Следете не

Здравје и убавина

Лук на утро прави чуда на организмот, иако одбегнат поради непријатна миризба

Објавено пред

на

Дали сте знаеле дека јадењето на цело чешне лук на ден прави чуда за вашето тело? Лук – едноставна состојка со неверојатни здравствени придобивки. Лукот го стимулира имунолошкиот систем и ја нормализира стомачната флора.

Лукот е моќен природен антибиотик. Навистина делува! Лукот убива многу голем број на различни бактерии. Лукот нашироко се користи во народната и традиционална медицина за лекување на многу болести и заболувања. Одгледувањето на лукот започнало пред околу 5000 години. Лукот се користел од страна на Римјаните, Асирците, Египќаните, Грците, Евреите, Арапите и многу други култури. Питагора го нарекол лукот „крал на зачини„. Најраните познати записи покажуваат дека лукот е важен дел од секојдневната исхрана на Египќаните. Египетски ракопис од тој период вклучува 800 лекови, од кои 22 биле направени со лук.

Дали сте знаеле дека јадењето лук на празен стомак всушност е навистина ефикасно во спречување и лекување на многу болести?

Научниците откриле дека кога ќе консумирате лук на празен стомак, тоа само ќе ја зголеми својата моќ, што го прави исклучително моќен природен антибиотик. Тоа се случува затоа што бактериите се веќе видливи и не можат да се одбранат од неговата моќ.

Користете лук наместо антибиотици

Лук е составен од азотни материи, натриум, калиум, селен, калциум, магнезиум, силициум, сулфурна и фосфорна киселина, витамин Ц, Д, Б, фитостероли, екстрактиви и есенцијални масла. Покрај тоа, лукот е богат со фитонциди, како што е алицинот, кој пак е формиран со механичкото уништување на растенијата, всушност со дробење или мелење на чешниња лук. Според некои истражувачи, алицинот има силен бактериостатски ефект кој помага во побрзо лекување на инфекции. Лукот, исто така, може да се користи против габични инфекции, што го прави лукот многу корисен лек од многуте денешни антибиотици.

Лук : Природен лек од од природата
Лукот содржи повеќе од четиристотини различни минерални состојки, вклучувајќи и многу антиоксиданси, кои имаат голем број позитивните терапевтски својства.

ДЕСЕТ НЕВЕРОЈАТНИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ НА ЛУКОТ

-Лукот спречува стареење и затнување на главните и периферни артерии.
-Лековитите својства на лукот помагаат при намалување на нивото на лошиот холестерол во крвта.
-Многу е важно да знаете дека лукот го зајакнува имунолошкиот систем, на тој начин ја зголемува способноста на телото да се одбрани од штетни природни влијанија.
-Лукот уништува голем број на различни бактерии.
-Лукот помага при заштита од срцеви заболувања. Ја намалува синтезата на триглицеридите во црниот дроб, која спречува развој на атеросклероза.
-Лукот го намалува крвниот притисок, а има и анти-воспалителни својства.
-Лукот е природен антибиотик и ефикасен лек против настинки.
-Препорачливо е да го користите лукот за нарушувања на нервниот систем.
-Лукот помага при уништување на клетките на глиобластома – малиген мозочен тумор.
-Лукот, исто така, делува како анти-коагулант, кој ја разредува крвта и спречува формирање на опасни крвно згрутчување (помага во намалување на ризикот од срцев удар или срцев напад).

Здравје и убавина

Дали дијабетесот како болест е наследна?

Објавено пред

на

Добро регулираниот дијабетес е еден од клучните предуслови за се да биде како што треба со бременоста.

Пред четири години, открив дека имам дијабетес. Се прашувам дали можам да ја пренесам болеста на дете, под претпоставка дека таткото нема дијабетес. Кои дополнителни мерки треба да ги преземам во случај на бременост? Дали постои можност за компликации?

– Дијабетесот не се пренесува на детето како што се пренесуваат заразни болести, но добро регулираниот дијабетес е еден од клучните предуслови дека с pregnancy ќе биде како што треба со бременоста, породувањето и развојот на детето. Вашето дете до одреден степен ќе има предиспозиција за дијабетес, но затоа е многу важно да се усвојат здрави навики, пред се квалитетна и урамнотежена исхрана, доволно вежбање и секако за да се избегне зголемување на телесната тежина за време на растот и развојот – вели д -р Божидар Периќ , интернист-ендокринолог.

Извор: vesti-online.com
Фото: Nataliya Vaitkevich / pexels

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Како да направите домашен сируп против кашлица?

Објавено пред

на

Со студените денови, доаѓа времето на настинки. Еден од најчестите несакани ефекти на настинка е кашлица. Сите го знаеме тоа чувство кога започнува напад на кашлица и се чини дека нема крај.

Ако не можете да одите во аптека или едноставно сте поддржувач на природната медицина и домашната аптека, рецепт за моќен лек за кашлица.

