Следете не

Случувања

Во кои случаи Хамилтон ќе стане шампион уште во САД?

По успехот во Јапонија, пилотот на Мерцедес Луис Хамилтон може да стане шампион за сезоната 2018 уште во следната трка. Победата на „Сузука“ за Британецот беше четвртата последователна додека неговиот главен конкурент за титулата Себастијан Фетел доживеа неуспех, финиширајќи шести и овозможи разликата помеѓу него и Луис да порасне на 67 поени со четири преостанати круга.

Следната станица на Формула 1 е патеката во Остин, САД, каде што Хамилтон забележа некои од најсилните настапи. Тој освои пет од шесте натпревари, откако патеката се врати во календарот на Формула 1 во 2012 година, а во сезоната 2015 ја освои титулата токму таму, победувајќи го Нико Розберг.

Луис може да биде петкратен шампион по две недели, ако го напушти Тексас со водство од 75 поени или повеќе од Фетел. Таквата разлика Фетел нема да може да ја стопи до крајот на сезоната. Со други зборови, во САД Хамилтон мора да освои осум поени повеќе од Фетел.

Наједноставниот начин тоа да се случи е Хамилтон да победи на трката слично на последните две Гран При, а клубскиот колега Валтери Ботас да не дозволи Фетел да стигне до втората позиција. Ако Луис заврши на второто место, Фетел мора да биде на четвртата или пониската позиција. Ако Луис заврши трето, Себ не треба да заврши во првите шест.

Имајќи предвид дека Хамилтон не завршил ниту една трка оваа сезона без да биде на подиумот, тешко е да се замисли дека тоа ќе се случи токму во Тексас. Ако сепак се случи тоа, еве каде треба да заврши Фетел, за да ги задржи своите шанси живи: Ако Хамилтон финишира четврти, Фетел треба да влезе во топ 7; ако Хамилтон заврши шести, Фетел треба да е од редот на топ 10, а ако Хамилтон остане седми или надолу, интригата за титулата ќе продолжи во Мексико.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

БалканПред 2 часа

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги...

Временска прогнозаПред 4 часа

Утре попладне дожд и грмежи, УХМР со прогноза за времето до петок

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

КичевоПред 10 часа

Сообраќајна несреќа на мотоциклист према с.Извор Кичевско

Од информации на терен дознаваме дека во моментов пристигнува болничко возило и увидна екипа од ПС Кичево поради случена сообраќајна...

МакедонијаПред 21 час

Фантастично и историско 8-мо место за Македонија на Евросонг 2019 (ВИДЕО+ФОТО)

Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на...

КичевоПред 23 часа

Ученици после 60 години му подарија душа и џагор на првото училиште по македонски јазик во с.Подвис – Кичевско (ГАЛЕРИЈА)

Првото училиште на мајчин македонски јазик во селото Подвис на 16 и 17 мај 2019 година беше посетено од ученици...

СветПред 23 часа

Со цел памет го нападна Арнолд Шварценегер од зад грб додека снимаше јавен настан, брука! (ВИДЕО)

Американскиот актер Арнолд Шварценегер беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA,...

Временска прогнозаПред 23 часа

Сепак нови промени: Ќе почекаме за сонце и топло време, повторно следат дождови

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен,...

ЗабаваПред 1 ден

Водителката на Евросонг имаше непријатна ситуација, ги покажа гаќичките (ФОТО)

Една од водителките на вечерашниот Евросонг е израелскиот модел Бар Рафаели.Таа една од заштитните лица на Израел па затоа организаторите...

СпортПред 1 ден

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам. Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб –...

МакедонијаПред 1 ден

Мотор со малолетници од Битола се заби во автомобил, итно се пренесени во болница!

Вчера во 16.25 часот на крстосница од улиците „Илија Николовски Луј“ и „Глигор Прличев“ во Битола се случила сообраќајна незгода...

НАЈЧИТАНИ

Close