Следете не

Технологија

Која е разликата помеѓу „Crack“ и „Keygen“ во компјутерската индустрија

Објавено пред

на

Бидејќи во пиратските игри, многумина наидоа на поимите „Крак“ и „Кејген“ и не знаеја што е тоа и што е разликата. Експертите во статијата ќе се обидат да го појаснат термините на наједноставен можен начин.

Што е Crack?
„Cracking“, играта се прави кога некој сака да го заобиколи механизмот за проверка на законитоста на копија од играта.

Производителите некако мора да спречат копирање на игри, затоа инсталираат разни заштитни методи. Од друга страна, има луѓе кои се обидуваат да ги заобиколат тие заштити. Кога ќе успеат во тоа, тие го „спакуваат“ своето решение во датотека (или датотеки) и го нудат како „пукнатина“ на сцената во Warez. Подоцна багот се дистрибуира преку Torrent и P2P мрежите.

Тој баг или пропуст може да биде во форма на модифицирана .exe датотека за извршување на играта, модифицирани податоци или датотеки .dll или нешто петто, а понекогаш и сето тоа – сето тоа зависи од тоа како ќе успеат да ја разбијат играта.

Крајниот корисник ја „крши“ играта со копирање на овие модифицирани датотеки во папки според упатствата што некаде ги пишува crack-er.

Значи: crack е датотека (или датотеки) што ја модифицира инсталацијата на играта на таков начин што играта „мисли“ дека е легална копија и му дозволува на корисникот да ја извршува.

Што е Keygen?
Keygen е комбинација на поимите „Клуч“ и „Генератор“, што во превод значи „генератор на клучеви“ и го прави токму она што го сугерира неговото име.

Овие се всушност легални програми што производителот на игри / софтвер ги продава на лиценцирани препродавачи за да можат да генерираат и продаваат лиценци на своите клиенти. Сега не е важно како работи плаќањето за овие лиценци и дистрибуција.

Производителите имаат свои Keygen програми и тие се легитимни, но проблемот е што методот „Обратно инженерство“ може да се искористи за создавање на нелегални Keygens кои исто така генерираат валидни лиценци.

Обратниот инженерски метод вклучува пресоздавање нешто засновано само на влезови и излези без да се знае како работи нешто. Во овој случај, крекерот не мора да го има изворниот код на програмата Keygen, но може да заклучи од резултатите и влезовите како работи Keygen. Исто така, тие честопати ја распакуваат програмата и прават обратно инженерство на самиот код.

И тогаш овие крекери го прават својот Keygen и го пуштаат во етерот за понатаму да се споделуваат меѓу корисниците дел преку Torrent-ти, дел не.

Сега, во последно време, скоро секоја игра / програма ја проверува лиценцата преку Интернет, па затоа е потешко да се „измами“ системот. Но, сцената секогаш наоѓа решение за да се надмине тоа. Во овој лажен Keygen често се вградува дополнителен систем за да ги „провери“ клучевите, но секако овој систем секогаш ќе врати позитивен резултат. На овој начин, тие ја заобиколуваат комуникацијата со вистинскиот систем за верификација.

Денес, ова е исто така многу тешко, особено со игри што се играат преку Интернет и бараат корисничка сметка. Нивниот систем проверува дали одредена игра е поврзана со таа сметка и ако не – не може да се игра. На пример, GTA 5 и Red Dead Redemption 2 не можат да се играат преку Интернет (барем не на официјални сервери) без оригиналната копија.

Разликата помеѓу „Keygen & Crack“
Значи, како што може да се забележи, ова се два различни методи за пиратски игри и софтвер. Сепак, понекогаш овие два методи се користат заедно.

Разликата во што е можно помалку зборови, може да гласи вака: Keygen не го менува програмскиот код, додека Crack го прави тоа.

Проблем со пиратски игри
Најголемиот проблем тука е што повеќето „пирати“ „влечат“ малициозен софтвер во нивните програми Crack или Keygen. Од која причина – само тие знаат.

Затоа се препорачува да се купи легална копија на играта, бидејќи сигурно ќе знаете дека нема вирус, ги поддржувате програмерите и сè ќе работи само. Игрите може да се најдат релативно ефтино и ако планирате да играте подолг период, вреди да ги купите.

/saznajnovo.com

Магазин

Gmail наскоро ќе може да остварува говорни и видео повици

Објавено пред

на

Новото ажурирање на Gmail значи дека корисниците наскоро ќе можат да поканат пријатели и колеги, бидејќи Google сака да ја направи услугата една од нејзините централни апликации.

Брзо и лесно повикување директно од Gmail

Директниот повик со помош на Google Meet за видео конференции пристигнува во мобилната апликација Gmail, бидејќи компанијата се обидува да ја направи хибридната работа помалку болна за вработените раскинати помеѓу домот и канцеларијата. Новата функција „Повик на Google Meet“ значи дека корисниците повеќе нема да мора да отвораат Google Meet за да се приклучат на состанок или да остварат брз импровизиран повик, но тоа можат да го сторат директно од самата апликација Gmail, слично како и другите постојни VoIP услуги денес.

