Следете не

Свет

Коронавирус состојба на светско ниво

Објавено пред

на

Во светот според најновите истражувачки информации, од Ковид-19 заразени се вкупно 36.940.925 лица, додека починале 1.069.424 пациенти, а оздравеле 27.779.592 луѓе.

– Во последното деноноќие во Албанија направени се 932 теста, при што позитивен резултат е добиен кај 167 или 18 отсто од тестираните.Во исто време оздравени се 89 или вкупно 9.304, а починале двајца пациенти или 413. Во двете ковид болници хоспитализирани се 239 пациенти.

Од појавата на пандемијата до сега направени се 96.743 тестови, опасниот вирус е дијагностициран кај 15.066, додека активни на болеста се 5.349

– Рекорден број новозаразени со вирусот – 4.739, се регистрирани во Полска во изминатите 24 часа. Вкупниот број на лица заразени со вирусот сега е 116.338. Во последните 24 часа од Ковид-19 починаа 52 лица, така што вкупниот број на смртни случаи е 2.919.

– Во Русија се потврдени нови 12.126 случаи на коронавирус, што е најголем број на пациенти за еден ден од почетокот на пандемијата. Последен пат најголем број на пациенти биле регистрирани на 11 мај, кога биле потврдени 11.656 случаи. Во истиот период, починале 201 лице, а ова е петти пат бројот на смртни случаи од коронавирус да надмине 20. Од почетокот на пандемијата во Русија, еден милион и 272.238 лица се заразиле со вирусот, а 22.257 починале.

– Во Бразил, бројот на заразени лица се зголеми за 26.087 за 24 часа, објави Министерството за здравство. Уште 653 пациенти починале од последниот дел. Вкупно 5.028.444 позитивни беа потврдени во Бразил, а починаа скоро 149 илјади луѓе.

– Во Кина се потврдени се 21 нов случај на коронавирус, што е зголемување во споредба со претходниот ден кога беа регистрирани 10. За сите нови случаи се вели дека се увезени од странство. Бројот на асимптоматски случаи исто така се зголеми за 15, иако во Кина овие случаи не се вклучени во официјалната статистика. Од почетокот на пандемијата во Кина, 85.521 лице се разболеле, а 4.634 лица починале од вирусот.

– Трет ден по ред, во Чешка е забележан рекорден број на луѓе кои се заразени од новиот коронавирус за еден ден. Во последните 24 часа потврдени се 5.394 нови случаи. Од почетокот на пандемијата во Чешка, која има 10,7 милиони жители, вирусот погоди 100.757 лица и усмрти 869 лица.

– Во последните 24 часа во Германија, 11 лица починаа од вирусот, објави денес Институтот за инфективни болести Роберт Кох. Во истиот период, 4.516 нови случаи биле потврдени. Од почетокот на пандемијата, 314.660 лица се разболеле од вирусот, а вкупно починале 9.678 лица.

– Во Бугарија, бројот на заболени од коронавирус продолжи да расте за еден ден, а 516 нови случаи се потврдени, што е за 79 повеќе од претходниот ден. Според веб-страницата на бугарското Министерство за здравство, ова е најголем број на пациенти за еден ден од почетокот на пандемијата, а најголем број на заболени има во Софија и Пловдив. Седум лица починаа како резултат на вирусот, вкупно 880. Во моментов, 1.063 лица се во болница, од кои 56 се на интензивна нега. Според Министерството, проблем е недостатокот на здравствени работници, пред се медицински сестри, а многу од нив се заразиле со вирусот. Од почетокот на епидемијата во Бугарија на 8 март, 23.579 лица се заразиле со вирусот.

– Во Украина се потврдени 5.804 случаи на коронавирус, што е најголем број на случаи во еден ден досега, објави денеска Советот за национална безбедност. Во истиот период починале 89 лица. Поради последното зголемување на бројот на зарази, украинската влада донесе одлука за продолжување на мерката карантин за таа земја до крајот на октомври. Од почетокот на пандемијата, во Украина се разболеле 250.538 лица.

