Следете не

Живот и стил

Љубовни совети кои можеме да ги научиме од своите мајки

Avatar

Објавено пред

на

Сте воделе ли некогаш непријатен разговор за сексот со своите мајки? Им се случувало на повеќето од нас. Понакогаш мајките можат да не изненадат со многу незгодни совети, но има и такви кои можат да ни послужат добро.

Ќе споделиме со вас неколку љубовни совети кои ќерките некоаш ги добиле ос своите мајки.

Никогаш не се задоволувај

Уште од гимназија мајка ми ме научи никогаш да не се задоволувам, да ги одржувам стандардите високи и дека е подобро да сум сама, отколку да сакам да сум сама.

Просто оди на средба

Еден совет кој мајка ми ми го даде, кога одев на средба: Ако некој те покани на состанок или пријатели ти закажале средба на слепо, задолжително оди. Дури и да не си сигурна дали го сакаш човекот, едноставно пушти се по течението. Може да е дури и многу кратка средба. Зошто? Никогаш не знаеш што ќе се случи. И уште поважно – никогаш не знаеш какви пријатели има тој (или какви луѓе ќе сретнеш кога ќе излезете заедно). Мајка ми се запознала со татко ми, додека била на состанок со друг.

Увери се дека тој ќе направи се за тебе

Не излегувај со маж кој не би танцувал со тебе. Звучи глупаво, но идејата е, дека маж кој би танцувал со тебе, иако не сака да го прави тоа, е некој на кој навистина му е грижа за тебе и сака да те направи среќна. Некој кој би сакал да работи на проблемот, наместо да се предаде. Излегував со едно момче на универзитетот и на една од студентските забави тој ја помина цела вечер седејќи во аголот, бидејќи не сакаше да танцува. За време на врската имавме многу проблеми. Од друга страна, мажот ми секогаш танцува со мене, дури и да изгледаме како идиоти или да сме единствените луѓе на подиумот.

Имај приоритети во љубовта

Имам уникатна врска со мајка ми, бидејќи ме родила кога имала 18 години, а во нејзино време тоа дефинитивно било нешто страшно. Малку откако мајка ми разбрала дека е бремена, мојот биолошки татко и предложил брак, а таа одбила. Не само да каже “Ќе размислам” или “Можеби”, туку директно “Не”. Тоа не било нешто што слободно можело да се направи во тоа време, особено во семејство на посветени католици. Но мајка ми не го сакала доволно и зтоа одбила. Седум години подоцна таа се омажила за љубовта на својот живот и јас имав ретка можност да набљудувам како мајка ми се вљубува повеќе со секој изминат ден. Па најдобриот совет што го добив од мајка си, е да имам приоритети во љубовта. Вистинската љубов. Да му се доверам на срцето.

Цени го другиот

Пред да се омажам, мајка ми ми даде совет од два збора: цени го другиот. Секој од вас треба да е на прво место за другиот. Очекувај тешкотии на патот и верувај дека ќе ги надминете заедно.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Живот и стил

Топ 11 работи за кои ќе жалите што не сте ги направиле кога требало

Avatar

Објавено пред

на

Овој текст е наменет за сите оние кои се над четириесет и жалат за некои работи што не успеале да ги направат во младоста, но никој не можел да им го потврди тоа. Како и за оние кои не се ни дваесет, да го направат животот поубав и подобар. Не е дека сме премногу сериозни, но има вистина внатре …

 

Дека не патувавте кога имавте шанса
Колку сте постари, толку е потешко да патувате, особено ако имате семејство и мора да платите за патување за себе и за двајца или тројца други … кои не сакаат да одат на истите места каде што сакаш да одиш ти …

Дека не научивте барем уште еден странски јазик
Особено во денешно време кога се бришат границите – колку повеќе јазици зборувате, толку побогати сте (интелектуално, се разбира).

Дека предолго останавте во лоша врска
Никој не е среќен и сите трошите драгоцено време.

