Следете не

Храна

За денес во кујна спремаме „кнедли со нутела“

Avatar

Објавено пред

на

Состојки

 • 500гр варен компир
 • 190гр брашно
 • 50гр путер
 • 1 јајце
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 1 лажичка масло

Состојки за фил

 • 200гр нутела
 • 4 лажички масло
 • ¼  лажичка сол
 • 2 лажички какао

Подготовка

 1. Со лажичка одвојте 10 топчиња нутела и ставете ги во замрзнувач за да се затегнат. На сварениот компир додадете му путер,соединете ја смесата , испасирајте, и оставете да се излади. Можете да го оставите преку ноќ во фрижидер. На ова додадете јајце, масло и брашно и замесете тесто.
 2.  Посипете малку брашно по рацете и одвојувајте го тесто, (околу 70 гр.) и истенчете го со дланкит . Додавајте по едно топче нутела во секое парче од тестото и формирајте кнедли.
 3. Пропржете малку презла, додадете и шеќер и какао и соединете се во смеса. Кнедлите варете ги во длабок сад со вода и додадете масло и малку сол, околу 3-4 минути, односно додека не испливаат сами на површина, потоа варете ги уште една минута.
 4. Исцедете ги кнедлите и ставете ги во презлата. Извалкајте ги рамномерно од сите страни. Оставете малку да се изладат и послужете.

Храна

Овие намирници слободно може да ги јадете во зима и да не се здебелите

Avatar

Објавено пред

на

Нутриционистите откриваат кои сезонски намирници се погодни за намалување на килограмите, а особено се препорачуваат кикириките и бананите.

Ви набројуваме неколку нискокалорични намирници кои се дел од исхраната за слабеење:

– Кисела зелка 22 калории во 100 грама

– Брокули 20 калории во 100 грама

– Прокељ 21 калорија во 100 грама

– Леќа 70 калории во 100 грама

– Сирење со намален процент на масти 80 калории во 100 грама

– Тофу 90 калории во 100 грама

– Нискомаслен јогурт 90 калории во една чаша

– Нискомаслен кефир 80 калории во една чаша

– Средно јаболко 65 калории едно парче

– Средба банана 100 калории едно парче

– Пилешки гради, печени без масло 150 калории во 100 грама

– Јајца, омлет, без многу масло 150 калории во 100 грама

/денар

Прочитај повеќе...

Храна

Направете Бадникова погача со златно кафена кора

Avatar

Објавено пред

на

Брашното се просејува заедно со прашокот за пециво и се прави кладенче.

Во него се додаваат солта, маслото и млака вода и се замесува меко тесто.

Од тестото се прави погача, а внатре се става паричка за среќа.

Погачата се боцка на неколку места со вилушка, се мачка со масло и се става во подмачкан сад за печење.

Се пече во рерна на умерена температура додека не добие златно кафена кора.

Откако ќе се извади од рерна, погачата се прска со малку студена вода и се покрива со крпа, за да омекне.

Состојки:

700 гр брашно тип 750

50 мл масло

1,5 кафена лажичка сол

1 прашок за пециво

Прочитај повеќе...

Храна

(ВИДЕО) Рецепт како да направите вкусен домашен бурек

Avatar

Објавено пред

на

Во прилог видео запис со рецепт за домашен бурек како од пекара

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 6 часа

Денеска 554 нови случаи на Ковид-19, починале 8 лица

Во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 258 -Кавадарци...

СпортПред 9 часа

(ФОТО) Новата трибина на фудбалскиот стадион во Охрид е во завршна фаза

Новата трибина од стадионот “Билјанини извори” во Охрид е во последната фаза од изградбата.

МагазинПред 11 часа

Sony подготвува нов PS5 VR headset

Sony конечно алудира на тоа како PlayStation VR ќе се развива за PS5. Производителот на конзолата ги откри првите детали...

МагазинПред 11 часа

Facebook развива алатки за борба против експлоатацијата на деца

Facebook објави дека тестира повеќе алатки за да и помогне на социјалната мрежа да спречи луѓето да споделуваат содржина што...

МагазинПред 11 часа

Twitter доби Super Follows и Communities функции

Twitter додаде две нови функции на својата платформа. Првата е Super Follows, и тоа е прва премиум функција на компанијата....

МагазинПред 11 часа

Android 12 носи иновации: Олеснува испраќање на СМС пораки

Google неодамна воведе нова верзија на оперативниот систем Android – Android 12. Една од интересните карактеристики се однесува на начинот...

АвтомобилиПред 11 часа

Ова е нов знак што ќе ги краси автомобилите на Peugeot

Peugeot е една од најстарите активни марки на автомобили, која од 1850 година е украсена со грб украсен со глава...

Социјални мрежиПред 17 часа

Овој е можниот проблем за вчерашниот пад на сервисите од „Месинџер и Инстаграм“ – каде пораките воопшто не се праќаа

Бројни корисници пријавија проблем со популарните Месинџер и Инсатаграм, каде пораките било невозможно да се пратат – тоа го потврди...

МакедонијаПред 17 часа

Кобното утро на 26 февруари, на денешен ден почина Македонскиот претседател Борис Трајковски, шест члена на делегацијата и двајца пилоти, вечна слава!

На денешен ден во кобното утро на 26.02.2004 – владиниот авион – Кингер, се урна помеѓу селата Хусковичи и Ротимље,...

ХороскопПред 24 часа

Дневен Хороскоп (26.02) петок

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

НАЈЧИТАНИ