– Белгија во последните 24 часа забележа 5.728 нови случаи на инфекција со Ковид-19. Националниот центар за јавно здравје наведува дека ова е зголемување за 2.000 случаи во споредба со среда, 7 октомври, и дека просечниот број на заразени оваа недела (2916) е зголемен за 72 проценти во споредба со до претходната недела. Во последните 24 часа, Белгија исто така забележа 18 смртни случаи и 124 нови хоспитализации предизвикани од компликации поради Ковид-19. Во последните 14 дена, Белгија забележа повеќе од 280 инфекции на 100.000 жители.

– Во последните 24 часа во Хрватска е забележан нов рекорден број на новоинфицирани  – 457 и три смртни случаи. Според Националниот штаб за цивилна заштита, бројот на активни случаи денеска е 2.438. Меѓу нив има 385 пациенти и во болничко лекување, од кои 28 пациенти се на респиратор. До денеска, во Хрватска се регистрирани вкупно 19.446 лица заразени со новиот вирус, од кои 313 починаа, а вкупно 16,695 лица се опоравија, од кои 222 во последните 24 часа Во моментов има 11.729 лица во самоизолација.

– Бројот на новоинфицирани со вирусот во Швајцарија и Лихтенштајн скокна на 1.487, што е дневен рекорд, објави швајцарското Министерство за здравство. Досега се инфицирани 60.368 лица со коронавирус, а бројот на смртни случаи се искачи на 1.794, три повеќе отколку вчера. Во Швајцарија, првиот случај на коронавирус беше пријавен кон крајот на февруари. Во споредба со денешниот рекорден број на лица заразени со Ковид-19, претходниот максимум беше на 23 март, кога имаше 1.456 заразени, а најнизок беше на 1 јуни, кога се разболе само еден пациент.

-Тројца починати, 79 заразени и 61 излекуван од Ковид-19 се регистрирани во изминатие 24 часа во Косово. Според официјалните статистики на здравствените власти во Приштина, од почетокот на пандемијата во земјата се евидентирани 641 смртeн случаj, 16.050 заразени и 14.250 лица кои ја совладале болеста. Бројката на активни носители на вирусот моментно изнесува 1.159. Вчера се извршени 764, а од почетокот на пандемијата 73.340 тестирања со методот РТ-ПЦР.

Извор: Сител Телевизија

Свет

Полицијата во Сан Франциско може да гледа приватни камери за надзор во реално време

Објавено пред

на

Полицијата во Сан Франциско доби засилување во нивните овластувања за надзор оваа недела, откако градскиот одбор на надзорници гласаше да и дозволи на полицијата пристап до приватните камери за надзор во реално време.

Гласањето, кое помина со 7 спрема 4, одобри едногодишна пилот-програма која ќе и овозможи на полицијата да ги следи снимките од приватните камери низ градот со согласност на сопствениците на камерите. Полициската управа во Сан Франциско нема да има пристап до камерите 24/7, но ќе може да се приклучи на мрежата под одредени услови, како на пример додека истражува кривични дела, вклучително и прекршоци и имотни злосторства. SFPD, исто така, ќе може да пристапи до снимките од приватна камера за време на големи јавни настани, како што се протести, дури и ако не постои сомневање дека се случило кривично дело.

Групите за граѓански слободи, како што се EFF и ACLU, остро ја критикуваа новата мерка, за која тие тврдат дека ќе го зголеми надзорот на веќе маргинализираните групи во градот. Во блог пост, политичкиот аналитичар на ЕФФ, Метју Гуариља напиша дека широкиот опсег на злосторства што би можеле да предизвикаат активирање на камерата ќе овозможат целосен надзор речиси во секое време.

„Не правете грешка, прекршоци како што се вандализам или бегање се случуваат на речиси секоја улица во Сан Франциско секој ден – што значи дека оваа уредба во суштина и дава можност на SFPD да го стави целиот град под директен надзор на неодредено време“, напиша тој. Guariglia.

Сепак, градоначалникот на Сан Франциско, Лондон Брид, го објави новиот закон како неопходна мерка за зголемување на јавната безбедност во градот, кој се бори со зголемената стапка на криминал.

