Следете не

Случувања

Коронавирус состојба на светско ниво

Објавено пред

на

Во светот според најновите истражувачки информации, од Ковид-19 заразени се вкупно 36.940.925 лица, додека починале 1.069.424 пациенти, а оздравеле 27.779.592 луѓе.

– Во последното деноноќие во Албанија направени се 932 теста, при што позитивен резултат е добиен кај 167 или 18 отсто од тестираните.Во исто време оздравени се 89 или вкупно 9.304, а починале двајца пациенти или 413. Во двете ковид болници хоспитализирани се 239 пациенти.

Од појавата на пандемијата до сега направени се 96.743 тестови, опасниот вирус е дијагностициран кај 15.066, додека активни на болеста се 5.349

– Рекорден број новозаразени со вирусот – 4.739, се регистрирани во Полска во изминатите 24 часа. Вкупниот број на лица заразени со вирусот сега е 116.338. Во последните 24 часа од Ковид-19 починаа 52 лица, така што вкупниот број на смртни случаи е 2.919.

– Во Русија се потврдени нови 12.126 случаи на коронавирус, што е најголем број на пациенти за еден ден од почетокот на пандемијата. Последен пат најголем број на пациенти биле регистрирани на 11 мај, кога биле потврдени 11.656 случаи. Во истиот период, починале 201 лице, а ова е петти пат бројот на смртни случаи од коронавирус да надмине 20. Од почетокот на пандемијата во Русија, еден милион и 272.238 лица се заразиле со вирусот, а 22.257 починале.

– Во Бразил, бројот на заразени лица се зголеми за 26.087 за 24 часа, објави Министерството за здравство. Уште 653 пациенти починале од последниот дел. Вкупно 5.028.444 позитивни беа потврдени во Бразил, а починаа скоро 149 илјади луѓе.

– Во Кина се потврдени се 21 нов случај на коронавирус, што е зголемување во споредба со претходниот ден кога беа регистрирани 10. За сите нови случаи се вели дека се увезени од странство. Бројот на асимптоматски случаи исто така се зголеми за 15, иако во Кина овие случаи не се вклучени во официјалната статистика. Од почетокот на пандемијата во Кина, 85.521 лице се разболеле, а 4.634 лица починале од вирусот.

– Трет ден по ред, во Чешка е забележан рекорден број на луѓе кои се заразени од новиот коронавирус за еден ден. Во последните 24 часа потврдени се 5.394 нови случаи. Од почетокот на пандемијата во Чешка, која има 10,7 милиони жители, вирусот погоди 100.757 лица и усмрти 869 лица.

– Во последните 24 часа во Германија, 11 лица починаа од вирусот, објави денес Институтот за инфективни болести Роберт Кох. Во истиот период, 4.516 нови случаи биле потврдени. Од почетокот на пандемијата, 314.660 лица се разболеле од вирусот, а вкупно починале 9.678 лица.

– Во Бугарија, бројот на заболени од коронавирус продолжи да расте за еден ден, а 516 нови случаи се потврдени, што е за 79 повеќе од претходниот ден. Според веб-страницата на бугарското Министерство за здравство, ова е најголем број на пациенти за еден ден од почетокот на пандемијата, а најголем број на заболени има во Софија и Пловдив. Седум лица починаа како резултат на вирусот, вкупно 880. Во моментов, 1.063 лица се во болница, од кои 56 се на интензивна нега. Според Министерството, проблем е недостатокот на здравствени работници, пред се медицински сестри, а многу од нив се заразиле со вирусот. Од почетокот на епидемијата во Бугарија на 8 март, 23.579 лица се заразиле со вирусот.

– Во Украина се потврдени 5.804 случаи на коронавирус, што е најголем број на случаи во еден ден досега, објави денеска Советот за национална безбедност. Во истиот период починале 89 лица. Поради последното зголемување на бројот на зарази, украинската влада донесе одлука за продолжување на мерката карантин за таа земја до крајот на октомври. Од почетокот на пандемијата, во Украина се разболеле 250.538 лица.

– Белгија во последните 24 часа забележа 5.728 нови случаи на инфекција со Ковид-19. Националниот центар за јавно здравје наведува дека ова е зголемување за 2.000 случаи во споредба со среда, 7 октомври, и дека просечниот број на заразени оваа недела (2916) е зголемен за 72 проценти во споредба со до претходната недела. Во последните 24 часа, Белгија исто така забележа 18 смртни случаи и 124 нови хоспитализации предизвикани од компликации поради Ковид-19. Во последните 14 дена, Белгија забележа повеќе од 280 инфекции на 100.000 жители.

– Во последните 24 часа во Хрватска е забележан нов рекорден број на новоинфицирани  – 457 и три смртни случаи. Според Националниот штаб за цивилна заштита, бројот на активни случаи денеска е 2.438. Меѓу нив има 385 пациенти и во болничко лекување, од кои 28 пациенти се на респиратор. До денеска, во Хрватска се регистрирани вкупно 19.446 лица заразени со новиот вирус, од кои 313 починаа, а вкупно 16,695 лица се опоравија, од кои 222 во последните 24 часа Во моментов има 11.729 лица во самоизолација.

