Следете не

Временска прогноза

Летно возење во малку поинакви услови

Познато по високите температури, убавото време, годишните одмори и омилените патувања, летото е период од годината кој сите со нетрпение го очекуваме. Оваа година имаме малку поинакво, нетипично лето, со променливо време, многу врнежи и променливи температури.

Во вакви временски услови, возењето е отежнато, специфично и иако се работи за лето, условите се посебни и бараат посебен начин на возење.

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата советува добро да се подготвите пред да тргнете на пат. Одморете се добро, проверете ја техничката исправност на возилото, проверете ги гумите, проверете го притисокот на воздухот во нив, проверете ги бришачите затоа што во услови на дожд и лошо време ќе ви бидат повеќе од потребни.

Проверете ги светлата, маслото во моторот и најважно од сѐ, проверете ја временската прогноза за денот кога планирате да патувате.

Доколку во текот на патувањето времето е облачно и тмурно со некој зрак сонце, препорачливо е да носите со вас очила за сонце за да не го напрегате видот, односно за да не се заморите прерано.

Доколку, пак, за време на патувањето ве фати невреме проследено со обилни врнежи од дожд, грмотевици и ветер, тогаш задолжително следете ги следниве совети:

1. Забавете. Намалете ја брзината на движење за 10 или 20 км/ч. При поголеми брзини, автомобилот го губи контатктот со подлогата, се подига од патот и се однесува како да скија на водатата. Ако се случи тоа, не паничете! Единствено што треба да направите е да забавите до онаа брзина кога автомобилот ќе го чувствувате нормално.

2. Избегнувајте возење низ поплавени делови (улици, области). Проблемот ќе настане кога нема да можете да ја процените добро длабочината на водата и таа ќе навлезе длабоко во вентилот за довод на воздух, а потоа и во моторот и автомобилот ќе изгасне.

3. Ослободете ги сопирачките откако ќе поминете низ вода (вир, бара). Тргнете го стапалото од педалата за гас. Ова создава топлина и триење што помага да се исушат сопирачките.

4. Запрете. Кога дождот е многу силен и видливоста преку ветробранското стакло е намалена до 50 метри – запрете! Тргнете се на страна и почекајте да се намали интензитетот на врнење.

5. Многупати, и покрај тоа што сте ги примениле сите совети за возење во услови на дожд, сепак може да настане проблем со возилото и да останете дефект на патот.

Во тој случај, РСБСП ви советува:

1. Осигурајте се дека автомобилот е надвор од сообраќај на патот. Тргнете го на страна и вклучете ги трепкачите. Обезбедете ја околината со траголник или со конуси. Внимавајте тие да бидат поставени на содветно и пропишано растојание.

2. Не излегувајте од возилото. Побарајте помош и почекајте во возилото. Доколку сакате сами да се соочите со проблемот на возилото, почекајте да престане врнењето, облечете рефлектирачки елек и бидете внимателни.

Условите за возење, особено во лето, се менуваат многу брзо. После дождот се појавува сонцето, водата испарува и се јавува нов проблем за возачите – магла. Иако оваа магла не е толку густа и опасна како маглата во зима, сепак бидете претпазливи, вклучете ги магленките на време и намалете ја брзината пред да навлезете во маглата. Ова ќе ги предупреди и другите возачи да ја намалат брзината. Особено бидете внимателни кога возите по угорнина, рид или планинско место.

Намалете ја брзината пред да почнете да го качувате ридот. Можноста да има запрен автомобил, одрон на карпа или колона возила е голема, а поради маглата нема да имате можност да ги видите на време.

Внимателното возење е клучно за безбедноста на секој учесник во сообраќајот, а одговорноста при возењето е одлика на карактерот на секој возач и придонесува за безбедно одвивање на сообраќајот.

Од РСБСП повторно со апел: „Почитувајте го сообраќајот, почитувајте ги правилата и прописите, не ги занемарувајте временските услови, предупредувањата од метеоролозите и моменталните услови на патот. Возете внимателно, бидете одговорен возач.“

Facebook

Последни објави

Забава2 hours ago

Карти за концертот на Влатко Лозаноски во Lounge Bar „Bacardi“ – Кичево

После повеќе од десет години на сцената нашиот кичевчанец Влатко Лозаноски музичар со безброј хитови, три студиски албуми и награди...

Кичево4 hours ago

Петти самостоен музички проект на мултиталентираниот Зоран Стефаноски

Мултиталентираниот  Зоран Стефаноски продолжува да нè воодушевува со своите авторски проекти, а најновиот петти по ред е насловен „Wrath Of...

Временска прогноза10 hours ago

Денес времето ќе биде сончево и топло, температури до 20 степени

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло. Во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи,...

Хумор12 hours ago

УРНЕБЕСНО: Мачкава има обука да обезбедува објекти! (ВИДЕО)

Нема што дополнително да коментираме за оваа мачка, само погледнете го видеото подолу: Инаку, Мачкава работиТ како Обезбедување во продавницава...

Забава16 hours ago

Вашиот редовен хороскоп | 19.3 Вторник

Овен Би можеле да остварите позитивна соработка која би траела на долг рок. Сакате нова љубовна врска и посакувате убави...

Занимливости21 hours ago

Просечен Македонец треба да работи 26 години за еднодневна плата на Хамилтон!

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон летоска доби нов договор со екипата на Мерцедес. Хамилтон потпиша двегодишен договор со...

Занимливости23 hours ago

Доколку ја јадете оваа храна, никогаш нема да ве здебели

Еден од најчестите совети кој го слушате е дека би требало да јадете толку храна колку што ви е потребно...

Кичево1 day ago

Лоциран пожар во атарот на с.Поповјани, во тек се мерки за негово гаснење

Вчера на 17-ти март, околу 10 часот, на неколку локации во атарот на кичевското село Поповјани, случен е пожар на...

Македонија1 day ago

Вечерва: Бензините поскапуваат, додека дизелот се намалува!

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави цените на горивата – и од вечерва на полноќ цените на бензините се...

Македонија1 day ago

Поскапуваат ли повторно горивата?

По речиси две недели од последната промена, Регулаторна комисија за енергетика денес напладне ќе го соопшти новите цени на горивата...

Во тренд