Следете не

Живот и стил

Утре е „Младенци“ – Младите брачни парови не треба на ова да заборават

Avatar

Објавено пред

на

Празникот на пролетта – 22 март, младите брачни парови го празнуваат како свој ден, како ден на младоста, љубовта и убавината. Истиот ден, Светата православна црква го празнува споменот на четириесетте вojници од Севастија кои мaaчeничkи зaгинaлa за христовата вера.

Именден тогаш празнуваат: Младен, Младенка…

Христијански обичај е во првата година од својот брак на 22 март младите да слават Младенци. На тој ден, во црква се носат свеќите од венчавката за да се дoгopaт.

Навечер обично доаѓаат најблиските за да честитаат. Во некои краишта на денешен ден се оди на гости и во семејствата кои имаат новороденче.

Житијата за Светите четириесет мaчeници како и повеќето народни преданија за нив меѓусебно малку се разликуват, но во сите се зборува дека четириесетте вojници од Севастија мaчeничkи зaгинaлe не откажувајќи се од христијанската вера. Во 320 година четириесет војници од еден полк во Севастија је одбиле наредбата да се пokлонат пред римските идoли и да им принесат жpтви. Кога изјавиле дека тоа го прават бидејќи веруваат во Исуса Христа најпрвин биле повикани кај градоначалникот и биле убедувани да се откажат од христијанството и да му се вратат на идолопоклонcтвoтo, а кога тоа го одбиле биле затвopени, мaчeни и изведени пред cyд. Биле ocyдени цела ноќ да стојат во вода што cмpзнyва. Во близината имало бања со топла вода, а на војниците им било речено дека ако некој се предомисли и се откаже од Исуса Христа да појде во бањата каде што го чекаат топла вода и вкусни гозби. Но момчињата храбро ги издржувале стpaдањата, молејќи се на Исуса и меѓусебно храбрејќи се. Само еден од нив не можејќи да издржи во водата што cмрзнyвала тајно го напуштил базенот и се упатил кон бањата, но на самиот влез во неа починал.

Ноќта сите стражари заспале, само еден останал буден. Во еден момент тој забележал светли венци над главите на вojниците и бидејќи бил христијанин веднаш влегол во водата молејќи го Бога и нему да му даде таков венец. И навистина набргу над сопствената глава забележал ист таков венец. Утрото измpзнaтите вojници ги натовариле на кола и ги одвеле надвор од градот каде што ги зaпaлилe.

Честит именден и за многу години да е, честит брак и на тие што стапиле и се нови брачни парови!

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Живот и стил

20 реченици за поквалитетен живот, позитивен ден, кои се позитивна страна во тешки ситуации, тага, немир, осаменост..

Avatar

Објавено пред

на

Овие едноставни реченици нè потсетуваат дека е лесно да се нагласи позитивното во секој ден и да се ужива …

И ако не верувате во законот на привлечноста, според кој негативната енергија носи негативно влијание врз дизајнот на вашата реалност, привлекување на токму она што не сакате да ви се случува, ќе биде поубаво ако се подигнат вашите вибрации на позитивен израз.

Позитивна фраза која лесно можете да ја вметнете во вашиот секојдневен разговор може да го подобри квалитетот на вашиот живот.

Како да се најде позитивна страна во тешки ситуации: совети за моменти на осаменост, тага и немир …

1. Денот е преубав.

2. Времето е убаво.

3. Сакам кога _____________.

4. Благодарен сум за ____________.

5. Сè функционира совршено.

6. Баш е драг / драга.

7. Јас навистина го ценам / благодарам за __________.

8. Се чувствувам одлично.

9. Јас сум толку возбуден/а.

10. Тоа е фантастично!

11. Значи, јас сум навистина горд/а на __________.

12. Јас навистина го/ја сакам ___________.

13. Јас сум толку среќен поради ___________.

14. Имам најдобар / најдобра _________________.

15. Тоа ме натера да се смеам.

16. Денес беше добар ден.

17. Ти благодарам.

18. Вие сте добар пријател, сопружник, дете, итн.

19. Тоа е навистина смешно!

20. Не можам да дочекам да ___________.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Три начини како да трошите повеќе калории со трчање

Avatar

Објавено пред

на

Дали некогаш трчајќи на лента во теретана сте се запрашале зошто толку бавно трошите калории? Ако вашиот одговор е потврден, време е нешто да промените во начинот на вежбање.