– Бројот на новоинфицирани со вирусот во Швајцарија и Лихтенштајн скокна на 1.487, што е дневен рекорд, објави швајцарското Министерство за здравство. Досега се инфицирани 60.368 лица со коронавирус, а бројот на смртни случаи се искачи на 1.794, три повеќе отколку вчера. Во Швајцарија, првиот случај на коронавирус беше пријавен кон крајот на февруари. Во споредба со денешниот рекорден број на лица заразени со Ковид-19, претходниот максимум беше на 23 март, кога имаше 1.456 заразени, а најнизок беше на 1 јуни, кога се разболе само еден пациент.

-Тројца починати, 79 заразени и 61 излекуван од Ковид-19 се регистрирани во изминатие 24 часа во Косово. Според официјалните статистики на здравствените власти во Приштина, од почетокот на пандемијата во земјата се евидентирани 641 смртeн случаj, 16.050 заразени и 14.250 лица кои ја совладале болеста. Бројката на активни носители на вирусот моментно изнесува 1.159. Вчера се извршени 764, а од почетокот на пандемијата 73.340 тестирања со методот РТ-ПЦР.

Извор: Сител Телевизија

Свет

Повеќе од 200 американски официјални лица добија мистериозна болест, ЦИА ја повикува Русија

Објавено пред

на

Околу 100 вработени во ЦИА и членови на нивните семејства се меѓу 200-те американски службеници кои страдаат од мистериозниот синдром Хавана, изјави во четвртокот директорот на ЦИА, Вилијам Барнс.

Барнс, кој беше назначен за прв дипломат во кариерата од страна на американскиот претседател Џо Бајден на чело на ЦИА, во интервју за „National Public Radio“ (NPR) рече дека ги засилил напорите на својата агенција за утврдување на причината за овој синдром.

Тој потврди дека, покрај другите чекори, му дал упатство на еден висок офицер кој некогаш го водел ловот на Осама бин Ладен да ја предводи работната група која го испитува синдромот и тој ја зголемил тројно големината на медицинскиот тим што учествувал во истрагата.

Агенцијата исто така го скрати, од осум на две недели, времето кога луѓето поврзани со ЦИА треба да чекаат прием во Националниот воено-медицински центар Валтер Рид, рече тој.

„Сметам дека е длабока обврска на кој било водач да се грижи за луѓето и јас сум решен да го сторам тоа“, изјави Барнс за НПР во првото интервју откако стана директор на ЦИА во март.

Барнс потсети дека Американската национална академија на науките потврди дека е веројатна теоријата дека синдромот предизвикува зраци на „насочена енергија“.

Постои „многу силна можност“ дека синдромот е намерно предизвикан и дека Русија може да биде одговорна, рече Барнс, воздржувајќи се од конечни заклучоци до крајот на истрагата.

Синдромот Хавана, со симптоми како што се вртоглавица, гадење, мигрена и пропаѓање на меморијата, е именуван така затоа што првпат бил забележан кај американски работници во амбасадата во Куба во 2016 година.

Извор: Nova
ФОТО: SAUL LOEB / AFP / Profimedia

Прочитај повеќе...

Свет

Автомобилот Тесла повторно ќе може да се купи со биткоин

Објавено пред

на

На иницијатива на нејзиниот сопственик Илон Маск, компанијата Тесла, која произведува електрични автомобили, неколку пати го смени ставот кон криптовалутата биткоин (биткоин), објави Ројтерс. Нивните одлуки имаа влијание врз цената на најпопуларната крипто валута во светот и се менуваа за неколку месеци.

Оваа недела, Маск изјави дека Тесла дефинитивно повторно ќе се продава за биткоин. Сепак, пред тоа, мора да се исполнат одредени услови, така што биткоинот, кој ќе може да купи автомобил Тесла, ќе мора да се минира со најмалку 50% обновливи извори на енергија. Кога нивната анализа ќе покаже дека се движат кон таа цел, тогаш Тесла ќе продолжи да го прифаќа биткоинот како платежно средство.

Маск рече дека Тесла и неговата компанија SpaceX, која се занимава со лансирање на авијација и вселенски летала, во моментов имаат одредена количина биткоин. Маск исто така истакна дека ниту тој лично, ниту неговите компании нема да ја продадат таа крипто валута. Тој додаде дека покрај биткоинот, тој поседува и одредена количина на други, етереум (ethereum) и (dogcoin).

Како и обично, од устата на Маск, информациите за биткоинот одлетаа директно во ушите на инвеститорите, кои ја кренаа цената на биткоинот неколку часа по објавувањето. За кратко време порасна за 10%, од 29 000 на околу 32 000 УСД.

