Следете не

Култура

Кичевчани присуствуваа на најголемата литија во Струга за Св.Ѓорѓија (ГАЛЕРИЈА)

Стружани оддадоа достојна почит на црковната поворка-литија, поздравувајќи ги моштите на Свети Георгиј, со фрлање цвеќе.

Традиционално и годинава во Струга, еден ден по празникот Ѓурѓовден, се одржа десеттата по ред струшка литија, на која се прикажаа моштите на светиот великомаченик Георгиј и неговата чудотворна икона.

Претходно во храмот на великомаченикот во Струга, со почеток во 16 часот, беше отслужена ктиторската вечерна богослужба.

Литијата беше најмасовна досега, со над 15 илјади граѓани што присуствуваа на настанот.

Од Бигорскиот манастир велат дека годинава литијата била збогатена со чудотворната икона Крнинска, од манастирот „Пречиста Кичевска“.

– Годинешната струшка литија (Еордија) со чесните мошти на светиот великомаченик Георгиј и неговата чудотворна икона беше збогатена со благословот на сепречистата Богородица, преку нејзината чудотворна икона Крнинска, од манастирот „Пречиста Кичевска“, носена од четворица кичевци. Од оваа година моштите на светиот победоносец Георгиј ги носат од двајца видни струшки граѓани. Моштите беа придружувани и чувани и од четворица капетани од сејменската гарда на Бигорскиот манастир, облечени во традиционална мијачка носија – посочуваат од Бигорскиот манастир.

Бигорската и Рајчичката монашка обител, на чело со архимандритот Партениј, за првпат пред десет години, со благослов на владиката Тимотеј, ги донесе моштите на св. Георгиј Победоносец на традиционалната струшка литија, за да ја поткрепи и збогати. Тоа предизвика голем интерес не само кај нашиот народ, туку и пошироко, кај соседните православни народи.

Зборот литија значи свечена црковна процесија и е составен дел од богослужбата во црквата. Вакви процесии, според традицијата, се практикуваат во сите православни земји и секогаш се збогатени со светињи – мошти и чудотворни икони.

Литијата постои во Струга уште од времето на преродбата, која е на местото од стариот храм од 16 век, кој бил урнат во времето на Османлиите. Иконата на свети Георгиј, пак, е најстарата икона од овој светец во Македонија, а се вбројува и меѓу седумте икони од 13 век пронајдени во македонските храмови.

На иконата светецот е претставен во природна големина. Во десната рака, подигната во висина на главата, држи копје. Му припаѓала на иконостасот на старата истоимена струшка црква, која била урната и на нејзино место во 19 век бил изграден денешниот централен црковен храм „Свети Георгиј“

Воедно ги поздравуваме кичевчаните Софче Билески, Јане Темелкоски, Драган Кузманоски и Горан Сиљаноски – кои ја носеа чудотворната икона Крнинска, од манастирот „Пречиста Кичевска“

Погледнете ја целата галерија од над 500 фотографии од настанот погледнете ја со кликање ТУКА

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

БалканПред 3 часа

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги...

Временска прогнозаПред 5 часа

Утре попладне дожд и грмежи, УХМР со прогноза за времето до петок

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

КичевоПред 11 час

Сообраќајна несреќа на мотоциклист према с.Извор Кичевско

Од информации на терен дознаваме дека во моментов пристигнува болничко возило и увидна екипа од ПС Кичево поради случена сообраќајна...

МакедонијаПред 22 часа

Фантастично и историско 8-мо место за Македонија на Евросонг 2019 (ВИДЕО+ФОТО)

Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на...

КичевоПред 23 часа

Ученици после 60 години му подарија душа и џагор на првото училиште по македонски јазик во с.Подвис – Кичевско (ГАЛЕРИЈА)

Првото училиште на мајчин македонски јазик во селото Подвис на 16 и 17 мај 2019 година беше посетено од ученици...

СветПред 23 часа

Со цел памет го нападна Арнолд Шварценегер од зад грб додека снимаше јавен настан, брука! (ВИДЕО)

Американскиот актер Арнолд Шварценегер беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA,...

Временска прогнозаПред 24 часа

Сепак нови промени: Ќе почекаме за сонце и топло време, повторно следат дождови

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен,...

ЗабаваПред 1 ден

Водителката на Евросонг имаше непријатна ситуација, ги покажа гаќичките (ФОТО)

Една од водителките на вечерашниот Евросонг е израелскиот модел Бар Рафаели.Таа една од заштитните лица на Израел па затоа организаторите...

СпортПред 1 ден

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам. Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб –...

МакедонијаПред 1 ден

Мотор со малолетници од Битола се заби во автомобил, итно се пренесени во болница!

Вчера во 16.25 часот на крстосница од улиците „Илија Николовски Луј“ и „Глигор Прличев“ во Битола се случила сообраќајна незгода...

НАЈЧИТАНИ

Close