Следете не

Занимливости

(ВИДЕО) Летни гуми не се препорачани на снег, објаснување зошто ни се потребни зимските гуми во зима и нивно значење

Avatar

Објавено пред

на

Зимската гума не е наменета само за снег, туку и за температури на воздухот под 7-иот степен. Можете да имате врвен автомобил, но во услови на снег, без прикладни зимски гуми, од истиот можете да направите само луксузна и скапа санка. Летните гуми, ги губат своите својства на температури под 7 степени.

Законските одредби гласат: во периодот од 15 ноември до 15 март секоја година, задолжително треба да се поседува пропишаната зимска опрема при учество во сообраќај надвор од населено место.

Задолжителна зимска опрема на моторни возила со најголема дозволена маса која не надминува 3.500 kg претставува:

– Зимски пневматици на сите тркала со минимална длабочина на шарата од 4mm или доколку возилото поседува летни пневматици со минимална длабочина на шарата од 4mm да поседува синџири за снег кои одговараат на големината на погонските тркала.

Дали знаете која е разликата помеѓу гумите со симболи „три планински врвови со снег“ и „М+S“?

Возачите да бидат внимателни кога купуваат зимски пневматици на старо и да водат сметка гумите да имаат знак на снегулка на стилизирана планина со три врва за да не им продадат летни гуми. Зимски пневматици се оние пневматици кои на својата бочна страна имаат ознака: MS, M+S, MиS и знак на снегулка на стилизирана планина со три врва.

Имено, „трите планински врвови со снег“ се токму она што Ви треба. Овие пневматици се тестирани за користење во тешки зимски услови.

Понатаму, ознаката „М+S“ значи „Кал + Снег“.

Овие гуми се тестирани на услови на кал, како и тврд или кашест снег. Затоа, некои од овие пневматици се продаваат и како погодни за сите сезони, а тоа значи ниту врвни перформанси во летни, ниту во зимски услови.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Забава

Германскиот овчар е совршено куче: Еве 10 солидни докази за тоа!

Avatar

Објавено пред

на

Кучето е верен и лојален пријател, а германскиот овчар е вистински доказ за тоа. Сите љубители на кучиња ќе ви кажат сè најдобро за оваа раса на кучиња и со причина. Германските овчари со децении важеа за најпослушните и најпаметните кучиња, па затоа решивме да ви претставиме 10 причини зошто германскиот овчар е совршен.

1. Лојалност

Нема многу раси што можат да одговараат на германскиот овчар кога станува збор за лојалноста. Ова се кучиња кои се буквално подготвени да го дадат својот живот за својот сопственик. Ако ова куче живее во големо семејство, тој ќе се однесува верно кон секој член на семејството и ќе ги штити и сака до крајот на животот.

2. Заштита

Освен што се паметни и сакаат да си играат, овие кучиња се првенствено добри чувари на кучиња. Иако припаѓаат на агресивна раса, тие ретко напаѓаат и загрозуваат друго лице. Тие се одлични дворни кучиња кои ќе ве заштитат од несакани гости. Се разбира, обуката е клучна.

3. Љубов

Овие кучиња се познати по својата љубов што им ја даваат на нивните сопственици. Тие ќе ви покажат дека ве сакаат и постојано ќе го бараат вашето внимание. Тие навистина се како огромни кадифен играчки.

4. Обука

Истражувањата покажаа дека германските овчари се едни од најлесните раси за обука. Ова значи дека можете да ги научите на различни работи без многу напор, за кратко време.

5. Забава

Она што е сигурно е дека ќе се забавувате многу со Германскиот овчар. Овие се весели и интересни кучиња кои понекогаш можат да бидат многу несмасни и смешни. Тие секогаш ќе бидат расположени за игра.

6. Вода

Ова се кучиња што сакаат вода. Тие сакаат да пливаат, пливаат, па дури и нуркаат. Тие се одличен партнер за лето, затоа слободно однесете ги на езеро, река или море.

7. Прошетка

Ова е куче кое е полно со енергија и бара од вас редовно и долго да го шетате. Значи, ако сте активен тип кој сака да тренира или трча, германскиот овчар е за вас. Можете да одите на трчање со него или дури да возите велосипед. Не грижи се, тој ќе те следи.

8. Гордост

Ниту едно куче нема да може да направи да се чувствувате моќно и гордо како германски овчар. Сите ќе ве погледнат и ќе му се восхитуваат на вашиот пријател, и ако му научите неколку интересни трикови, тогаш на крајот ќе бидете главното момче.

9. Здравје

При купување куче, од голема важност е и склоноста кон болести. Германскиот овчар е куче кое ретко е болно и најверојатно нема да има многу здравствени проблеми во текот на животот. Ако му ја пружите целата потребна грижа на време, ова куче ќе биде здраво како куче.

10. Паметен

Ако сакате паметно куче кое буквално ќе го разбере секој ваш збор, тогаш Германскиот овчар е куче за вас. По граничните коли и пудлички, ова е најпаметното куче на светот. Тој е во состојба да запомни неверојатен број зборови и да тренира да извршува разни функции. Затоа ова е најпопуларното полициско куче.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Забава

Можете ли да ги препознаете ликовите од филмовите по силуетата?