Компанијата Тесла на почетокот на годината објави дека купува одредена сума на биткоин со цел да заработи пари на неа, но и затоа што тие може да ја прифатат како платежно средство за своите автомобили.

Почетокот на продажбата на автомобили „Тесла“ за биткоин беше официјално во март, а тоа се совпадна со растот на вредноста на таа криптовалута.

Сепак, два месеци подоцна, Илон Маск „сфати“ дека не е логично производителот на автомобили што промовира зелени технологии и заштита на животната средина истовремено да го охрабрува биткоинот. Рударството на таа криптовалута инаку предизвикува многу голема потрошувачка на електрична енергија, како и емисија на голема количина на стакленички гасови.

На тој начин заврши љубовната приказна за Тесла и биткоинот, барем што се однесува до плаќањата за автомобили, па цената на биткоинот започна да паѓа малку. Околностите, сепак, повторно се менуваат.

Во последно време во некои земји се повеќе се одбива гостопримството на рударите на Биткоин бидејќи трошат многу електрична енергија.

Извор: novaekonomija
ФОТО: Pixabay

Прочитај повеќе...

Свет

На прагот на новата ера на откривање – НАСА ги објави плановите за Марс

Објавено пред

на

Rover Perseverance се подготвува да го собере првиот примерок од карпи од Марс, објави во средата американската вселенска агенција.

Собирањето примероци, што НАСА го означи како пресвртница, ќе започне во следните две недели. „Ние сме на прагот на новата ера на планетологија и откривање“, рече научникот од НАСА, Томас Зурбучен.

Процесот ќе трае околу 11 дена и вклучува употреба на разни научни инструменти на роверот “Perseverance”. Точно кога и како сондата ќе биде вратена на земјата сè уште не е планирано.

Последователните мисии на НАСА, кои во моментов се во развој со Европската вселенска агенција, ќе испратат вселенско летало на Марс да собере запечатени примероци и да ги врати на Земјата.

“Perseverance“ ризично слета на Марс на крајот на февруари. Развојот и изградбата на роверот чинеше околу 2,5 милијарди долари и траеше осум години.

Роверот бара траги од претходниот живот на микробите на Црвената планета и ги истражува нејзините геологии и клима.

Со Ровер беше донесен мини хеликоптер на Марс. Во средината на април, тој полета на Марс, што беше првиот лет.

Оттогаш, хеликоптерот Ingenuity направи девет летови и неговата оригинална мисија од 30 дена е продолжена.

Извор: B92
ФОТО: Pixabay

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 13 часа

Хороскоп за денес (24 јули) сабота

ОВЕН Се чувствувате подготвени да прифатите дополнителна работа што може да биде отскочна даска за вас и која може многу...

СветПред 1 ден

Повеќе од 200 американски официјални лица добија мистериозна болест, ЦИА ја повикува Русија

Околу 100 вработени во ЦИА и членови на нивните семејства се меѓу 200-те американски службеници кои страдаат од мистериозниот синдром...

СветПред 1 ден

Автомобилот Тесла повторно ќе може да се купи со биткоин

На иницијатива на нејзиниот сопственик Илон Маск, компанијата Тесла, која произведува електрични автомобили, неколку пати го смени ставот кон криптовалутата...

СветПред 1 ден

На прагот на новата ера на откривање – НАСА ги објави плановите за Марс

Rover Perseverance се подготвува да го собере првиот примерок од карпи од Марс, објави во средата американската вселенска агенција. Собирањето...

Временска прогнозаПред 1 ден

Продолжува стабилното време со мала локална облачност, од недела многу топло, ова се деталите..

И понатаму продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Повремено ќе има услови за изолирана...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден – 23 јули

1757 година – почина италијанскиот композитор Доменико Скарлати, виртуоз на чембало. Составил 555 сонати на чембало користејќи нова техника со...

ХороскопПред 2 дена

Редовен Хороскоп -( 23 јули )- петок

ОВЕН Денес Месечината кај Овенот ги истакнува деловните и личните односи што се сведуваат на одредени обврски и дискусии. Договорените...

ГејмингПред 2 дена

Конами: Популарната игра „PES“ го менува името во „eFootball“ и станува бесплатна за играње

Јапонската компанија „Конами“ објави дека популарната видео игра PES (Pro Evolution Soccer) се откажува и дека на нивната долгогодишна фудбалска...

Здравје и убавинаПред 2 дена

Светско, а сепак наше и кичевско, апи-центар „Грозданоски“ – „Нашата природна аптека за вдишување на здрав пчелин воздух“

По теркот на малкумината европски и балкански пчелари г-дин Зоран Грозданоски, сакајќи да ги прикаже благодетите на пчелите и пчелните...

СветПред 2 дена

Ливерпул е отстранет од списокот на светско културно наследство на УНЕСКО

Англискиот град Ливерпул вчера беше избришан од списокот на светско наследство на УНЕСКО, бидејќи новите згради ја нарушија убавината на...

НАЈЧИТАНИ