Тренерот Давид Сик открива како да согорувате повеќе калории на лената за трчање.

1. Користете ја опцијата за нагорнина

„Комбинацијата од стрмна патека и брзина ќе ви помогне за побрзо согорување на калориите“, вели Сик. Стрмнината и спринтот активираат повеќе мускули, што значи дека трошите повеќе калории.

2. Комбинирајте HIIT и LISS вежби

Истражувањата покажаа дека HIIT (интервален тренинг со висок интензитет) согорува неверојатни количини на калории во краток рок, но Сик вели дека не би требало да сме концентрирани само на овој тип на тренинг. Трчањето на лента треба да се комбинира и со LISS (стационирана состојба со низок интензитет), како и со кардио вежби за телото да биде во рамнотежа.

3. Проверете го пулсот

Тренерот Сик вели дека е важно да се забрза пулсот за вежбањето да биде ефективно. Важно е мудро да организирате кратки одмори, во текот на кои вашиот пулс ќе се нормализира.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Оваа работа ќе ви помогне како најдобро да ги одмарате стапалата

Avatar

Објавено пред

на

Целата наша тежина ја носат стапалата, тие се постојано оптоварени со тежината на нашето тело. Бидејќи се од суштинско значење, треба навистина да им обрнеме внимание и да им пружиме нега.

Затоа одмарајте ги стапалата во топла купка со морска сол секогаш кога ќе најдете слободно време за тоа. Масирајте ги вашите стапала во слободно време. Додека седите и гледате филм, или пред спиење. Правете вежби со стапалата кога седите или лежите. Исправејте ги стапалата кон себе нагоре, па свиткајте ги надоле. Оваа едноставна вежба ќе ги зајакне вашите зголбови.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Вчера три лица од Кичево не го почитувале Полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие (24/25..2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и...

ХороскопПред 17 часа

Денешен Хороскоп (25.05) понеделник

ОВЕН Загрижени сте за својата заработка и честопати ви се чини дека некои работи одат во погрешна насока. Ви се...

СветПред 19 часа

(ВИДЕО) На Австралија и се заканува бура и невреме кое не се памети последниве години

На Австралија во наредните часови ѝ се заканува најсилната бура во последните 10 години. Се очекуваат обилни дождови, силни ветрови...

МакедонијаПред 24 часа

Промена на сообраќаен режим: Од утре во следните шест до девет месеци ќе се изведуваат градежни работи Куманово – с. Страцин

Виадукт трејд известува дека на ден 25.05.2020 ќе се започне со изведување на градежни активности при рехабилитација на дел од...

КичевоПред 24 часа

Честитки по повод „Рамазан Бајрам“ од нашите партнери: „Бакарди“ , „РиД Електроника – Тотал ТВ“ , „АТВА Маркети“ и „Акорд Радио“

Преку нашиот медиум, нашите официјални соработници и партнери „Bacardi Lounge Bar“ , „Total TV – РиД Електроника“, „ATVA Marketi“ и...

КичевоПред 1 ден

Ќе се најде решение? Во Кичево и с.Бачишта нападнати од кучиња скитници

На 23.05.2020 година,  во полициската станица Кичево, А.Б.(23) од кичевското село Бачишта, пријави дека во атарот на селото бил нападнат...

ВидеоПред 1 ден

(ВИДЕО) Монструозно лизгање на земјиште уловено на камери

Сè е забелеажно со камера, а глетката дефинитивно ќе ве остави без здив… © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Колку треба да се движиме за да го собориме вишокот килограми?

Губењето килограми не секогаш мора да се состои од исцрпувачкото трчање или поминување на голем број часови во теретана. Пешачењето...

МакедонијаПред 1 ден

Честитки по повод верскиот празник „Рамазан Бајрам“ до сите припадници на исламската вероисповед

Годинава месецот Рамазан за прв пат муслиманите го минуваа на невообичаен начин, поради мерките за заштита од Ковид-19 вирусот кој...

Временска прогнозаПред 2 дена

Толку од сонцето, од денес на пладне пороен дожд и засилен ветер, слично ќе биде до среда

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи....

НАЈЧИТАНИ