Следете не

Технологија

Која е разликата помеѓу „Crack“ и „Keygen“ во компјутерската индустрија

Објавено пред

на

Бидејќи во пиратските игри, многумина наидоа на поимите „Крак“ и „Кејген“ и не знаеја што е тоа и што е разликата. Експертите во статијата ќе се обидат да го појаснат термините на наједноставен можен начин.

Што е Crack?
„Cracking“, играта се прави кога некој сака да го заобиколи механизмот за проверка на законитоста на копија од играта.

Производителите некако мора да спречат копирање на игри, затоа инсталираат разни заштитни методи. Од друга страна, има луѓе кои се обидуваат да ги заобиколат тие заштити. Кога ќе успеат во тоа, тие го „спакуваат“ своето решение во датотека (или датотеки) и го нудат како „пукнатина“ на сцената во Warez. Подоцна багот се дистрибуира преку Torrent и P2P мрежите.

Тој баг или пропуст може да биде во форма на модифицирана .exe датотека за извршување на играта, модифицирани податоци или датотеки .dll или нешто петто, а понекогаш и сето тоа – сето тоа зависи од тоа како ќе успеат да ја разбијат играта.

Крајниот корисник ја „крши“ играта со копирање на овие модифицирани датотеки во папки според упатствата што некаде ги пишува crack-er.

Значи: crack е датотека (или датотеки) што ја модифицира инсталацијата на играта на таков начин што играта „мисли“ дека е легална копија и му дозволува на корисникот да ја извршува.

Што е Keygen?
Keygen е комбинација на поимите „Клуч“ и „Генератор“, што во превод значи „генератор на клучеви“ и го прави токму она што го сугерира неговото име.

Овие се всушност легални програми што производителот на игри / софтвер ги продава на лиценцирани препродавачи за да можат да генерираат и продаваат лиценци на своите клиенти. Сега не е важно како работи плаќањето за овие лиценци и дистрибуција.

Производителите имаат свои Keygen програми и тие се легитимни, но проблемот е што методот „Обратно инженерство“ може да се искористи за создавање на нелегални Keygens кои исто така генерираат валидни лиценци.

Обратниот инженерски метод вклучува пресоздавање нешто засновано само на влезови и излези без да се знае како работи нешто. Во овој случај, крекерот не мора да го има изворниот код на програмата Keygen, но може да заклучи од резултатите и влезовите како работи Keygen. Исто така, тие честопати ја распакуваат програмата и прават обратно инженерство на самиот код.

И тогаш овие крекери го прават својот Keygen и го пуштаат во етерот за понатаму да се споделуваат меѓу корисниците дел преку Torrent-ти, дел не.

Сега, во последно време, скоро секоја игра / програма ја проверува лиценцата преку Интернет, па затоа е потешко да се „измами“ системот. Но, сцената секогаш наоѓа решение за да се надмине тоа. Во овој лажен Keygen често се вградува дополнителен систем за да ги „провери“ клучевите, но секако овој систем секогаш ќе врати позитивен резултат. На овој начин, тие ја заобиколуваат комуникацијата со вистинскиот систем за верификација.

Денес, ова е исто така многу тешко, особено со игри што се играат преку Интернет и бараат корисничка сметка. Нивниот систем проверува дали одредена игра е поврзана со таа сметка и ако не – не може да се игра. На пример, GTA 5 и Red Dead Redemption 2 не можат да се играат преку Интернет (барем не на официјални сервери) без оригиналната копија.

Разликата помеѓу „Keygen & Crack“
Значи, како што може да се забележи, ова се два различни методи за пиратски игри и софтвер. Сепак, понекогаш овие два методи се користат заедно.

Разликата во што е можно помалку зборови, може да гласи вака: Keygen не го менува програмскиот код, додека Crack го прави тоа.

Проблем со пиратски игри
Најголемиот проблем тука е што повеќето „пирати“ „влечат“ малициозен софтвер во нивните програми Crack или Keygen. Од која причина – само тие знаат.

Затоа се препорачува да се купи легална копија на играта, бидејќи сигурно ќе знаете дека нема вирус, ги поддржувате програмерите и сè ќе работи само. Игрите може да се најдат релативно ефтино и ако планирате да играте подолг период, вреди да ги купите.

/saznajnovo.com

Магазин

Zoom го купи Five9 за 14,7 милијарди долари

Објавено пред

на

Платформата за видео-разговори Zoom ја купи софтверската компанија Five9 за cloud контакт за 14,7 милијарди долари. Според условите на договорот, Five9 ќе стане оперативна единица на Zoom, а извршниот директор Rowan Trollope ќе стане претседател на компанијата.

Цената на акциите на Zoom полека почнува да паѓа

Извршниот директор на Zoom, Ерик Јуан изјави дека компанијата континуирано бара начини да ја подобри својата платформа, а „Five9“ ќе им обезбеди уште поголеми придобивки на своите клиенти. Тој додаде дека потпишаниот договор ќе додаде повеќе деловни клиенти во клиентската база на „Zoom“, и дека „Five9“ е комплементарна на неговиот Zoom Phone cloud систем. Во 2020 година, приходите на Five9 од година во година се зголемија за 33% од година во 435 милиони долари.

Five9 е прва аквизиција од милијарди долари на „Zoom“ и се случува во време кога компанијата се обидува да го продолжи растот што го стекна за време на пандемијата на коронавирусот, додека луѓето работеа и се школуваа на далечина. Цената на акциите на „Zoom“ се зголеми за трипати повеќе од пандемијата затворена сè минатата година. Неговите приходи пораснаа за 326% во 2020 година, но во првиот квартал на 2021 година, Zoom забележа раст од околу 191% до 956 милиони долари.