Avatar

Објавено пред

на

Погледнете ги картите што содржат силуети на ликови од популарните филмови и обидете се да откриете кои се тие.

Вие сте голем љубител на филмови и нема класика што не сте ја гледале? Тестирајте го своето знаење со оваа тешка загатка. Погледнете ги картите што содржат силуети на карактери од популарни филмови и обидете се да откриете кои се тие. Само мал број луѓе успеаја да ги откријат сите ликови – четири проценти од нив, пренесува The Sun.

Ако многу се мачите, погледнете ги илустрациите со одговорите што ги создадоа од ЛеоВегас на втората страница.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Занимливости

Вашите домашни животни не треба да се хранат со секаква храна, еве што не треба..

Avatar

Објавено пред

на

Бидејќи за нас е подеднакво важно кучето да биде здраво, како и во топ форма, ова е храната која треба да знаеме дека е штетна за нашите куќни животни

Еве што не треба да му давате на вашето кученце:

Чоколадо – спаѓа во опасната храна, особено потемна и онаа за готвење. Кофеинот и теоброминот што ги содржи чоколадото се проблем со варењето на храната. Труење со чоколадо е можно дури и со фатален исход, додека повраќање, треперење и дијареја се почести.

Кромид – има исклучително штетно дејство и може да доведе до несвестица, општа слабост или замор. Потрошувачката на овој зеленчук го намалува преносот на кислород низ телото на кучето.

Слатки – генерално се многу штетни, особено гуми за џвакање. Ксилитолот е замена за шеќер што се користи во многу слатки и предизвикува ненадеен пад на шеќерот кај кучињата.

Печурки – печурки и печурки треба да се избегнуваат, бидејќи што се однесува до луѓето, тие можат да бидат токсични. Постојат многу видови на овие габи и често е многу тешко да се разликуваат од оние што не се штетни.

Лимон – многу опасна храна за кучињата бидејќи може да доведе до смрт на кучето. Тој е многу токсичен бидејќи содржи псорален и предизвикува треперење, отежнато движење и откажување на црниот дроб.

Чај / кафе – повеќето сопственици се свесни дека тоа е опасно и се грижат кучето да нема пристап, но треба да се спомене дека кафето и чајот никогаш не смеат да бидат достапни на кучињата. Негативните ефекти врз работата на срцето и белите дробови, како и хиперактивноста се најчестите последици.

Домат – содржи алкалоид кој е штетен и честата потрошувачка може да доведе до дијареја и општ замор на кучето.

Грозје – грозјето е многу опасна храна за кучињата затоа што дури и во мали количини може да доведе до заболување на бубрезите. Ова може да се случи за краток временски период, па дури и да доведе до смрт на кучето. Иако списокот на „забранети“ јадења е многу подолг, ние ќе ги издвоиме оние што најчесто им се даваат на кучињата во нашето опкружување или со кои кучето може да стапи во контакт. Не заборавајте да побарате од вашиот ветеринар комплетен список на штетна храна.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 3 часа

Кина тестира инекција за „продолжување на животот“

Кинески истражувачи тестираат нови средства за деактивирање на генот KAT7, што е клучен фактор во процесот на стареење на клетките....

ХороскопПред 5 часа

Дневен Хороскоп (22.01) петок

ОВЕН Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не обвинувајте други луѓе затоа што ве лажат само онолку колку што сакате...

СкопјеПред 5 часа

Овие делови од град Скопје ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 22.01.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

БалканПред 6 часа

(ВИДЕО) Страшна сообраќајка во Ваљево, поставените столбови спасија жена и дете на пешачки

На срспките социјални мрежи се појави видео од сообраќајка, каде се гледа жена со дете како чека да ја премине...

ВидеоПред 7 часа

(ВИДЕО) Си крадеше вино во продавница, па вработениот го сецна..

Не престануваат снимките на арамии од секој јавен сектор во светот. Вирално стана видеото во продавница за вино каде крадецот...

АвтомобилиПред 8 часа

(ФОТО) Фудбалерите на Барселона опседнати со Seat Cupra автомобилите

Фудбалерите на Барса Џерард Пике и Серхио Бускетс, Сергино Дест и Миралем Пјаниќ, Френки де Јонг и глобалниот амбасадор на...

МакедонијаПред 10 часа

Денес 356 нови случаи на Ковид-19, за жал дури 15 починале како последица на вирусот

Во последните 24 часа се направени 1906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 171 -Куманово...

Временска прогнозаПред 11 час

Најава за нови снежни врнежи од понеделник, ова се деталите..

Под влијание на циклонска активност утре и за време на викендот времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес [21.01] четврток

ОВЕН Можеби сте премногу уморни, па ова е вистинската причина за повлекување и предавање на судбината. Работите можат да станат...

СпортПред 1 ден

(ВО ЖИВО) Проследете ги утакмиците за eEuro2021 во ProEvolution Soccer 2021

Групите за предквалификациите за eEuro2021 во ProEvolution Soccer 2021 се формирани и веќе се играат утакмиците почнувајќи од 20 часот....

НАЈЧИТАНИ