Ковид-19“, најмалку 637 луѓе на возраст од 18 години и помлади починале од коронавирус во Соединетите држави, според ЦДЦ.

Шест милиони американски деца имале инфекција досега, од кои еден милион од почетокот на септември, и поради ширењето на позаразната варијанта на делта.

Во Индија се дадени повеќе од милијарда дози вакцина

Индија им подели повеќе од милијарда дози на вакцини на своите граѓани, соопштија денеска индиските власти.

Околу 75 проценти од населението во Индија прими барем една доза од вакцината, додека околу 30 проценти беа ревакцинирани, објави АП.

Земјата со близу 1,4 милијарди жители е втората земја во светот која надмина една милијарда дози, а првата ја направи Кина во јуни.

Во средата, бројот на нови случаи на коронавирус беше нешто повеќе од 14,000, значителен пад од почетокот на годината кога повеќе од 400,000 луѓе се разболија со сорти на делта дневно.

Шефот на индискиот кризен штаб за борба против ковид, Кеј Пол, рече дека би сакал да види уште поголем број вакцинирани.

„Покривањето на целото население (со вакцини) е од апсолутна важност“, рече Пол.

Шахид: Земјите во развој вакцинираа 2 до 3 проценти од населението

Сегашното ниво на вакцинација во земјите во развој, кое е два до три проценти, е неприфатливо, и целата планета би можела да биде имунизирана против ковид до крајот на 2022 година, рече претседателот на 76 -то Генерално собрание на Обединетите нации Абдулах Шахид за Новинската агенција ТАС.С.

„Знаеме дека само два до три отсто од населението на земјите во развој е вакцинирано. Ова е особено точно во Африка. Тоа е неприфатливо, не треба да биде вака“, рече Шахид.

Тој верува дека „меѓународната заедница, сите 193 земји, имаат капацитет да го имунизираат целиот свет до крајот на 2022 година“.

Шахид додаде дека планира да свика настан на високо дипломатско ниво со цел да ја пренесе оваа порака до сите членки на Обединетите нации.

Извор: B92
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичевски улици, бул. Ослободување, магистрален пат и автобуска станица – Денес со прекин на електрична енергија

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 21.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат локалитетите и живеалиштата во следните места, од 10:30 до 12:30 часот, односно 13 до 15 часот.

Инфо: Струја

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 7 секунди

Крај на најдолгото затворање

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање на „Ковид -19“ во светот доцна во четвртокот навечер,...

СветПред 4 минути

Свет: Белата куќа прави план за вакцинирање на 28 милиони деца на возраст од 5 до 11 години; Индија дистрибуираше повеќе од милијарда дози вакцини

Децата на возраст од 5 до 11 години во Соединетите Американски Држави наскоро ќе можат да се вакцинираат против Ковид-19...

СпортПред 2 часа

Познати четвртфиналистите во Купот на Македонија во фудбал

Вчера беа одиграни натпреварите од 1/8 финалето од Купот на Македонија. Вардар, Македонија Ѓ.П, Пелистер и Струга Трим Љум по...

КичевоПред 2 часа

Кичевски улици, бул. Ослободување, магистрален пат и автобуска станица – Денес со прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 21.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во...

ЗанимливостиПред 2 часа

Кралска Тотал ТВ понуда: Крунисај го твојот дом со квалитетна и најбарана ТВ програма било каде во Македонија

TOTAL TV EXTRA & TOTAL TV PREMIUM – 50% попуст на претплата во првите 9 месеци! Сите претплатници кои ќе...

ХороскопПред 12 часа

Дневен Хороскоп (21 октомври) четврток

ОВЕН Расположението на денот е чиста среќа, драги наши Овни! Уживате во плодовите на вашиот труд. Beе можете да се...

СпортПред 14 часа

(ФОТО) Нашите млади фудбалерки славеа против Фарски Острови

Македонската женска репрезентација до 19 години со триумф против Фарски Острови ги започна квалификациите за пласман во Елитна фаза за...

КичевоПред 17 часа

🎵 La Casa: Иван Илиев и Антонио Пејоски викендов со свирка во живо

Кичевскиот комплекс La Casa продолжува со најдобрите забави во градот. Оваа викенд агенда ќе има дефинитивно романтичен стил. Петок: Иван...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнови метео вести, викендов следува промена на времето

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

МакедонијаПред 1 ден

Предмалку регистриран земјотрес во западниот дел од државата

Предмалку почувствуван земјотрес во југо-западниот дел од Македонија. Според ЕМСЦ информациите говорат дека потресот е со јачина од 3.2 степени...

НАЈЧИТАНИ