Следете не

Мобилни уреди

Мобилен уред кој се полни со мрдање на прсти

Денес сите имаме по неколку уреди кои секојдневно мора да се полнат, некои и по неколку пати. Иако постојат такви кои можат да се полнат и безжично, пак и уредите кои тоа го овозможуваат мора да се вклучени во струја. Во многу случаи, процесот на полнење минимално е еволуиран во последнава декада.

Сега, истражувачи од универзитетот во Бафало и кинеската академија на науките можеби го развиле следниот чекор во оваа еволуција, кој нема да побарува уредите за полнење да се вклучени во струја. Сè што би било потребно е специјален метален предмет и малку движење на телото.

Тајната е во ефектот наречен трибоелектрично полнење кое се случува кога материјалот електрично се полни откога ќе дојде во контакт со триење со друг материјал. Ова се случува во секојдневниот живот бидејќи така се создава статичкиот електрицитет.

Ваквата контактна електрификација досега било тешко да се претвори во корисен извор на енергија бидејќи најчесто или материјалите биле претешки за производство или тоа било неисплатливо.

Новосоздадената метална плочка развиена од истражувачите ги нема овие карактеристики. Таа е составена од два тенки слоја од злато помеѓу кои се наоѓа парче на силиконски базиран полимер наречен полидиметилсилоксан, кој обично се користи во контактните леќи и некои видови на пластелин.

Кога едниот слој од злато се растегнува и отпушта, тој се гужва – а со повторно аплицирање на сила врз него, движењето помеѓу двата слоја злато и полимерот создава триење поради кое се создаваат електрон. Колку поголемо е триењето, толку повеќе електрицитет се создава.

Како демонстрација во нивната студија, истражувачите користеле метална плочка долга само 1.5 сантиметри и широка 1, која со триење со прсти генерирала 124 волти – доволно да напојуваат 48 црвени LED сијалички истовремено.

Ова е само зачеток на ваквата технологија за која истражувачите се надеваат дека наскоро ќе може да се искористи за создавање материјали со кои би можеле со едноставни движења со прсти да се напојуваат смартфони и останати преносни гаџети.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 7 часа

Тешка сообраќајка во близина на с.Другово – Кичево помеѓу мотор и тешко товарно возило

Поради случена сообраќајна несреќа на патот према Охрид, пред клучката што ги поврзува Демир Хисар и Битола – сообраќајот е...

СветПред 7 часа

За 16 секунди исчезнуваат 16.000 тони челик снимено на камера! (ВИДЕО)

„Кулата Мартин“ е облакодер во Пенсилванија (поточно не Е, туку БЕШЕ) кој беше срушен за само 16 секунди. Станува збор...

СпортПред 9 часа

Зидан ја започна реконструкцијата на Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид го продолжи договорот со уште еден првотимец, додека навивачите нетрпеливо чекаат трансфер-бомби со кои ќе може...

Временска прогнозаПред 14 часа

Викендот може да се планира, ќе имаме летни температури!

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп | 23.05 Четврток

ОВЕН Ќе имате слободно време повеќе од обично, а тоа ви е потребно. Искористете го овој ден за да се...

КичевоПред 24 часа

(ВИДЕО) Вака си поминаа кичевските матуранти од ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево

Честитки за вашата матура ви посакуваме се најдобро во животот и успеси во понатамошните скалила на едукација. Утре на другарска...

СветПред 1 ден

Германија е-тротинетите ги брка од тротоарите и ги вклучува во сообраќајот

Германскиот Горен дом од Парламентот потврди дека на предлог на министерот за транспорт, Андреас Шауер, електричните тротинети од тротоарите се...

МакедонијаПред 2 дена

Веќе возиме поскапи горива, за тие што не се информираа – еве ги цените!

На бензинските на Лукоил и Макпетрол бензините поскапеа за 1 денар, а дизелот за 2 денари по литар. Бензинот 95...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (22.5) Среда

ОВЕН Пред вас е добар ден во кој ќе успеете да реализирате сѐ што ќе замислите. Имате сѐ повеќе проблеми...

СпортПред 2 дена

Од само едно кроше се здоби со осум фрактури, погледнете (ВИДЕО)

Американскиот ММА борец и бивш член на UFC, Сејџ Норткат, ќе се обиде што поскоро да го заборави своето деби...

НАЈЧИТАНИ

Close