Следете не

Случувања

Ковид-19 денес по градови: Вкупно 1093 нови случаи, починати 23 лица

Avatar

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 3084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 431
-Куманово 57
-Дебар 14
-Штип 41
-Прилеп 60
-Тетово 41
-Струга 29
-Велес 55
-Битола 37
-Охрид 37
-Кавадарци 44
-Гостивар 94
-Гевгелија 14
-Струмица 18
-Крива Паланка 7
-Радовиш 11
-Крушево 8
-Кочани 13
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Валандово 3
-Виница 3
-Делчево 7
-Кратово 1
-Свети Николе 20
-Кичево 15
-Ресен 1
-Неготино 19

Починати се 28 лица, девет пациенти од Скопје (54, 71, 80, 62, 86, 82, 70, 82 и 62г), четири од Куманово (76, 78, 69 и 85г), еден пациент од Дебар (82г), еден од Штип (61г), пет пациенти од Тетово (83, 72, 74, 62 и 64г), еден од Струга (57г), еден од Велес (70г), еден од Охрид (39г), двајца од Гостивар (69 и 53г),еден д Струмица (55г), еден од Кратово (74г) и еден пациент од Ресен (69г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 819 оздравени пациенти од:
-Скопје 256
-Куманово 57
-Дебар 6
-Штип 26
-Прилеп 49
-Тетово 50
-Струга 13
-Велес 42
-Битола 42
-Охрид 27
-Кавадарци 33
-Гостивар 52
-Гевгелија 6
-Струмица 29
-Крива Паланка 5
-Радовиш 9
-Крушево 2
-Кочани 25
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 3
-Берово 9
-Валандово 6
-Виница 11
-Делчево 6
-Кратово 8
-Свети Николе 17
-Кичево 13
-Ресен 2
-Неготино 13

Досега во земјата се направени вкупно 325.959 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59701, бројката на оздравени пациенти е 36825, на починати е 1658, а бројот на активни случаи изнесува 21218.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Свет

Кина тестира инекција за „продолжување на животот“

Avatar

Објавено пред

на

Кинески истражувачи тестираат нови средства за деактивирање на генот KAT7, што е клучен фактор во процесот на стареење на клетките.

Инекцијата развиена од научници го забавува стареењето на клетките. Иако спроведоа експерименти врз глувци во лабораторија, тие веруваат дека нивните откритија може еден ден да придонесат за слични третмани за луѓе.

Специфичната терапија што ја користеле врз глувците била прва во светот, а резултатите покажале дека животот на глувците бил продолжен во просек за 25 проценти.

И покрај фактот дека група на гени поврзани со стареењето досега им се познати на научниците, идентитетот и улогата на дополнителни гени вклучени во регулирањето на стареењето кај луѓето сè уште не се целосно објаснети.

Истражувачите идентификувале 100 гени кои влијаат на стареењето од околу 10 000, а КАТ7 беше најсилниот што придонесе за стареење на клетките.

Истражувачите го деактивирале КАТ7 во црниот дроб на глувци со интравенска инјекција, а резултатите сугерираат дека ваквата генска терапија, заснована на деактивирање на еден ген, би можела да биде доволна за да се продолжи животниот век на глувците.

Наспроти ова, анализата открива дека стимулацијата на активноста на КАТ7 го забрзува процесот на стареење на клетките.

„Само што ја тестиравме функцијата на гени во различни типови на клетки, кај човечки матични клетки, во човечки клетки на црн дроб и клетки на црн дроб на глувче и за сите овие клетки не забележавме токсичност на клетките и не забележавме никаква токсичност или несакани ефекти од терапијата“, вика професорот Ку. Ingинг од Кинеската академија на науките.

И покрај тоа, методот е далеку од подготвен за тестирање на луѓе во блиска иднина, смета професорот Ку и додава дека се потребни подетални анализи на животни, а потоа, како што се надева, на примати.

– „На крајот, се надеваме дека во иднина ќе најдеме начин да го одложиме стареењето на луѓето барем за одреден процент“, заклучи професорот Ку.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Скопје

Овие делови од град Скопје ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Avatar

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 22.01.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата од следните планирани места:

КЕЦ Скопје Аеродром

ДРАЧЕВО: дел од ул.Малешевска – 1 (Од 09:00 до 11:00 часот)
с.Долно Соње – дел од ул.12 (Од 11:00 до 13:00 часот)

КЕЦ Скопје Васил Главинов

СКОПЈЕ – ЧАИР: ул. Кемал Сејфула во близина на Пошта Чаир, објект на Пошта Чаир и Телеком, ул.Џон Кенеди во близина на Пошта Чаир (Од 08:00 до 15:00 часот)

КЕЦ Скопје Ѓорче Петров

СКОПЈЕ – КАРПОШ: ул.Букурешка од бр.97 до бр.115 и ул.Прашка од бр.44 до бр.78 (Од 10:30 до 13:30 часот)
СКОПЈЕ – КАРПОШ: Дел од ул.Козле под улица 1 (Од 09:00 до 14:00 часот)

Извор: Струја.мк

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Балкан

(ВИДЕО) Страшна сообраќајка во Ваљево, поставените столбови спасија жена и дете на пешачки

Avatar

Објавено пред

на

На срспките социјални мрежи се појави видео од сообраќајка, каде се гледа жена со дете како чека да ја премине улицата, а потоа автомобилите се удрија директно.

Како што се вели по коментарите едниот шофер поминал директно на црвено..

Детето и жената не биле повредени благодарение на столбот. Несреќата, како и во филмот, се случила во Ваљeво.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 4 часа

Кина тестира инекција за „продолжување на животот“

Кинески истражувачи тестираат нови средства за деактивирање на генот KAT7, што е клучен фактор во процесот на стареење на клетките....

ХороскопПред 6 часа

Дневен Хороскоп (22.01) петок

ОВЕН Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не обвинувајте други луѓе затоа што ве лажат само онолку колку што сакате...

СкопјеПред 7 часа

Овие делови од град Скопје ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 22.01.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

БалканПред 7 часа

(ВИДЕО) Страшна сообраќајка во Ваљево, поставените столбови спасија жена и дете на пешачки

На срспките социјални мрежи се појави видео од сообраќајка, каде се гледа жена со дете како чека да ја премине...

ВидеоПред 8 часа

(ВИДЕО) Си крадеше вино во продавница, па вработениот го сецна..

Не престануваат снимките на арамии од секој јавен сектор во светот. Вирално стана видеото во продавница за вино каде крадецот...

АвтомобилиПред 9 часа

(ФОТО) Фудбалерите на Барселона опседнати со Seat Cupra автомобилите

Фудбалерите на Барса Џерард Пике и Серхио Бускетс, Сергино Дест и Миралем Пјаниќ, Френки де Јонг и глобалниот амбасадор на...

МакедонијаПред 12 часа

Денес 356 нови случаи на Ковид-19, за жал дури 15 починале како последица на вирусот

Во последните 24 часа се направени 1906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 171 -Куманово...

Временска прогнозаПред 13 часа

Најава за нови снежни врнежи од понеделник, ова се деталите..

Под влијание на циклонска активност утре и за време на викендот времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес [21.01] четврток

ОВЕН Можеби сте премногу уморни, па ова е вистинската причина за повлекување и предавање на судбината. Работите можат да станат...

СпортПред 1 ден

(ВО ЖИВО) Проследете ги утакмиците за eEuro2021 во ProEvolution Soccer 2021

Групите за предквалификациите за eEuro2021 во ProEvolution Soccer 2021 се формирани и веќе се играат утакмиците почнувајќи од 20 часот....

НАЈЧИТАНИ