„Нашите жители и малите бизниси сакаат да се фокусираме на тоа да го направиме Сан Франциско безбеден за сите што живеат и работат во градот“, рече Брид во соопштението. „Ова е разумна политика што ја балансира потребата да им дадеме на нашите полицајци уште една алатка за справување со значајните предизвици за јавната безбедност и да ги повикаат на одговорност оние што го прекршуваат законот.

Друг несакан ефект на новата регулатива е тоа што богатите приватни лица се ефективно способни еднострано и без надзор да го зголемат капацитетот на полицискиот надзор. Како што е наведено во извештајот во Протоколот, ко-основачот на криптовалутата Ripple, Крис Ларсен, потрошил околу 4 милиони долари за инсталирање на повеќе од 1.000 безбедносни камери во Сан Франциско од 2012 година.

Ларсен, роден во Сан Франциско, рече дека технологијата „придонела за нееднаквоста и проблемите што ги гледаме денес во Сан Франциско“, но рече дека инвестирањето во шеми како иницијативата за приватен надзор ќе помогне да се подобри безбедноста на заедницата.

Извор: TheVerge

Прочитај повеќе...

Свет

ФОТО Еруптираше подводен вулкан, НАСА фотографираше нов остров во Тихиот Океан

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Само единаесет часа откако вулканот почна да еруптира, нов остров се појави над површината на водата, според НАСА, која сними сателитски снимки од новоформираниот остров.

Островче се појави во областа на островите Тонга во Тихиот Океан по ерупцијата на подводен вулкан, објави Си-Ен-Ен.

Малиот остров се појавил во југозападниот дел на Тихиот Океан каде има многу подводни вулкани.

Еден од тие вулкани еруптираше на 10 септември, исфрлајќи лава, пареа и пепел, се вели во соопштението на Земјината опсерваторија на НАСА.

Само единаесет часа откако вулканот почна да еруптира, нов остров се појави над површината на водата, според НАСА, која сними сателитски снимки од новоформираниот остров.

Новородениот остров рапидно растел и неколку дена подоцна, на 14 септември, научниците од геолошкиот институт на Тонга процениле дека островот е 4.000 квадратни метри. Но, до 20 септември островот порасна на 24.000 квадратни метри, или околу 6 хектари.

Новиот остров се наоѓа на морската планина Home Reef во централниот дел на островите Тонга, југозападно од островот Лата.

Можеби не сакате да се приврзете премногу за мал остров: Островите создадени од подводните вулкани „често се краткотрајни“, вели НАСА. Но, понекогаш овие непостојани острови можат да постојат со години или дури со децении.

Вулканот Home Reef продолжува да исфрла лава, се вели во објавата на Фејсбук на Геолошкиот институт на Тонга. Вулканската активност претставува мал ризик за воздушниот сообраќај и жителите на Вавау и Хаапаи, две островски групи во централна Тонга.

„Не е забележана видлива пепел во последните 24 часа“, објави агенцијата на крајот на неделата. „На сите морнари им се препорачува да пловат на најмалку 4 километри од Home Reef до понатамошно известување“.

Прочитај повеќе...

Свет

Телескопот James Web даде невидена слика од Нептун и го откри вистинскиот сјај

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Благодарение на вселенскиот телескоп James Webb, за прв пат можеме да видиме како изгледа планетата Нептун во инфрацрвениот спектар и мораме да признаеме, изгледа – блескаво.

Вселенскиот телескоп James Webb (JWST) на НАСА ја сними планетата Нептун со неверојатни нови детали. Новата слика ги прикажува прстените на планетата, некои од нејзините природни сателити и топлинските појаси околу нејзината површина.

Додека Нептун изгледа сино во видливи бранови должини поради гасот метан во неговата атмосфера, истиот метан ја апсорбира инфрацрвената светлина забележана од JWST, така што планетата изгледа светло бела кога се гледа во инфрацрвени бранови должини. Најсветлите области се ледените облаци високо во атмосферата, кои ја рефлектираат сончевата светлина пред метанот да ја апсорбира.

