Следете не

Македонија

И требаме на Мери која е родена во Кичево, помогнете хумани луѓе, вашите 100 денари значат многу!

Avatar

Објавено пред

на

Драги кичевчани и сите добронамерни луѓе, нашата добро позната мисија да помагаме на луѓето кои имаат потреба од тоа не застана тука. Нашиот кичевчанец Игор Петрески благодарение на вашата хуманост и сплотеност токму од овој главен проглас успеавме да допреме до секој еден и да го собереме потребниот износ. За денес после изминате денови поминати во IM CLINIC се врати дома и продолжи со 30 дневна физио-терапија за комплетирање на потребните елементи за подобрување на здравјето.

Денес пред нас сме исправени на нов предизвик, да се погрижиме за нашата кичевчанка Мери Тошевска која е родена во Кичево и има 37 години, поради нерешеното станбено прашање, моментално живее во Битола под кирија.

Мери боледува од мултиплекс склероза, така што после третманите во Турција поради финансиската состојба нема можност својата роботерапија да ја продолжи во Неуро Медик – Клиника во Ниш.

„Добивам нега, мобилност и инвалидска пензија. Живеам под кирија со родители и секој месец со крајни сили плаќаме кирија од 100 евра”, вели Мери.

За да ги продолжи терапиите, да може да застане на здрави нозе бидејќи му е потребна на своето синче кое нема среќно детство поради разводот помеѓу своите родители само поради болеста на Мери, потребни се 6000€ за лекување, преку телефонските донации или директно на трансакциска сметка.

Ајде чесен НАРОДЕ, вашите 100 денари некому значат многу, да бидеме ХУМАНИ, и требаме на Мери!!!

Т-Mobile: 070/143-193
А1: 143-484

Мери Тошевска – за Донација

Т-ска сметка: 210700000644798

НЛБ Банка АД Скопје

За Мери е направена и документарна емисија на МРТВ која можете да ја погледнете ТУКА

Со почит до сите добронамерници, луѓе со големо срце!

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Видео

(ВИДЕО) Урнебесно: Што ќе направите ако дознаете дека комшијата ви е „хомосапиенс“ ?

Avatar

Објавено пред

на

Без коментар, препуштаме вие да коментирате! 🙂

Погледнете го видеото:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Видео

(ВИДЕО) Лозано: Во чест на Тоше, „Го лажам секој нов рефрен“

Avatar

Објавено пред

на

Нашиот кичевчанец Влатко Лозаноски ни посака убав викенд со безвременскиот хит „Го лажам секој нов рефрен“ во чест на Тоше Проески во своја изведба, во домашен амбиент..

Уживајте:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Видео

(ВИДЕО) Во најава нов видео запис за божикна каланда – коледарска песна „Христос се роди денес“

Avatar

Објавено пред

на

Видео записот за божиќната каланда – коледарска песна „Христос се роди денес“, е веќе во завршна фаза. Се очекува пред самиот празник, видео спотот да биде пуштен во јавноста, информираат на својата веб страница од Бигорскиот манастир.

Песната е во изведба на Верче Милошевска и традицискиот оддел при ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“. Режијата, монтажата и продукцијата на видеото е на Даниел Јовески. Песната е снимена во студиото „Фаме’с“.

Во организација на Здружението „Бадникови поворки“, а со благослов и соработка на Бигорскиот манастир, се направи музички аранжман за древната каланда „Христос се роди денес“. Аранжманот за музиката го направи Владимир Димовски, а во оркестарот музичари учествуваа, на виолина: Владимир Костов, Елена Талевска, Петар Тасески, Ѓоргина Поповска, Марија Јанчулеска, Владимир Цветковски, Коста Андоновски, Бранислав Автовски, Момчило Куфојанакис, Игор Милевски; виоли: Марија Димитријевиќ, Александар Стојчевски, Александар Лаовски; на виолончело: Кирил Јосифов, Паскал Краповски, Љупка Манчевска Каевиќ; на контрабас: Митко Иванов; на кларинет: Петар Христов, на канон: Тимко Чичаковски и на харфа: Симона Богоевска. Диригент и синтисајзер: Иван Еминовиќ.

Со ова, всушност, како што се посочува „Бадникови поворки“ и годинава го одржа ветувањето дека за секој Божик ќе возобновува по една стара коледарска песна.

