Свет Спорт

Македонскиот борец гази се пред себе: Шеста победа по ред за Алекс Велики (ВИДЕО)

Борецот роден во Австралија кој има македонско потекло и е гордост на сите наши иселеници на седмиот континент, Алекс Велики Волкановски дојде до шестата победа по ред во најпрестижната ултимејт фајт-серија (УФЦ), откако во епизодата 232 го совлада Чад Мендес по четири минути од борбата со технички нокаут.

Ова беше дуел од перолесна категорија, по кој Алекс се етаблира меѓу најсериозните кандидати дури и за борба за шампионскиот појас. Битката беше жестока и двајцата борци имаа свои шанси, но Волкановски прв дојде до можност за финиширање и успеа во тоа.

„Само сакав да победам и да се искаќам на ранг-листата борци во мојата категорија. Ова беше борба што ја посакував иако бев свесен дека Мендес е најтешкиот противник во мојата дивизија. Тој е фантастичен, но јас сум Александар Велики и никој не ми може ништо“, изјави Волкановски по дуелот.

Македонецот од Австралија, кој синоќа заработи дополнителни 50.000 долари по изборот за најдобра борба на вечерта на УФЦ 232, сега има скор од 19 победи и еден пораз во мешани боречки вештини (ММА), односно ова беше негов 16-ти триумф по ред.