Следете не

Занимливости

Македонец го враќа култниот „Стоеден“ на голема врата – со нов и моќен изглед (ФОТО)

Без оглед на сите негови мани, моделот Zastava 101, односно Skala, односно Yugo 311, најпознат како „Стоеден“ или „Стокец“, засекогаш ќе остане срцата на многу генерации од повозрасните кои имаат прекрасни спомени поврзани со ова возило.

Иако не се произведува веќе 10 години, тој не е заборавен ниту од меѓународните автомобилски ентузијасти. Гордоста на југословенската автомобилска индустрија ширум цел свет беше продадена во повеќе од 800.000 примероци, па ќе остане запамтена и надвор од границите на бившата федерација.

Меѓутоа, приказната за „Стокецот“ ни одблиску го нема доживеано конечниот крај, благодарение на ентузијазмот на македонскиот дизајнер кој на мрежата „Behance“ постави фотографии од „Стоеден“ со футуристички дизајн.

Михаел Мерклер, кој на Behance е потпишан со потекло до Гостивар, го искористи култниот модел како инспирација за неговите дигитални дизајнерски визии.

Мерклер дава личен увид како би можела да изгледа современата верзија на „Стоеден“ доколку ја преживееше транзицијата, и тоа како спортски „хечбек“. Под името Yugo GT 5000 Concept, имате можност да видите „Стокец“ каков што никогаш не сте ни можеле да замислите.

Големината му е на Chrysler C 300, со LED светлосна група, 20-инчни фелни и гуми со ширина од 265 мм. Под хаубата располага со 5,0-литарски V8 мотор со турбополнач и погон на предната осовина кој се пренесува со помош на осумстепен автоматски менувач. Благодарение на моќта од 600 коњски сили, од 0 до 100 км/час забрзува за 2,8 секунди, а е графиран на максимална брзина од 320 км/час.

Она што е сигурно е фактот дека секој обожавател на популарниот „Стокец“ ќе сака да поседува еден ваков моќен повратнички модел.

Автомобилските носталгичари веќе почнаа да оставаат коментари на социјалните мрежи за тоа колку би било прекрасно популарниот „Стоеден“ повторно да се врати на производствените фабрички ленти, но во издание кое го нуди младиот дизајнер.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 3 часа

Денес сончево со мала умерена облачност, висок УВ до 9 – не очекува топол бран!

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец....

ЗабаваПред 5 часа

Денешен Хороскоп (27 Јуни) Четврток

Овен Работа Имате шанса да ги ставите своите идеи во акција. Ќе ја имате поддршката на лице во знак на...

ЗабаваПред 7 часа

„Check In“: Bionda Band & Addicted 2 U, резервирај за забава!

Бидете дел од домашните збиднувања со „Check In“ Четврток: Bionda Band ●LIVE Петок: Addicted 2 U ●LIVE Резервации на тел:...

СветПред 14 часа

Куче фрлено во катран без грам совест го оставиле да умре, но сепак се спасило (ВИДЕО)

Животните можеби имаат начини да се заштитат себе си, но кога се со луѓето, тогаш може само да веруваат во...

СлучувањаПред 14 часа

(ФОТО) Гушнати татко и ќерка починаа од како не ја препливаа реката за да го остварат сонот

Светот е шокиран од фотографиите објавени во светот денес на безживотните тела на таткото и ќерката кои гушнати лежат на...

НастаниПред 15 часа

Верен другар: Тони Центински со песната за Тоше ги расплака сите, а сцените во позадина ја кинат душата (ВИДЕО)

Тони Цетински одржа концерт за паметење пред полниот Ташмајдан. Публиката во еден глас ги пеела сите хитови на познатиот музичар...

КичевоПред 15 часа

По повод празникот св.Јован Крстител-Иванден во с.Староец ќе се одржи дводневен турнир во мал фудбал

По повод големиот христијански празник св.Јован Крстител – Иванден во кичевското с.Староец традиционално се организира турнир во мал фудбал. За...

КичевоПред 18 часа

ЕВН: Овие кичевски улици ќе бидат два часа без струја

ЕВН известува дека поради планирани зафати на електро дистрибутивната мрежа на ден 26.06.2019 година без електрична енергија ќе останат: Од...

ЗабаваПред 1 ден

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

НАЈЧИТАНИ