Следете не

Случувања

Колку е „тежок“ новиот претседател на САД и колкава ќе биде неговата плата?

Објавено пред

на

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, има богатство вредно девет милиони долари, објавија американските медиуми, повикувајќи се на проценките на списанието Форбс.

На почетокот на претседателската кампања годинава, Бајден ја претстави финансиската состојба за 2016, 2017 и 2018 година, а врз основа на тој извештај, Форбс го процени неговото богатство на девет милиони долари.

Американските медиуми наведуваат дека со победа на изборите, неговото богатство сигурно ќе биде поголемо.

Според архивските податоци од Сенатот, приходот на Бајден се зголемил од 42.500 на 174.000 долари годишно од крајот на 1990-тите.

Кога беше избран за потпретседател на Барак Обама, позиција што ја извршуваше осум години, доби дополнителна унапредување и започна да заработува приближно 230.000 долари годишно, додека сега, како претседател на Соединетите држави, ќе заработува 400.000 долари годишно.

Што се однесува до неговата сопруга Џил Бајден, како што неодамна објави, таа ќе продолжи да предава на државниот колеџ дури и кога нејзиниот сопруг е во Белата куќа. „Важно е“, рече таа, „и сакам луѓето да ги ценат наставниците и да го знаат нивниот придонес, како и да ја подигнам професијата“.

Две куќи во вредност од четири милиони долари

Бајден и неговата сопруга Џил започнаа да заработуваат значителни пари само кога ја напушти функцијата во 2017 година.

Кога Бајден ги објави финансиските извештаи во јули 2019 година, се виде дека тој и неговата сопруга заработиле повеќе од 15 милиони долари во 2017 и 2018 година.

Најголем дел од тие пари доаѓаат од договори за повеќе книги со „Flatiron Books“, кои според „Publishers Weekly“ се проценуваат на осум милиони долари, но Бајден заработи многу пари со одржување говори во разни ситуации и на разни настани.

Интернет-страницата „Town & Country“ се повикува на „Форбс“, кој пишува дека неговите две куќи во Вилмингтон, во државата Делавер, вредат четири милиони долари, дека има уште многу пари и инвестиции, како и дека има околу милион долари од државната пензија.

Скопје

ЕВН Скопје: Најава за прекин на електрична енергија во следниве скопски реони

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 22.06.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата на следните локации:

КЕЦ Васил Главинов

Индустриска зона Марино, Гранд Експорт, Текспорт,Хавеп, Тосама Трејд, Розенберг, Пламтекс, Метал Солушн, Монмар, зградите на Унија Клуб со околните куќи, зграда ул.534 (Два Брата Градители), КАМ Маркет, Спортската сала, модуларното училиште, градинката, ул. 501, 502, 503, 505, 506, 508, 509, 510, 526, 528, 529, 517, 531, 532, 533, 534, 535, 537 ( Од 07:30 до 15:30 часот )

ул.163 во нас.Крњево, ул.164 во нас. Крњево ( Од 08:00 до 15:00 часот )

КЕЦ Аеродром

ул.Филип Кљајиќ, ул.Малешевска ( Од 09:00 до 12:00 часот )
дел од ул.Нагоричанска, ул.Сердарот ( Од 09:00 до 15:00 часот )

КЕЦ Ѓорче Петров

Дел од ул. Иван Цанкар, Драгутин Аврамовски Гуте и Корушка ( Од 09:00 до 14:00 часот )
ул.Букурешка од број 30 до број 57. ( Од 09:00 до 15:00 часот )

Инфо: Струја

Прочитај повеќе...

Македонија

Од ноќеска поскап бензин и дизел, ова е новата цена

Објавено пред

на

Регулаторната комисија за енергетика ги одреди новите цени, бензините поскапуваат за еден денар.

Поточно, ЕУРОСУПЕР-95 од полноќ ќе чини 69,5 денари за литар, додека ЕУРОСУПЕР-98 ќе се продава за 71,5 денари за литар.

Дизел горивото поскапува за половина денар, па новата цена изнесува 62 денари.

Прочитај повеќе...

Свет

За прв пат во историјата на Шведска: Изгласано недоверба на премиерот

Објавено пред

на

Шведскиот премиер, социјалдемократот Стефан Левен беше соборен денеска откако парламентот изгласа недоверба на неговата влада.

Ова е првпат да се случи во политичката историја на Шведска.

Левен има една недела да поднесе оставка или да распише нови избори.

Повеќе од 180 пратеници гласаа против премиерот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 51 минута

ЕВН Скопје: Најава за прекин на електрична енергија во следниве скопски реони

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 22.06.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 2 часа

(ВИДЕО) Нашата репрезентација оштетена, недосудениот фаул причина за примениот гол во контра на лалињата

Да токму така, Македонската репрезентација е дефинитивно оштетена по недосудениот фаул врз Горан Пандев на работ на шеснаесетникот, по што...

МакедонијаПред 7 часа

Од ноќеска поскап бензин и дизел, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика ги одреди новите цени, бензините поскапуваат за еден денар. Поточно, ЕУРОСУПЕР-95 од полноќ ќе чини 69,5...

АвтомобилиПред 7 часа

Пристигнува електричната Mazda MX-5

Mazda потврди дека има намера да понуди електрифицирана верзија на MX-5 до крајот на деценијата. Според Carscoops, извештајот доаѓа од...

МагазинПред 8 часа

Тежината на сите ковид честички кај пациенти е од 100g до 10kg

Доколку сите честички на ковид се пронајдени на едно место, нивната тежина би се движела помеѓу тежината на јаболкото и...

СпортПред 8 часа

Кичевчанката Минговска непобедлива во својата класа, освои златен медал на државното првенство во Карате каде се натпреваруваа 260 спортисти

Во салата Крсте Мисирков при ООУ „Крсте Мисирков“ во Скопје изминатиот викенд на 19 и 20 јуни 2021 година, се...

АвтомобилиПред 8 часа

Toyota Supra од филмот Fast & Furious е продадена за 550.000 долари

Toyota Supra во 1994 година, управувана од Paul Walker во филмот Fast & Furious, беше продадена на аукција во Барет-onексон...

СветПред 8 часа

За прв пат во историјата на Шведска: Изгласано недоверба на премиерот

Шведскиот премиер, социјалдемократот Стефан Левен беше соборен денеска откако парламентот изгласа недоверба на неговата влада. Ова е првпат да се...

LifestyleПред 8 часа

Денес се одбележува Светскиот ден на јогата

Љубителите на јога ширум светот денес го слават Меѓународниот ден на јогата, меѓутоа, поради се уште актуелната пандемија на Ковид-19,...

Временска прогнозаПред 11 часа

Од денес топлиот бран од северните предели на Африка ќе продира кон нашите простори

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава...

НАЈЧИТАНИ