Следете не

Без категорија

Кина истражува и развива 14 вакцини против Ковид-19

Објавено пред

на

Кина во моментов истражува и развива 14 вакцини против Ковид-19, а пет од нив влегоа во третата фаза на клиничкото испитување.

Од вакцините што влегоа во третата фаза од клиничкото испитување, две се „Sinopharma“, најголемите државни фармацевтски компании, потоа компанијата за вакцини „Sinovac“ и една компанија „CanSinoBIO“ и „Chongqing Zhifei Biological Products“.

Кина официјално ја одобри вакцината Sinopharma на 31 декември минатата година, додека другата вакцина на компанијата и вакцината Sinovac беа одобрени за итна употреба.

„Во октомври минатата година, четири месеци по воспоставувањето на програмата COVAX на Светската здравствена организација, Кина се приклучи на програмата, најавувајќи дека кинеските вакцини ќе станат јавно добро на светот“, рече Yu Xi, дописник на МИНА од Кина.

До 15 јануари, околу 20 земји потпишаа договор за набавка на кинески вакцини.

Кинеската влада прогласи дека ефикасноста на вакцината „Sinopharma“ е околу 79 проценти.

Пред Кина, Обединетите Арапски Емирати официјално објавија регистрација на вакцината од Sinopharma во таа земја на 9 декември минатата година и потврдија дека според резултатите од тестовите, ефикасноста на кинеската вакцина е 86 проценти.

Бахрин ја одобри вакцината од Sinopharma на 13 декември минатата година, објавувајќи дека според резултатите од нивните тестови на 42.299 волонтери, докажано е дека ефективноста на таа вакцина е 86 проценти.

Египет ја одобри употребата на вакцината Sinopharma под итни потреби на 9 декември, а податоците се исти како и во Бахрин.

Досега вакцината ја примиле скоро 60.000 волонтери.

Освен во Кина, вакцината Sinopharma е одобрена за итна употреба во три земји.

На конференцијата на кинеската влада беше објавено дека 15 милиони граѓани веќе ја примиле вакцината.

Кога станува збор за процесот на вакцинирање според досегашната практика во Кина, вакцината се прима во две дози, а втората доза се зема 14 до 28 дена по првата доза.

Пред вакцинацијата, лекарот треба внимателно да го прегледа примателот ако има сериозни болести, алергии, по што примателот треба да потпише писмо за да докаже дека е доброволно вакциниран.

По вакцинацијата, примателот треба да почека на клиниката околу 30 минути во случај на несакани ефекти.

Според официјалните извештаи, досега немало сериозни несакани ефекти, а ефективноста на вакцината трае најмалку шест месеци.

Луѓето кои се во самоизолација или карантин не треба да примаат вакцина, како и оние кои биле во градови или области каде што постои ризик од инфекција во последните 14 дена.

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 1 час

253 сообраќајни прекршоци во Скопје, 56 санкционирани возачи на мотоцикли

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

На денешен денПред 10 часа

На денешен ден – 13 јуни

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите...

СпортПред 12 часа

(ФОТО) Како реакцијата на капитенот Симон Кјер играч на Милан го спаси од трагедија младиот Ериксен

Со години ќе се зборува за ужасните сцени од стадионот Паркен. Кога играчот од средниот ред на данската репрезентација, Кристијан...

ХороскопПред 12 часа

Хороскоп за денес -( 13 јуни )- недела

ОВЕН Не следете ја интуицијата кога станува збор за стари проблеми или негодувајте се од луѓе кои не го направија...

ХранаПред 13 часа

Намирници за јадење и пиење на кои пишува дека се диетални, но всушност не се, еве повеќе детали..

Само затоа што на храната пишува дека се диетални, не значи секогаш дека се и такви. Таквата храна не гарантира...

МакедонијаПред 16 часа

Денес 21 нов случај на Ковид-19, од Кичево повеќе дури од Скопје – 6 новозаболени

Во последните 24 часа се направени 4.370 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19 од: • Кичево –...

СпортПред 16 часа

(ВИДЕО) Издржи Ериксен, целиот светски фудбал е со тебе!

Натпреварот помеѓу Данска и Финска е прекинат во 43. минута поради драматична сцена на теренот, откако фудбалерот на Интер, Кристијан...

АвтомобилиПред 20 часа

Што да направите доколку го изгубите сигурносниот клуч за бандажи

Многу возачи користат сигурносни завртки против кражба на тркало. Омилена цел на крадецот се тркалата со алуминиумски тркала од поскапи...

МагазинПред 21 час

Одлична видео-ризница кај домаќинот Влатко Миладиноски и градот Кичево со екипата на „Мастраф Муабет“

Екипата на „Мастраф Муабет“ гости во Кичево, кај нашиот естраден уметник Влатко Миладиноски кој се покажа како одличен домаќин и...

КичевоПред 23 часа

Од денес започнува со работа „Check Burger“, место каде ги има највкусните бургери во Кичево и пошироко

Ново во градот! Официјално ви го претставуваме „Check Burger“, место каде од денес ќе можете да ги вкусите неодоливите и...

НАЈЧИТАНИ