Следете не

Спорт

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Avatar

Објавено пред

на

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам.

Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб – Кичево е дека во текот на утрешниот ден ќе бидеме домаќини од самиот старт пречекувајќи ги такмичарите и гостите со нашите возила од клубот.

Нашите партнери од мега салонот Ауто Старт исто така ги брендираа дел од поблиските такмичари и зазедоа свој простор меѓу елитата.

По тренинзите и квалификациите за утрешната трка во перфектни временски услови се одржаа тренинзите и квалификациите за трите дивизии, во кои влегува и новоформираниот Renault Twingo Cup.

Во дивизија 1, популарната Југо класа, пол позицијата ја освои Ристо Вуков, додека до него од втората позиција ќе стартува Михајло Лазаревски, пред Георгиј Наков и Александар Георгиевски на третата и четвртата позиција.

Дивизијата 3 ја сочинуваат три класи и тоа Е1-1600, Е1-2000 и Е1+2000. Димитриј Кимовски беше најбрз во неговата класа Е1-2000 како и во цела дивизија што значи дека ќе стартува од пол позицијата. Никола Попевски ќе стартува од пол позицијата во класата Е1-1600, додека Екрем Мемиши че стартува од третата позиција во дивизијата и прва од неговата класа Е1+2000.

Во дивизија 3, Renault Twingo Cup, Томислав Трајковски ја освои пол позицијата, додека од втората позиција ќе стартува Мартин Делев, пред Давид Малинковски на третата позиција и Емил Нацка на четвртата.

Слободниот тренинг е од 10 часот, свеченото отварање на натпреварот е од 11:30, додека стартот на утрешната прва трка е од 12 часот.

Brzkrug.mk

Спорт

ОДБОЈКА ЕП: По Белорусија на колена и Словенија! Горда МАКЕДОНИЈА, секоја чест момци!

Avatar

Објавено пред

на

Одбојкарите на Македонија по вчерашната победа над Белорусија, пред малку го совладаа и домаќинот Словенија со 3:1 во сетови, што претставува сериозно изненадување.

Нашата репрезентација поведе со 2:0 во сетови, но дури и тогаш обложувалниците и даваа мали шанси да го освои и третиот сет.

Словенците намалија на 2:1 во сетови и кога се чинеше дека се на пат кононечен пресврт поведувајќи во четвртиот сет, Македонија успеа да победи со 26:24 и со тоа да постигне и конечна победа од 3:1.

Инаку, пред натпреварот, се сметаше дека нашата репрезентација нема апсолутно никакви шанси против Словенија. Посебно што домаќинот без големи проблеми претходно ги победи Финска и Турција, кои со нас немаа никаков проблем.

Ова е втора победа на нашата репрезентација, по трите порази во првиот дел од Европското првенство.

/Денешен

Прочитај повеќе...

Спорт

Роден е да биде најдобар, Кристијано Роналдо урива рекорди

Avatar

Објавено пред

на

Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Кристијано Роналдо успеа да го собори европскиот рекорд по бројот на постигнати голови во квалификациските средби за пласман на европските првенства. Со своите четири гола на дуелот со Литванија синоќа, суперѕвездата на Јувентус веќе стигна до бројката од 25 гола на 31 настап за Португалија во квалификациски дуели за пласман на континенталните собири.

Со ова остварување, Роналдо успеа да го собори рекордот на репрезентативецот на Р. Ирска, Роби Кин, кој досега беше неприкосновен на листата со 23 постигнати гола.

Интересен е и фактот што Роналдо синоќа дојде и до бројката од 702 постигнати гола во својата кариера.

Прочитај повеќе...

Спорт

Пандев: Ни престојат одлучувачки дуели со Словенија и со Полска

Avatar

Објавено пред

на

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев смета дека двата натпревара од следниот прозорец во квалификациите за ЕУРО 2020 ќе бидат решавачки за пласманот во К-групата.

-Важен натпревар за нас. Извојувавме една рутинска победа. Заслужено освоивме три бода. По еден месец не очекуваат одлучувачките натпревари со Словенија и со Полска. Затоа сакавме да освоиме барем четири бода од овие две гостувања. Жалиме што не победивме во Израел, бидејќи имавме шанси, изјави Пандев.

Триесет и шест годишниот ветеран синоќа го постигна првиот гол во триумфот од 2:0.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 9 часа

19.09 Четврток | Дневен Хороскоп

ОВЕН Не брзајте премногу со завршувањето на важни работни задачи, најдобро е сѐ да се одвива полека. Иако мислевте дека...

Временска прогнозаПред 15 часа

Влегуваме во зона на облачност, засилен ветер и услови за дожд

Облачноста доцна попладне и навечер ќе почне да се зголемува и ќе има услови за слаб локален дожд. Зголемена облачност...

ВидеоПред 17 часа

(ВИДЕО) Прекрасно доаѓа да се видат љубезни луѓе!

Стварно е прекрасно да се видат љубезни луѓе на планетата… Еве мал исечок за убав ден..

ЗабаваПред 22 часа

12 интересни факти за кафето

►Дејството на кафето е откриено во 9-тиот век во Етиопија, кога сточарот што ги пасел козите, забележал дека плодовите кои...

Временска прогнозаПред 22 часа

Вонредна временска прогноза: Вадете ја топлата облека од плакарите

Драстична промена на температурите во Македонија, најавуваат метерозлозите. Според нивните анализи температурите се значително под просекот за овој дел од...

Временска прогнозаПред 1 ден

Детална анализа: Огромна разлика во температури, од 36°C на 0, доаѓа студен фронт во нашата држава

Голем пад на температурите, постепено наоблачнување во текот на утрешното попладне и вечер како и северен ветер кој долж Повардарието...

ХороскопПред 1 ден

18.09 Среда | Редовен Хороскоп

ОВЕН Имате многу работа и не ви е лесно да ги завршите обврските сами. Потребна ви е поддршка и помош...

СпортПред 1 ден

ОДБОЈКА ЕП: По Белорусија на колена и Словенија! Горда МАКЕДОНИЈА, секоја чест момци!

Одбојкарите на Македонија по вчерашната победа над Белорусија, пред малку го совладаа и домаќинот Словенија со 3:1 во сетови, што...

КичевоПред 2 дена

ЈП „Студенчица“ – Кичево: Утре е можна заматеност на вода за пиење, поради прочистување на изворот

ЈП „Студенчица“ – Кичево ги информира корисниците на вода за пиење дека утре на ден 18.09.2019 година (среда) во периодот...

МакедонијаПред 2 дена

„Ќе играм на твојата матура сине“ – Ајде сите телефоните во раце за Мери од Кичево, бидете хумани!

Драги наши хумани луѓе, на чекор сме до целта Мери да замине на роботерапија во реномираната Неуро Медик – Клиник,...

НАЈЧИТАНИ