Има спас во медот

Главната состојка е медот, кој одамна е познат по многубројните корисни ефекти. Во овој рецепт, неговата текстура е она што го смирува иритираното грло, а неговите ензими со антибактериски својства го прават природен лек за кашлица. Заедно со неколку помоќни состојки познати по своите антибактериски својства, пред нас е моќен пијалок.

Внимавајте, овој пијалок е силен и не се препорачува за деца и возрасни кои имаат проблем со некои од состојките.

Рецепт за сируп од кашлица
Состојки:

*медицински
*Јаболков оцет
*сок од лимон
* ѓумбир
* пиперка
* вода

Одредете според вашиот вкус колку состојки ќе ставите, секако половина од целата маса треба да биде мед.

Подготовката е едноставна. Измешајте ги сите состојки, измешајте ги добро и сирупот е подготвен.

Користете една лажичка на секои неколку часа во случај на посилна кашлица или две – три дневно во случај на поблага кашлица.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Неколку начини за враќање на силата после прележување на Коронавирус

Објавено пред

на

Недостатокот на хранливи материи за време на болеста е голем стрес за телото што се бори против вирусот, така што како и секоја болест, и ковид -19 остава трага на телото и го исцрпува.

Постојат две главни причини за ова. Недостатокот на хранливи материи за време на болеста и вирусот, е голем стрес за телото кое се бори со сето ова.

Еве неколку начини за враќање на силата по коронавирусот:

Калории
Јаглехидратите се гориво за нашето тело и после корона мора да бидеме внимателни да јадеме доволно висококалорична храна за да имаме доволно енергија. Вклучете храна како сладок компир, житарки, леќа и здрави масти во вашата исхрана. Јаглехидратите во овој случај се пријатели на организмот.

Протеини
Додека телото се бори против инфекцијата, мускулите исто така умираат, а протеините се основните градежни блокови. Затоа, по болеста, треба да земете многу протеини за да го стимулирате растот на мускулите. Храната полна со протеини се јајца, пилешко, риба…

Омега 3
Омега 3 масните киселини помагаат да се намали воспалението во телото, а за време на инфекција со коронавирус, телото поминува низ значителен воспалителен процес. Додатоците на Омега 3 би било добро да се земаат два месеци по опоравувањето, а храната богата со овие масни киселини се чиа семе, лешници, лосос, масло од соја…

Работете на здравјето на дигестивниот систем
За време на инфекцијата, микробиомот во дигестивниот систем се менува, што предизвикува дигестивни проблеми. Вклучете пробиотици и пребиотици во вашата исхрана.

Витамин Д
Витаминот Д е важен за повеќе од 800 процеси во телото, а на многу луѓе им недостасува. За да го замените секојдневно, треба да поминете 30 минути на сонце, ако сметате дека тоа не е доволно, консултирајте се со доктор за додатоци.

Хидратација
Важно е да бидете добро хидрирани бидејќи водата помага во подобра дистрибуција на хранливи материи во телото. Покрај тоа, го стимулира потењето и мокрењето, предизвикувајќи телото да излачува токсини.

/vesti-online.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 6 часа

На денешен ден (28 септември)

48 п.н.е. – Гнај Помпеј Велики, еден од најголемите римски државници и воени водачи, е убиен во Египет, кој го...

ХороскопПред 7 часа

Денешен Хороскоп (28 септември) вторник

ОВЕН Дејствувате многу претпазливо и не сакате да преземате премногу ризици во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да...

СветПред 8 часа

„Фајзер“ објави дека започнува големо истражување кое тестира орален лек за спречување ковид инфекција на прележани од Ковид-19

Фајзер објави дека започна големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со ковид кај оние...

МакедонијаПред 17 часа

РКЕ донесе одлука, од ноќеска дизелот поскапува, додека цената на бензинот се намалува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

СкопјеПред 17 часа

МВР по распишана потерница, приведе двајца измамници од Скопје

Денеска (27.09.2021) од 09.15 до 10.20 часот на ул.„Виктор Иго” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим Потраги, по распишана...

Временска прогнозаПред 23 часа

Сончево и топло уште денес, од утре попладне и следните денови врнежи од дожд и пониски температури, ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен...

На денешен денПред 24 часа

На денешен ден (27 септември)

1601.- Роден е францускиот крал Луј XIII, еден од најмоќните европски монарси. За време на неговото владеење (1610-43), тој воведе...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (27 септември) понеделник

ОВЕН Бидете внимателни ако планирате да ги правите работите поинаку или едноставно денес одлучите да промените нешто во вашиот секојдневен...

КичевоПред 1 ден

Редици пред Крнинската икона на Пресвета Богородица во Пречиста поради нејзините чудеса

И оваа година, на празникот Рождество на Пресвета Богородица, кој воедно е манастирска слава на Манастирот Пречиста Кичевска, редици верници...

КултураПред 1 ден

Денес е Крстовден, од народните верувања се вели дека денот и ноќта се крстосуваат, а температурата почнува да се намалува

Во народните верувања, на денот кој се нарекува Крстовден, се смета дека сите молитви ќе се остварат. На Крстовден се...

НАЈЧИТАНИ