Извор: The Verge
ФОТО: Unsplash

Прочитај повеќе...

Магазин

HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути, достапен во 2022 година.

Објавено пред

на

Технологијата за полнење од 200W на Xiaomi може да дебитира во потрошувачки уреди, а масовното производство може да започне веќе во јуни 2022 година, се вели во извештајот на кинеската веб-страница MyDrivers.

Извештајот прецизира дека технологијата од 200W може да дебитира на моделот на највисок наследник на Xiaomi Mi 11, наречен Xiaomi Mi 12 Ultra, и цитира „некои блогери“ кои „ги објавија вестите за плановите на Xiaomi за таа технологија“.

Официјално именуван како HyperCharge, жичен полнач од 200W беше претставен на почетокот на оваа година во мај на прилагодена верзија на Xiaomi Mi 11 Pro. Тој успеа да ја наполни батеријата во уредот од 4.000 mAh од 0 до 100% капацитет за само 15 минути. Подоцна беше откриено дека 800 циклуси со такво полнење ќе ја влошат состојбата на батеријата за 20%.

Кога Xiaomi првпат ја воведе оваа технологија, никогаш не прецизираше дали оваа технологија некогаш ќе достигне потрошувачки уред, тоа беше повеќе демонстрација на доказ за концепт што привлече голем публицитет, на што се надеваше и Xiaomi.

Уредите што моментално се достапни на пазарот, можат целосно да ја полнат батеријата од 30 минути до повеќе од два часа, според gsmarena.

Извор: B92
ФОТО: Hasan Albari / Pexels

Прочитај повеќе...

Магазин

Windows 11 добива освежувачки анимации

Објавено пред

на

Windows 11 на Microsoft е достапен веќе неколку недели, но тој сè уште открива нови анимации и детали во новиот ОС. Додека новото Start мени и централната лента со задачи се очигледни промени во Windows 11, малите анимации го прават тоа многу посвеж од претходните оперативни системи.

Windows 11 се прилагодува на модерните форми на уредот

Microsoft започна детално да опишува некои пристапи кон дизајнот што ги користи за Windows 11 и обрнува внимание на деталите за секојдневните микро-интеракции. Ова вклучува детали како checkbox што има анимиран клуч што суптилно известува кога корисниците комуницираат со него или опрема за поставки што ротира кога покажувачот се држи над него. Поради ова внимание на деталите, Windows 11 изгледа многу посвежо и поново. Анимациите се често динамични, но исто така многу корисни за да се обезбеди важен визуелен знак.

Изборот да се центрира taskbar-от со задачи и да се смени менито Start е највпечатливата промена во Windows 11. Се прилагодува на модерните форми на уредот и овозможува полесен пристап до сите големини на екранот, од Surface Go до ултра-широк монитор. „Microsoft“ исто така додаде заоблени агли на повеќето делови од „Windows 11“, нова иконографија и ажуриран фонт за променлива „Segoe UI“. Ова се суптилни промени кои навистина почнуваат да се забележуваат само неколку дена по користењето на ОС. Сепак, дизајнот на Windows11 сигурно не е совршен. Понекогаш се чувствува како „Microsoft“ да ја поврзува претходната генерација на Windows со овој модерен и едноставен кориснички интерфејс. Има многу што треба да се поправи на нешто што преовладува како Windows.

Извор: The Verge

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 5 часа

На денешен ден – 25 јули

1261 година – Михаил VIII Палеолог повторно го освои Цариград и повторно го прогласи за главен град на Византија. Градот...

ХороскопПред 7 часа

Денешен Хороскоп (25 јули) недела

ОВЕН Денот е идеален за тестирање на сопствените верувања и размислување за подобар животен стил. Слободно размислете за сè што...

Здравје и убавинаПред 9 часа

Овие намирници ќе ви помогнат за подобрување на нивото на холестерол

Како што веќе знаеме храната има директно влијание врз многу аспекти на животот, вклучувајќи го и здравјето на срцето. Но,...

МакедонијаПред 13 часа

Попоски најавува нов и подолг топлотен бран со температури и до 45°C

Топлотниот бран кој е со потекло од југ (северните предели на Африка) и кој ќе ја зафати нашата територија следната...

МагазинПред 16 часа

Лозаноска: Сонот ми е остварен, мојата „vintage“ продавница за рачно изработен накит и модни додатоци е отворена!

На 21-ви јули во Скопје блесна „Леана“, нов продажен салон за рачно изработен накит и модни додатоци. Се наоѓа во...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (24 јули) сабота

ОВЕН Се чувствувате подготвени да прифатите дополнителна работа што може да биде отскочна даска за вас и која може многу...

СветПред 2 дена

Повеќе од 200 американски официјални лица добија мистериозна болест, ЦИА ја повикува Русија

Околу 100 вработени во ЦИА и членови на нивните семејства се меѓу 200-те американски службеници кои страдаат од мистериозниот синдром...

СветПред 2 дена

Автомобилот Тесла повторно ќе може да се купи со биткоин

На иницијатива на нејзиниот сопственик Илон Маск, компанијата Тесла, која произведува електрични автомобили, неколку пати го смени ставот кон криптовалутата...

СветПред 2 дена

На прагот на новата ера на откривање – НАСА ги објави плановите за Марс

Rover Perseverance се подготвува да го собере првиот примерок од карпи од Марс, објави во средата американската вселенска агенција. Собирањето...

Временска прогнозаПред 2 дена

Продолжува стабилното време со мала локална облачност, од недела многу топло, ова се деталите..

И понатаму продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Повремено ќе има услови за изолирана...

НАЈЧИТАНИ