Македонија Случувања Спорт

Македонија има нов херој: 12-годишниот Марко го преплива Охридското езеро! (ВИДЕО)

Марко Пејчиноски, 12-годишното охриѓанче, кое доживеал инфаркт на долните екстремитети е нов макеоднски херој, откако денеска на големиот православен празник Голема Богородица успеа по седум часа да го преплива Охридското езеро.

Само три дена откако светската пливачка елита се втурна во битка со издржливоста, струите и предизвикот да го исплива 25 километарскиот маратон на макеоднскиот бисер на традиционалниот 32-ри по ред Охридски пливачки маратон, делницата од Свети Наум до охридското пристаниште денеска го преплива и младото охриѓанче.

Некаде околу 10.30 часот утринава Марко влезе во водите на охридското езеро и по помалку од осум часа успеа во својот подвиг. Стигна до охридското пристаниште за да го комплетира неверојатниот подвиг.

Илјадници охриѓани денеска со аплауз и со голема поддршка го дочекаа новиот макеоднски херој.

Секоја чест Марко!

Марко пристигнува на целта

Geplaatst door ohridnews.com op Dinsdag 28 augustus 2018

Спорт1.мк