Следете не

Кичево

18 и 19 Мај е првиот датум за кружни трки во Кичево

Avatar

Објавено пред

на

По изменувањето на неколку датуми од овогодинешниот календар на шампионатот во автомобилизам на Македонија, односно првите неколку трки со кои официјално ќе започне новата тркачка сезона, од причина прво поради престојните претседателски избори и поради технички проблеми со хроно екипата на која и се поклопуваа датумите со други трки, се одложи за 18ти и 19ти мај да биде официјалниот почеток на новата сезона со првата трка која ќе се одржи во Кичево.

Односно тоа е првата кружна трка која ќе биде под организација на клубот Custom Car Racing Team и нормално подржан од федерацијата на Македонија, трка која ќе се вози на патеката на воениот полигон во Кичево, но она што е интересно оваа година, дел од вас веќе може дознале, некои сега гледаат од сликата дека се најавуваат нови возила, односно еден нов куп – поточно Twingo Cup за кој зборувавме и најавуваме уште минатата година, но ова не е случајно не е само превземена фотографија, туку веќе се направија неколку подготовки, тренинзи и тестови, се очекуваат голем број на возачи кои ќе настапат со овие возила и секако очекуваме и нови возачи да се појават на нашата сцена.. Секако ќе се возат и останатите познати категории за нас, но кој во која класа е останат, со кое возило ќе настапи дополнително ќе ве известиме..

За дополнителни информации околку трката наскоро повторно ќе ве известиме, но запомнете дека на 18 и 19ти мај се гледаме во Кичево!

Ова видео подолу е од минатат година чисто да се потсетиме..

rpm.mk

Кичево

ЈП „Студенчица“ – Кичево: Утре е можна заматеност на вода за пиење, поради прочистување на изворот

Avatar

Објавено пред

на

ЈП „Студенчица“ – Кичево ги информира корисниците на вода за пиење дека утре на ден 18.09.2019 година (среда) во периодот од 09:00 до 12:00 часот ќе се врши чистење на главниот извор „Студенчица“ во самата каптажа.

Поради можната појава на мала заматеност на водата за пиење во тој временски период, потребен е соодветен третман пред консумирање вода како превривање на истата и сл.

Прочитај повеќе...

Кичево

Градат куќа за социјално загрозено семејство, секоја чест за луѓето од с.Длапкин Дол – кичевско

Avatar

Објавено пред

на

На иницијатива на месната заедница на селото Длапкин Дол се гради нова куќа на социјално загрозено семејство од ова село.

Хуманост на дело – Куќа во изградба за социјално загрозено семејство с.Длапкин Дол – Кичево

– Како месна заедница одлучивме да им помогнеме бидејќи живеат во лоши услови. Не сакаме јавно да објавиме за кое семејство се работи, но собравме пари од жителите на селото. Секој даде колку мислеше, но најголем дел од средствата се собрани од печалбарите на нашето село. Помогнаа и многу други хумани луѓе и компании од Кичево и Кичевско. Куќата ќе има три соби, кујна и санитарен јазол. Донации доаѓат скоро секојдневно, вели Ќамил Рушити од раководството на месната заедница.

Тој се надева дека пред зимата ќе успее да се всели ова семејство во новиот дом.

Превземено од Сител Телевизија

Прочитај повеќе...

Кичево

Шумски пожар беснее над село Колибари – кичевско, ТППЕ се на терен!

Avatar

Објавено пред

на

Во моментов во село Колибари, Кичевско беснее голем шумски пожар во атарот на селото. Месната заедница од оваа село излезе со апел до селаните особено младите да се приклучат во гаснењето на овој пожар.

– Противпожарната единица од Кичево веќе е на терен и заедно со месното население се борат огнот да го стават под контрола.

Тешкотија преставува непристапниот терен, а таму веќе се и преставниците на шумското претприатие „Лопушник”, преставници на Дитекцијата за  заштита и спасување и преставници на локалната самоуправа. Во прв план ни е да ги заштитиме куќите и да се стави пожарот под контрола, информира Дарко Гргоски од ТППЕ-Кичево.

Според него се очекува наскоро да интервенираат и авионите за гаснење на пожарот.

Извор: Fokus.mk

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 12 часа

19.09 Четврток | Дневен Хороскоп

ОВЕН Не брзајте премногу со завршувањето на важни работни задачи, најдобро е сѐ да се одвива полека. Иако мислевте дека...

Временска прогнозаПред 17 часа

Влегуваме во зона на облачност, засилен ветер и услови за дожд

Облачноста доцна попладне и навечер ќе почне да се зголемува и ќе има услови за слаб локален дожд. Зголемена облачност...

ВидеоПред 19 часа

(ВИДЕО) Прекрасно доаѓа да се видат љубезни луѓе!

Стварно е прекрасно да се видат љубезни луѓе на планетата… Еве мал исечок за убав ден..

ЗабаваПред 1 ден

12 интересни факти за кафето

►Дејството на кафето е откриено во 9-тиот век во Етиопија, кога сточарот што ги пасел козите, забележал дека плодовите кои...

Временска прогнозаПред 1 ден

Вонредна временска прогноза: Вадете ја топлата облека од плакарите

Драстична промена на температурите во Македонија, најавуваат метерозлозите. Според нивните анализи температурите се значително под просекот за овој дел од...

Временска прогнозаПред 2 дена

Детална анализа: Огромна разлика во температури, од 36°C на 0, доаѓа студен фронт во нашата држава

Голем пад на температурите, постепено наоблачнување во текот на утрешното попладне и вечер како и северен ветер кој долж Повардарието...

ХороскопПред 2 дена

18.09 Среда | Редовен Хороскоп

ОВЕН Имате многу работа и не ви е лесно да ги завршите обврските сами. Потребна ви е поддршка и помош...

СпортПред 2 дена

ОДБОЈКА ЕП: По Белорусија на колена и Словенија! Горда МАКЕДОНИЈА, секоја чест момци!

Одбојкарите на Македонија по вчерашната победа над Белорусија, пред малку го совладаа и домаќинот Словенија со 3:1 во сетови, што...

КичевоПред 2 дена

ЈП „Студенчица“ – Кичево: Утре е можна заматеност на вода за пиење, поради прочистување на изворот

ЈП „Студенчица“ – Кичево ги информира корисниците на вода за пиење дека утре на ден 18.09.2019 година (среда) во периодот...

МакедонијаПред 2 дена

„Ќе играм на твојата матура сине“ – Ајде сите телефоните во раце за Мери од Кичево, бидете хумани!

Драги наши хумани луѓе, на чекор сме до целта Мери да замине на роботерапија во реномираната Неуро Медик – Клиник,...

НАЈЧИТАНИ