Од Бигорскиот манастир наведуваат дека во севкупното остварување на овој проект учествуваа над 80 луѓе, меѓу кои познатите македонски актери: Јоана Поповска, Дубравка Киселички, Владо Јовановски, Горан Илиќ, Љупчо Бојковски, Владо Дојчиновски. Костимографијата ја направи Жаклина Крстевска Караѓозоска, а за шминката се погрижија Викторија Бурсак и Маргарита Миновски.

Каландата „Христос се роди денес“ е продолжение на процесот за возобнова на древните божикни традиции, со кои побожно се славело Рождеството Христово. Пеејќи ги Божикните каланди, верниците, особено најмладите, на Бадник го објавувале насекаде со радосно ликување доаѓањето на Божјото Слово на земјата. Но, во тоа празнично возвестување учествувале, се разбира, и возрасните, кои често, организирани во групи заедно со неколку музичари, попладнето на Бадник, оделе од куќа на куќа и пееле каланди. Годинешниов спот го прикажува токму тоа, информираат од Бигорскиот манастир.

Во продолжение текстот на каландата, како и прилогот со изјавите на дел од актерите:

Христос се роди денес

Добровечер, домаќини, ако има во вас желба,
да раскажам за светото раѓање на Христа Бога.

Христос се роди денес во Витлеем јудејски,
небесата се веселат, сета твар се радува.

Во пештера се раѓа, во јасли на животните,
Царот на небесата и Творецот на вселената.

Мноштво на ангели пеат: „Слава во висините“
и достојна за восхит е верата на пастирите.

Од Персија доаѓаат, тројца мудреци со дарови,
ги води светла ѕвезда, без да ги задоцнува.

Во овој дом што пееме, камен да не падне,
домаќинот на куќава, долго жив да биде.

И добра ноќ, одморете, па во црква брзо појдете,
на светата Литургија со многу побожност и радост.

И дома штом се вратите, на трпеза да каснете,
дајте и на сиромаси, за никој да не снема.

Дајте ни нам што пееме, колку има во вас желба,
и Христос Бог наш секогаш помошник да ви биде.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КултураПред 2 часа

Денес се празнува „Светиот цар Константин и Светата царица Елена“

Според Православниот календар за 2020-то Лето Господово, денес се празнува Христијанскиот празник: „Светиот цар Константин и Светата царица Елена Во...

КичевоПред 6 часа

Доцна ноќва дефект на главна цефка за водовод на ул. „Ужичка“ – Кичево

Вечерва околу 23:40 часот на кичевската ул. „Ужичка Република“ се случило подземен дефект на салонитна цефка која е главна во...

ХороскопПред 9 часа

Дневен Хороскоп (03.06) среда

Овен Во некои денови од месецот ќе се чувствувате како сите да се против вас, но веќе на 10-ти јуни,...

КичевоПред 13 часа

Нема решение за кучињата скитници, пријавени два нови случаи во центарот на Кичево

На 01.06.2020 година, Ф.М.(46) од кичевското село Стрелци, во полициската станица пријави дека на 31.05.2020 година, околу 16,30 часот, на...

КултураПред 15 часа

Кичевчани за отец Партениј, владиката на нашите срца!

Во своето свето Евангелие нашиот Спасител Господ Исус Христос вели дека макар и една човечка душа вреди повеќе отколку целиот...

МакедонијаПред 17 часа

Поскапи течниот нафтен гас „плин“, ова е новата цена од денес

По ноќешното мало намалување на цените од течните горива, од денес на повеќето малопродажни објекти плинот е со покачена цена...

МакедонијаПред 18 часа

И денес над 60 нови случаи регистрирани заразени од Ковид-19 во нашата држава, најавен прес во 15:00 часот

Повеќе од 60 нови случаи со Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа во државава, а еден пациент е починат....

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (02.06) вторник

ОВЕН Подготвени сте да работите прекувремено и максимално да се посветите на работата за да остварите напредок. Доколку ви се...

МакедонијаПред 2 дена

РКЕ одлучи: Од ноќеска по оваа цена ќе точиме гориво

Регулаторната комисија за енергетика си објави новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните цени...

МакедонијаПред 2 дена

Денес 89 нови случаи на Корона вирус во нашата држава

Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Бројот на нови позитивни случаи на Ковид-19 изнесува 89 случаи и...

НАЈЧИТАНИ