Веста беше откриена како дел од големата експанзија во Google Workspace, со што компанијата се надева дека ќе ги направи „спонтаните“ состаноци на работното место почеста појава. Корисниците ќе можат да ја отворат својата мобилна апликација Gmail на Android или iOS и да повикуваат контакти на нивниот компјутер, лаптоп или мобилен уред, брзо и лесно поврзувајќи ги соработниците. Google вели дека новата карактеристика на Повик во Meet е „дизајнирана да претставува беспрекорно искуство за започнување видео или аудио повици помеѓу еден или повеќе учесници“, што „подобро поддржува хибридни работни процеси, овозможувајќи повеќе спонтани врски“.

Оваа функција, која треба да се имплементира сега, нема да биде ограничена само на Gmail, и Google рече дека нејзините функции за продолжени повици, исто така, ќе ги достигнат сите природни крајни точки во работниот простор, вклучувајќи разговор, картички за контакт и празни места. Ова го вклучува новиот „придружен режим“ за Google Meet, кој ќе биде воведен во ноември 2021 година и кој ќе им овозможи на корисниците лесно да се приклучат на состаноци од нивниот личен уред, додека користат аудио и видео во просторијата. На друго место, Google исто така откри дека Google Meet наскоро ќе добие преводи во живо, достапни на англиски, француски, германски, шпански и португалски „подоцна оваа година“, а наскоро ќе пристигнат повеќе јазици.

Извор: Techradar
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Магазин

Биткоин утрово: Продолжи благиот раст

Објавено пред

на

Во изминатите 24 часа, комплетниот пазар за дигитални производи се зголеми во вредност од 3,1 проценти.

Биткоинот, најпознатата криптовалута во светот, ја зголеми својата вредност за 2,4 проценти за 24 часа и во моментов се тргува по цена од 47.070 долари.

Етерот, исто така, доби вредност, 1,6 проценти и во моментов е проценет на 3.391 американски долари.

Извор: Blic
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Магазин

Што да очекувате од денешниот настан на Apple iPhone 13?

Објавено пред

на

На 14 септември 2021 година, Apple закажа настан за испорака на смартфонот iPhone 13. Се шпекулира дека може да биде претставен заедно со Apple Watch Series 7, што би можело да го има првиот голем редизајн на куќиштето од воведувањето на прва серија, но и слушалки од третата генерација AirPods.

Овој уред е многу веројатно еден од четирите различни модели: iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max. IPhone 13 најверојатно ќе изгледа како неговиот претходник, со куќиште и екран со слична големина во секој модел и помал изрез на предната страна. Секој од четирите модели на iPhone 13 ќе има нов A15 процесор што е чекор подалеку во перформансите од неговиот претходник, A14.

Се очекува iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max да бидат објавени со LTPO екрани кои овозможуваат повисоки стапки на освежување на сликата, а најверојатно моделот Max ќе има стапка на освежување на сликата од 120Hz. Се очекува двата модела Pro да имаат нов систем за снимање видео ProRes за поголема видео резолуција од кога било досега.

Покрај тоа, се шпекулира дека Apple Watch Series 7 би можел да го добие првиот редизајн откако серијата Apple Watch го виде светлото на денот, како и најновите AirPods од третата генерација за која некои извори велат дека би можеле да го „украдат шоуто“ со нивните иновативни карактеристики.

Иако ова е можно, постојат индикации дека Apple може да го стори тоа подоцна во месецот на посебен настан, каде што исто така ќе претстави нови уреди со iPad и / или Mac OS.

Извор: B92
Фoто: Unsplash

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 2 часа

Денеска спарно време со топол ветер, викендов дестабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и понатаму натпросечно топло со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено на некои...

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден (17 септември)

1580 година – Роден е Франциско Гомез де Квеведо и Вилегас, голем писател на Златното доба на шпанската литература и...

ХороскопПред 10 часа

Хороскоп за денес (17 септември) петок

ОВЕН Денот е идеален за воспоставување нови деловни партнерства и за работа во која учествуваат повеќе од две лица. Се...

МакедонијаПред 14 часа

Коронавирус денеска, вкупно 557 новозаболени, починале 28 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирање, а регистрирани се 557 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 268...

СпортПред 17 часа

Македонската репрезентација до 17 години поразена од Србија, додека повозрасните одиграа нерешено со Унгарија

Репрезентацијата на Македонија до 18 години и на вториот контролен натпревар против Унгарија во Ѓер одигра нерешено 2:2. Двете селекции...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (16 септември)

1380.- Умре францускиот крал Шарл V Мудриот. Тој се качи на престолот во 1360 година, а во Стогодишната војна успеа...

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (16 септември) четврток

ОВЕН Не се потценувајте, туку поставете си цели што е потешко да се постигнат, бидејќи само тогаш ќе бидете целосно...

СпортПред 1 ден

Кај македонските фудбалски репрезентативци до 17 години владее позитивна енергија пред мечот со Србија

Македонската репрезентација до 17 години предводена од селекторот Тони Јакимовски денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски” се подготвуваше за утрешниот...

МакедонијаПред 2 дена

Денес нови 617 заразени од Ковид-19, починале 32 лица – најмладите во билансот се од Кичево и Македонски Брод

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 314...

СпортПред 2 дена

Андонова: Не очекуваат два тешки натпревари. Шансата ќе ја бараме против селекцијата на Австрија

Женската А репрезентација на Македонија денеска го одработи последниот тренинг пред заминувањето за Англија за воведниот меч од квалификациите за...

НАЈЧИТАНИ