Парче од гума за џвакање од легендарниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон, од својот последен натпревар на Олд Трафорд против Вест Бромвич Албион (5: 5) во 2013 година, беше продадено на аукција за 455.000€ .

Неименуваниот навивач купи дел од гума за џвакање што го фрлил Фергусон за време на натпреварот, го стави на онлајн аукција и го продаде за голем паричен износ.

Навивачот одлучи да ги донира сите пари за хуманитарни цели односно ги уплати на сметка на Фондацијата на Манчестер Јунајтед.