Следете не

Кичево

Кичевски ловџии: Од ноќва започнува ловната сезона

Објавено пред

на

Викендов започнува ловот на крупен дивеч и ќе трае до последниот викенд од јануари идната година. Ловечкото друштво „Сокол“ ги врши последните подготовки за претстојната ловна сезона, во ек е пријавување на ловџиите и подмирување на членарината која изнесува 4.000 денари за една сезона за лица до 60 годишна возраст и 2500 денари за ловџии постари од 60 години.

– Очекуваме ловџиите кои сакаат да ловат во нашето ловиште да ја подмират членарината до средината на месецов, а висината на истата зависи од возраста и изнесува 4.000 денари за лица не постари од 60 години и 2.500 денари за ловџии постари од 60 години, додека еднодневна такса изнесува 500 денари. Ловот на крупен дивеч се отвора викендов и ќе трае до последниот викенд од јануари следната година. Покрај останатиот дивеч, во една ловна сезона во нашето ловиште дозволен е и отстрел на 20 возрасни срни по 10 од обата пола. Ловот на срни се обавува во присуство на член од раководството на ловното друштво – вели Милован Симјаноски, од ловечкото друштво „Сокол“.

Симјаноски додава дека веќе три години во нивното ловиште престојуваат и странци и нивниот интерес е во постојан пораст и се шири и на ловџии од други земји.

– Паралелно со редовниот лов на локалните ловџии, трета година по ред комерцијален лов во нашето ловиште вршат ловџии од Швајцарија. Се работи за бизнисмени од оваа алпска земја, кои и годинава го најавија својот престој во нашето ловиште во текот на јануари. Покрај ловџиите од Швајцарија, за годинава имаме потврда дека во истиот месец кај нас ќе престојуваат и поголема група ловџии од Кипар, а има најави и за ловџии од  други земји, кои ги планираме за следната ловна сезона. Странците ловат на посебни локации на кои домашните ловџии немаат пристап и овие делови од ловиштата се наменети исклучиво за комерцијален лов. Според мое мислење, иднината на комерцијалниот лов е се поизвесна и според зборовите на странците, нашиот регион е идеален за лов на крупен дивеч и дека во иднина тука ќе престојуваат во уште поголем број- додава Симјаноски.

Инаку во текот на зимата ловечките друштва од кичевско вкупно три, покрај редовниот лов имаат грижа за дивечот неговиот подмладок, а во текот на студениот дел од годината кога е замрзнато и има висок снег, се грижат за прихрана на дивечот со зрнеста и кабеста храна. Во трите ловечки друштва од  овој регион членуваат над 1000 ловџии, не сметајќи ги оние што добиваат еднодневни дозволи за лов, во тој случај нивниот број е многу поголем.

Текст: Зоран Антоски

Кичево

Дали и оваа година Кичево ќе остане без новогодишни украси?

Објавено пред

на

Доаѓаат предноводишните празници и секако најлудата ноќ. Оваа година најверојатно ќе прославиме слободни, без ограничувања поради олеснителните околности од пандемијата, фала богу.

Печалбарите дел се враќаат да прослават со најблиските, дел доаѓаат покасно.

Скоро секој град факт е дека се труди да биде препознатливо украсен за овие денови, но нашиот град Кичево, односно челниците веќе 5 години по ред финансиските средства предвидени за украсување истакнуваа дека ќе бидат распределувани во хуманитарни цели, онаму каде е најпотребно.

Поради новонастанатата енергетска криза, каква ќе биде одлуката за оваа година останува да видиме, иако градот располага со реквизити за новогодишно украсување, кои се употребувани изминатите години.

Имено кичевчани сигурно нема да останат рамнодушни и ќе ги украсат своите тераси, прозори и со тоа ќе го разубават своето живеалиште и секако градот во целина.

Во 2019 година ТУКА направивме еден вид мал натпревар во „најубаво украсена куќа или стан“ во Кичево, со тоа што сакавме да ја доловиме новогодишната атмосфера, преку вашите домови и вашите најразлични декорации, со илјадници сијалички обвиткани околу терасите, дрвцата и прозорците на куќите, но и со светлечки фигури на Дедо Мраз, Снешко, буквално се што е од новогодишен украс.

Доколку одлучиме и оваа година да направиме нешто слично, ќе ве известиме, до тогаш погледнете ја галеријата од 2019 и победникот ТУКА

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Вчера било украдено возило во Кичево, да помогнеме доколку некој го забележи!

Објавено пред

на

За жал живееме во тешко време на кражби, манипулации и несовесни работи кои го допираат дното на човештвото.

Вчера на 24.11.22 вечерта во Кичево од пред влез, од сопствен паркинг на ул. 11-ти септември, украдено е возило „Hyundai Accent“ (во прилог фото/се бара и под тие регистарски ознаки доколку сеуште се возат)

За да им помогнеме на семејството кои се сопственици на возилото, упатуваме апел до сите кои некаде ќе го забележат автомобилот веднаш да известат на тел бр. ☎️ 071/382-703 или во Полициската станица.

За немилиот настан известени се ОВР Кичево.

Сподели што повеќе луѓе да го видат возилото, со цел побрзо препознавање и пронаоѓање.

Ви благодариме.

Прочитај повеќе...

Кичево

Само вчера во Кичево три лица во Полиција пријавиле напад од кучиња скитници

Објавено пред

на

На 16.11.2022 година во ОВР Кичево, Л.Ц.(44) од кичевското село Долно Строгомиште пријави дека на улицата „Маршал Тито“ во Кичево бил каснат од куче скитник. Истиот ден, И.А.(66) од истото село и Ф.Ф.(33) од селото Стрелци пријавија дека на улицата „Партизански Одреди“, односно „Маршал Тито“ во Кичево биле каснати од куче скитник, за порта известува потпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден34 минути

29 ноември – На денешен ден

1314.- Почина францускиот крал Филип IV фер (Филип ле Бел), кој во 1306 година ги протера Евреите од Франција и...

Хороскоп4 часа

Хороскоп за вторник (29 ноември)

ОВЕН Пред да одлучите да направите промени, размислете добро дали само досадата ве мотивира. Имено, тоа не е доволна причина...

Македонија9 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија13 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија14 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг14 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин14 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет15 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили15 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин15 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

НАЈЧИТАНИ