Која не ја искористивте можноста да ги видите во живо вашите омилени музичари
„Не, не можам сега, но дефинитивно ќе одам на следниот концерт во Нирвана“ …

Што стравот ве спречи да направите многу работи
Кога ќе погледнете назад и ќе размислите – па од што се плашев?

Дека не ја напуштивте ужасната работа
Океј, мора да ги платиме сметките. Но, ако не трепете, ќе се разбудите еден ден и ќе сфатите дека поминавте 40 години во пекол.

Што повеќе не се мачевте на училиште
Тоа е период кој во голема мера го дефинира вашиот живот.

Што се плашевте да кажете „Те сакам“
Како што стареете, сфаќате дека единствената важна работа е да ги споделите со нив како да се чувствуваат.

Дека не сте ги слушале советите на родителите
Кога сте млади, не сакате ниту да ја слушнете, но болната вистина е дека во основа сè што ви поучувале родителите за животот е вистина.

Поминавте многу време грижејќи се за она што мислеа другите
За 20 години, нема да обрнете внимание на секунда на тоа.

Дека долго време се лутетевте на оние што ги сакате
Зошто !?

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Како да се одмориме со само неколку часа спиење?

Avatar

Објавено пред

на

Се будите тешко, и сте често уморни кога ќе излезете од кревет? Намалете го спиењето и ќе бидете свежи и одморени, а мозокот ќе ви биде остар и јасен.

Сонот за полифази е поврзан со името на најпознатиот уметнички генијалец и иноватор, Леонардо да Винчи. Тој спиел час и половина до 2 часа на ден со спиење околу 15 минути на секои 4 часа.

Овој начин на спиење неколку пати во текот на 24 часа се нарекува “полифаза”. Леонардо да Винчи го користел овој метод многу години и не се чувствувал уморно.

Познато е дека времето по спиењето е најпродуктивно време за работа или креативност. После него, многу мислители со години студирале спиење и практикувале неколку варијации на полифозичен сон, и еве неколку од нив:

Метод на димаксион – спијте 30 минути на секои шест часа

Uberman метод – спијте околу 20 минути на секои четири часа

Обичен метод на човек – спијте еден и пол до 3 часа во текот на ноќта, а потоа уште 3 пати по 20 минути во текот на денот

Метод Тесла – спијте 2 часа ноќе, а потоа уште 20 минути среде попладне

Метод Сиеста – спијте 5 часа во текот на ноќта, а потоа еден час и половина попладне

Сите тие се ефикасни, но луѓето и нивните потреби се различни, така што не секој метод ќе одговара на секоја личност. Секој треба да го најде оној што им одговара.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Еве зошто пивото е толку здраво

Avatar

Објавено пред

на

Ако сте вистински љубител на пиво, ќе бидете задоволни од фактот дека пивото во никој случај не може да биде штетно за вас. Напротив, има многу лековити својства. Значи, следниот пат кога некој ќе ви каже дека сте испиле неколку чаши, веднаш им кажувате дека пивото ви го продолжил животот. Во исто време, ова е само еден од корисни здравствени ефекти на овој прекрасен, пенлив пијалок.

Еве уште неколку, од научна гледна точка, оправдани причини да си наточите пиво веднаш.

1. Го продолжува животот
Научниците од институтот „Вирџинија Техника“ откриле дека луѓето кои редовно и умерено консумираат пиво, се изложени на 19 проценти помал ризик од смрт во одреден временски период од луѓето кои никогаш не го пробале.

2. Придонесува за слабеење
Конзумирањето пиво со висока содржина на алкохол, како што е белгискиот „Леф“, може да ви помогне да изгубите тежина.

Тим Спектор, професор на лондонскиот колеџ „Кингс“, во својата нова книга „Митови за исхраната“ тврди дека сè што знаеме за губење на тежината е погрешно и дека конзумирањето белгиско пиво е добро за цревната флора.

3. Помага во борбата против ракот
Состојката во пивото, ксантохомол – флавоноид од хмел – му помага на телото да се бори против болестите. Тоа е антиоксиданс кој ги инхибира ензимите кои предизвикуваат рак.

