Кичево Случувања Спорт

Кичевчани ќе уживаат во првата кружна трка викендов

Првата кружна трка од шампионатот за автомобилизам на Македонија ќе се вози во Кичево викендов!

По првите две ридско брзински трки, викендов во организација на АКК Примо АВЈ ќе се вози и првата кружна трка од автомобилистичкиот шампионат во Македонија, кој добро знаете конечно после толку години се врати во нашата држава.. Веќе се најавени голем број на возила учесници за оваа трка, што значи не очекува навистина интересен викенд, за кој  доколку сте во можност ве покануваме да присуствувате во сабота (14.07) и недела (15.07) во Кичево да ги гледаме првите кружни трки за оваа сезона..

Имено програмата за овој натпревар е во сабота да се одржи технички и верификација за класа 1 од 8 до 9 часот, за останатите класи од 9 до 10 часот, потоа следи краток брифинг и седница на жири комисијата, по кои во 11 часот започнува првиот неофицијален тренинг, а додека официјалниот е закажан да започне во 13 часот. Во недела пак слободниот тренинг започнува во 10:30, свеченото отворање на натпреварот е во 11:30, додека трката стартува во 12 часот!

Се гледаме викендов во Кичево на трки, а оние кои не се во можност да дојдат ви препорачуваме да не следите и очекувајте навистина интересен материјал.. Во продолжение може да го погледнете видеото од првата трка од оваа година која се одржа на Водно..

Rpm.mk