Следете не

Живот

Што мислите, кој побрзо го преболува раскинувањето или разводот, “понежниот” или “посилниот” пол?

Секој четврти брак завршува со развод, а барањето за развод во повеќето случаи се поднесува во период од една до четири години по склучување на бракот …Статистиката е тажна, причините за развод на секој пар се различни, но психолозите се согласуваат во едно, единствената постресна ситуација од разводот е смртта на саканиот.

А што мислите, кој полесно закрепнува од разводот? Или раскинувањето на долга врска?

Па, неодамнешното истражување покажува дека жените подобро го поднесуваат разводот. Повеќе од половина од испитаничките кои учествувале во една британска анкета, односно 53% од нив изјавиле дека “се многу посреќни, бидејќи се развеле”, додека само 32% од мажите го изјавиле истото.

Во истражувањето учествувале 1.060 разведени мажи и жени на просечна возраст од 54 години, а испитаниците одговориле 30 прашања во врска со приватниот живот и причините кои довеле до колапс на бракот.

Се воспоставило дека разведените жени почесто користат зборови во позитивна конотација, како што се “мило ми е”, “прослава”, “возбуда”, додека мажите се фокусираат повеќе на “заблуда”, “разочарување”, се вели во анализата на пополнети прашалници.

61% од жените изјавиле дека се среќни што не се во врска и дека не побарале партнер по разводот, додека само 47%  од мажите се чувствуваат така.

Исто така, мажите почесто имаат некакви чувства за нивниот поранешен партнер (17%), по разделбата, отколку  жените (само 8%). Но сепак, мажите по разводот многу побрзо се подготвени да почнат повторно да се гледаат со други  жени, па затоа можноста да започнат нова врска е 30% повисока од онаа кај жените.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 7 часа

Тешка сообраќајка во близина на с.Другово – Кичево помеѓу мотор и тешко товарно возило

Поради случена сообраќајна несреќа на патот према Охрид, пред клучката што ги поврзува Демир Хисар и Битола – сообраќајот е...

СветПред 7 часа

За 16 секунди исчезнуваат 16.000 тони челик снимено на камера! (ВИДЕО)

„Кулата Мартин“ е облакодер во Пенсилванија (поточно не Е, туку БЕШЕ) кој беше срушен за само 16 секунди. Станува збор...

СпортПред 9 часа

Зидан ја започна реконструкцијата на Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид го продолжи договорот со уште еден првотимец, додека навивачите нетрпеливо чекаат трансфер-бомби со кои ќе може...

Временска прогнозаПред 15 часа

Викендот може да се планира, ќе имаме летни температури!

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп | 23.05 Четврток

ОВЕН Ќе имате слободно време повеќе од обично, а тоа ви е потребно. Искористете го овој ден за да се...

КичевоПред 24 часа

(ВИДЕО) Вака си поминаа кичевските матуранти од ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево

Честитки за вашата матура ви посакуваме се најдобро во животот и успеси во понатамошните скалила на едукација. Утре на другарска...

СветПред 1 ден

Германија е-тротинетите ги брка од тротоарите и ги вклучува во сообраќајот

Германскиот Горен дом од Парламентот потврди дека на предлог на министерот за транспорт, Андреас Шауер, електричните тротинети од тротоарите се...

МакедонијаПред 2 дена

Веќе возиме поскапи горива, за тие што не се информираа – еве ги цените!

На бензинските на Лукоил и Макпетрол бензините поскапеа за 1 денар, а дизелот за 2 денари по литар. Бензинот 95...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (22.5) Среда

ОВЕН Пред вас е добар ден во кој ќе успеете да реализирате сѐ што ќе замислите. Имате сѐ повеќе проблеми...

СпортПред 2 дена

Од само едно кроше се здоби со осум фрактури, погледнете (ВИДЕО)

Американскиот ММА борец и бивш член на UFC, Сејџ Норткат, ќе се обиде што поскоро да го заборави своето деби...

НАЈЧИТАНИ

Close