4. Одржува острина на умот
Студијата објавена во “New England Journal of Medicine” открила дека жените кои пиеле еден алкохолен пијалок еднаш дневно, биле под помал ризик од намалување на менталните способности со возраста.

5. Не е одговорен пивскиот стомак
Истражувањата од Универзитетот во Калифорнија откриваат дека не постојат многу научни докази за да се тврди дека љубителите на пивото се препознатливи по нивните стомаци. „Ако постои врска помеѓу пивото и дебелината, тоа е веројатно многу слабо“, се вели во студијата.

6. Го спречува формирањето на камења во бубрезите
Луѓето кои пијат пиво во умереност се изложени на 41 процент помал ризик од развој на камења во бубрезите, според истражувањето објавено во “Clinical Journal of the American Society of Nephrology”.

7. Содржи помалку калории од обезмастеното млеко и сокот од портокал
Гинис објави податоци кои покажуваат дека нивното целосно зачинето темно пиво содржи помалку калории од сокот од портокал или обезмастеното млеко.

8. Видовите базирани на хмељ штитат од Алцхајмерова болест
Една неодамнешна студија открива дека ксантохомол, ароматична состојка кај хмел, спречува дегенеративни заболувања, како што се Алцхајмеровата и Паркинсоновата. Сепак, тоа нема да ве спречи да заборавите што се случи синоќа.

9. Многу витамини
„Ако анализиравте пиво, ќе бидете воодушевени од тоа колку супер храна содржи“, вели д-р Стефан Домениг, директор на Ф.Х. Мајер “во Австрија.

10. Ги зајакнува коските
Една или две чаши пиво на ден може да помогнат во зајакнувањето на вашите коски. Пивото е богато со силикон, што им дава густина на коските, според истражувањето објавено во урналот за наука за храна и земјоделство.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 8 часа

Коронавирус денеска: Од 1627 тестирања, регистрирани 139 нови случаи, 30 од Скопје, 20 Куманово, 4 Кичево..

Во последните 24 часа се направени 1627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 30 -Куманово...

Живот и стилПред 9 часа

Топ 11 работи за кои ќе жалите што не сте ги направиле кога требало

Овој текст е наменет за сите оние кои се над четириесет и жалат за некои работи што не успеале да...

МагазинПред 10 часа

Топ 9 работи што треба да ги понесете со вас на кампување

Одморот е многу возбудлив настан, особено ако планирате да кампувате. Без разлика дали одите на кампување за прв пат или...

ЗабаваПред 10 часа

Ова е најскапото куче во светот, чини 2 МИЛИОНИ ДОЛАРИ (ФОТО)

Рекордот за најскапо продадено куче на сите времиња го држи Тибетски мастиф. Златниот тибетски мастиф е продаден за неверојатни 1,9...

На денешен денПред 10 часа

На денешен ден (12.08)

Историски настани (12 август) 1860 год. Родена Клара Пелк или Клара Хитлер (германски: Клара Полцл или Клара Хитлер), мајка на...

КичевоПред 11 час

Кичевчанец бил нападнат од куче-скитник и се здобил со повреди

На 12.08 2020 година, Н.А. (39) од Кичево, во полициската станица пријави дека истиот ден, на булеварот „Ослободување“ во Кичево...

Временска прогнозаПред 15 часа

Сончево и топло, попладне можни се врнежи од дожд, ова се деталите

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има изолирана...

ХороскопПред 24 часа

Дневен Хороскоп (12.08) среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

СветПред 1 ден

(ВИДЕО) Се појавија нови застрашувачки снимки од експлозијата во Бејрут

Во експлозијата во Бејрут која се случи минатиот вторник загинаа 160 луѓе, а околу 6.000 се повредени. Повеќе од 300.000...

МакедонијаПред 1 ден

Кичево руши рекорди, денес 18 новозаболени од вкупно 141

Во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 39 -Куманово...

НАЈЧИТАНИ