Следете не

Забава

Луѓето кои имаат куче живеат подолго: Научниците дадоа објаснување за ова тврдење

Avatar

Објавено пред

на

Сите ние ја знаеме изреката дека кучето на човекот е неговиот најдобар пријател. Ова тврдење доби уште една потврда.

Луѓето кои имаат куче како домашно милениче живеат подолго, покажа научна студија од 2019 година.

Имено, истражувачите анализирале податоци од десет други научни студии во кои учествувале скоро четири милиони луѓе и откриле поврзаност помеѓу кучето и помал ризик од кардиоваскуларни заболувања, пишуваат странските медиуми.

Дури и оние сопственици на миленичиња кои се бореле со злобни болести имале подолг животен век.

Еден од факторите за посилен имунитет кај сопствениците на кучиња е поголема физичка активност. Сопствениците на кучиња одат почесто, барем двапати на ден, обично наутро и навечер, а понекогаш и трчаат со своите миленици.

Вториот фактор што е поврзан со првиот е повеќе време поминато на свеж воздух.

Третиот фактор е од психолошка природа, а тоа е фактот дека кучињата, како наши верни пријатели, секогаш се со нас. Според тоа, тие го намалуваат стресот и чувството на осаменост и депресија.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Занимливости

Кичево популарно и по рачна изработка на уникатни модни додатоци за вашето секојдневние, Наталиа ќе ве воодушеви со нејзините дела

Avatar

Објавено пред

на

Нашиот град е на далеку прочуен по својата уникатност во повеќе области. Пред неколку денови откривме дека рачната изработка на уникатните модни додатоци кој се практично дел од нашиот живот многу се барани токму кај нас и стапивме во контакт со најголемиот виновник за своите ценети продукти „Наталиа“ која долго време креира и на ваше барање дополнително изработува додатоци кои даваат посебност во вашата модна колекција..

Да токму така, веќе подолго време изработувам уникатни модни додатоци и сум премногу задоволна бидејќи ова ми е хоби и секојдневие, уште како дете преовладуваше заинтересираноста за изработка на шноли, најразлични видови на лептир машни, марами и што уште не – за нашиот портал на кратко изјави Наталиа.

Изработува по нарачка, идеја, истите продукти можат да ви бидат доставени до вашиот град.

Сите дела можат да се видат на нејзината официјална фејсбук страница „Handmade by Natalia“ и инстаграм профил.

Браво!

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Забава

Човек се искачи на кулата на Трамп, барајќи да разговара со него

Avatar

Објавено пред

на

Неидентификуван маж се искачил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи тој да разговара со американскиот претседател Доналд Трамп и медиумите.

Човекот, на возраст од околу 20-тина и наводно член на движењето „Црни животи се важни“, се искачил на кулата Чикаго Трамп околу 17:30 часот и висел на јаже во неделата вечер и бил со часови таму, додека полицијата се обидувала да го убеди да слезе. Пренесува “New York Post”.

Полицијата соопшти дека човекот се заканил дека ќе се самоубие доколку не разговара со Доналд Трамп.

На видеата што се појавија на социјалните мрежи, можете да видите како човек виси на портокалово јаже, тврдејќи дека е член на движењето и има порака за Трамп.

„Не сакам да умрам, но ако некој се обиде да го повлече ова јаже, ќе скокнам и ќе умрам“, рече човекот.

Како што се наведува, тој се снимал со камера и ги дал тие изјави, а сè било пренесувано во живо на Фејсбук.

„Имам нож. Ако некој го повлече јажето, ќе го пресечам “, рече момчето.

Тој додаде дека ако Трамп вети нешто, тој мора да го исполни пред изборите.

Засега е непознато како завршила ситуацијата.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Кога ќе се намачкате со овој продукт за јадење никогаш веќе нема да ви излезе „модринка“

Avatar

Објавено пред

на

Кога ќе се удрите вие, вашето дете или било кој друг, веднаш намачкајте го удреното место со путер или маргарин и модринките нема да се појават.

Важно е да го намачкате што побрзо, ако е возможно веднаш. Зошто путерот така делува?

Телото е полно со крвни садови и при ударот, удреното ткиво е изиритирано и во околното ткиво се испушта хистамин. Хистаминот ги разбива ѕидовите на крвните жили и од нив започнува да тече крв во околното ткиво. Последица на тоа е крварење или отекување на ткивото кое започнува да добива нијанси на црвено-виолетова боја. Така настануваат модринките.

Путерот е полн со фосфолипиди (група на соединенија кои сочинуваат клеточна мембрана), а со мачкањето со путер на удреното место тоа го впива и ги обновува ѕидовите на крвните садови, на тој начин го спречува понатамошното крварење.

Можете да користите и маргарин, бидејќи и тој изобилува со фосфолипиди, но путерот е подобар. Освен фосфолипидите, тој е богат и со витамините Е, А и Ф, како и со незаситени масни киселини, кои имаат и антигабични и антивоспалителни својства и ја регенерираат кожата забрзувајќи го производството на колаген.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 54 минути

Нема град во нашата држава во кој нема активни случаи на Ковид-19, над 100 во Кичево, вкупно 7,408 случаи, ова е листата по градови..

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, заедно со бројката од потврдените 561 заразени вчера. По градови редоследнот...

ХороскопПред 2 часа

Денешен Хороскоп (26.10) понеделник

ОВЕН Денес ќе биде вообичаен ден. Бидете повнимателни во сообраќајот. Ќе добиете нова информација во врска со некој правен проблем....

МакедонијаПред 6 часа

Нови 561 случаи на Ковид-19, починати дури 22 лица

Во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 271...

СпортПред 14 часа

Хабиб Нурмагомедов: Победата беше сон на татко ми!

Тоа беше сонот на тато, што повеќе да ви кажам. Џастин и Конор ќе се борат во јануари, но не...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (25.10) недела

ОВЕН Денес ќе биде вообичаен ден. Бидете повнимателни во сообраќајот. Ќе добиете нова информација во врска со некој правен проблем....

Временска прогнозаПред 1 ден

Од ноќва влажен воздушен бран носи локални врнежи од дожд кои утре ќе бидат застапени на секаде, ова се најновите детали за времето..

Во втората половина од оваа ноќ од северозапад и запад ќе навлезе влажен воздушен бран кој ќе услови повремени локални...

МакедонијаПред 1 ден

Нови 404 случаи на Коронавирус, 14 починати, црниот биланс продолжува..

Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 172...

ВидеоПред 1 ден

(ВИДЕО) Уште е хит видеото каде таткото со свирење пијано го заспива бебето

Сеуште е голем хит видео записот каде таткото го заспива своето синче со пијано музика, доколку не сте го погледнале,...

СлучувањаПред 2 дена

Почина Амди Бајрам

На 64-годишна возраст денеска почина Амди Бајрам. Жалната вест ја потврдија од болницата Жан Митрев, каде веќе бил донесен починат....

МакедонијаПред 2 дена

Рекордно непочитување за носење маски, МВР издаде 983 казни

Во текот на изминатото деноноќие во Македонија, по однос на мерката за носење заштитни маски регистрирани се 983 прекршоци. Министерството...

НАЈЧИТАНИ