Следете не

Здравје

Не ја фрлајте кората од банана, здрава е и лечи низа здравствени проблеми

Бананата е овошје преполно со витамини, минерали, брзо ќе ве засити и е многу вкусна…

Но ако сакате максимално да ги искористите благодетите на бананата не фрлајте ја кората бидејќи еве како може да ви биде повеќе од полезна:

Против вирусни брадавици

Парче од кората се става врз брадавицата, а потоа се лепи со леплива трака или фластер и се остава да отстои во текот на ноќта. Наутро облогата се вади. Секоја вечер повторувајте ја постапката се додека брадавицата се исуши.

Против убод од инсекти и иритација

Масирајте го иритираното место со внатрешниот дел од кората и непријатното чувство набрзо ќе исчезне.

Против акни

Со внатрешниот дел од кората на банана масирајте го делот од лицето каде имате акни неколку минути, односно додека кората не добие кафена боја. Постапката се прави секоја вечер пред спиење, и не се мие.

Против хемороиди

Со внатрешниот дел од кората на банана намачкајте го засегнатото место и оставете кората да делува во текот на ноќта. Постапката се прави секоја вечер се додека симптомите не се повлечат.

Против брчки

Со внатрешниот дел на кората нежно масирајте ја зоната околу очите. Бананата ја храни кожата и ја прави мека и еластична, а помага за редуцирање на ситните брчки околу очите, а воедно и темните кругови.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 7 часа

Тешка сообраќајка во близина на с.Другово – Кичево помеѓу мотор и тешко товарно возило

Поради случена сообраќајна несреќа на патот према Охрид, пред клучката што ги поврзува Демир Хисар и Битола – сообраќајот е...

СветПред 7 часа

За 16 секунди исчезнуваат 16.000 тони челик снимено на камера! (ВИДЕО)

„Кулата Мартин“ е облакодер во Пенсилванија (поточно не Е, туку БЕШЕ) кој беше срушен за само 16 секунди. Станува збор...

СпортПред 9 часа

Зидан ја започна реконструкцијата на Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид го продолжи договорот со уште еден првотимец, додека навивачите нетрпеливо чекаат трансфер-бомби со кои ќе може...

Временска прогнозаПред 15 часа

Викендот може да се планира, ќе имаме летни температури!

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп | 23.05 Четврток

ОВЕН Ќе имате слободно време повеќе од обично, а тоа ви е потребно. Искористете го овој ден за да се...

КичевоПред 24 часа

(ВИДЕО) Вака си поминаа кичевските матуранти од ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево

Честитки за вашата матура ви посакуваме се најдобро во животот и успеси во понатамошните скалила на едукација. Утре на другарска...

СветПред 1 ден

Германија е-тротинетите ги брка од тротоарите и ги вклучува во сообраќајот

Германскиот Горен дом од Парламентот потврди дека на предлог на министерот за транспорт, Андреас Шауер, електричните тротинети од тротоарите се...

МакедонијаПред 2 дена

Веќе возиме поскапи горива, за тие што не се информираа – еве ги цените!

На бензинските на Лукоил и Макпетрол бензините поскапеа за 1 денар, а дизелот за 2 денари по литар. Бензинот 95...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (22.5) Среда

ОВЕН Пред вас е добар ден во кој ќе успеете да реализирате сѐ што ќе замислите. Имате сѐ повеќе проблеми...

СпортПред 2 дена

Од само едно кроше се здоби со осум фрактури, погледнете (ВИДЕО)

Американскиот ММА борец и бивш член на UFC, Сејџ Норткат, ќе се обиде што поскоро да го заборави своето деби...

НАЈЧИТАНИ

Close