Благодарение на вселенскиот телескоп James Webb, за прв пат можеме да видиме како изгледа планетата Нептун во инфрацрвениот спектар и мораме да признаеме, изгледа – блескаво.

Вселенскиот телескоп James Webb (JWST) на НАСА ја сними планетата Нептун со неверојатни нови детали. Новата слика ги прикажува прстените на планетата, некои од нејзините природни сателити и топлинските појаси околу нејзината површина.

Додека Нептун изгледа сино во видливи бранови должини поради гасот метан во неговата атмосфера, истиот метан ја апсорбира инфрацрвената светлина забележана од JWST, така што планетата изгледа светло бела кога се гледа во инфрацрвени бранови должини. Најсветлите области се ледените облаци високо во атмосферата, кои ја рефлектираат сончевата светлина пред метанот да ја апсорбира.

На новата слика се прикажани и двата светли прстени на Нептун, како и двата побледи прстени. Прстените се полни со прашина, што ги прави потемни и потешки за гледање од светлите, ледени прстени како оние што ја опкружуваат планетата Сатурн.

Поминаа три децении откако последен пат ги видовме овие бледи, правливи прстени и ова е прв пат да ги видиме во инфрацрвена светлина, рече научникот од JWST, Хајди Хамел.

Последен и единствен пат кога ги видовме најслабите прстени на Нептун беше кога вселенското летало на НАСА Voyager 2 прелета покрај планетата во 1989 година.

Осум од месечините на Нептун се видливи на сликата како светлосни точки, а најсветлата е најголемата месечина на планетата, Тритон. Системот на природни сателити на Нептун е особено чуден. Тритон, на пример, орбитира за Нептун наназад, така што дополнителни набљудувања на JWST и на Нептун и на Тритон се планирани подоцна во годината.

Извор: New Scientist

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево2 часа

(ВИДЕО) Во Кичево стартува со работа иновативното Антибактериско чистење на вашиот клима уред. Нека вашиот дом биде здраво место за вас и вашите најмили!

Со секојдневна употреба на клима уредите во нивната внатрешност се таложи огромна количина на прав, алергени, микроорганизми од различна природа...

Скопје9 часа

128 сообраќајни прекршоци во Скопје за еден ден, 20 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.09.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Кичево11 часа

Страотна сообраќајка се случила утрово на кичевскиот бул.Ослободување

Страотна сообраќајка несреќа се случила после 5 часот утрово на кичевскиот бул.Ослободување. Имено според наши извори и извори од локалното...

Временска прогноза18 часа

Попоски препорачува претпазливост поради можна појава на невреме од обилен дожд, силен ветер и грмежи – ова се последните вести за времето

Со продорот на значително постуден воздух од север, кој ќе се судри со летната топла воздушна маса од југ над...

На денешен ден18 часа

1 октомври – На денешен ден

1684.- Починал францускиот писател Пјер Корнеј, поет со морална големина и патриотски и епски ентузијазам, еден од најзначајните претставници на...

Хороскоп20 часа

Месечен Хороскоп (1 октомври)

ОВЕН Им делувате недоверливо на вашите соработници и барате нови информации со цел на време да ги разјасните вашите дилеми....

Спорт1 ден

Утре сите на стадион да го бодриме кичевски Напредок за успешен старт на новата фудбалска сезона

Утре започнува новата сезона во Третата Македонска фудбалска лига-Запад, со оглед на тоа преку нашиот медиум ги повикуваме сите симпатизери...

Магазин1 ден

Како да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен и компјутер

Дали неодамна сте користеле телефон или компјутер на пријател за да се најавите на вашиот профил на Instagram и сте...

Магазин1 ден

Google ја исклучува својата услуга за игри Stadia

Играчите ќе имаат пристап до нивните игри библиотеки до 18 јануари 2023 година. Во текот на јули имаше тврдења дека...

Занимливости1 ден

Неодолива супер „неделна“ акција на производи само во АТВА Маркети – Кичево

Нова суперакција и попуст на следните производи која ќе трае до 06.10.2022 само во супермаркетите на АТВА во Кичево:

НАЈЧИТАНИ