Следете не

Технологија

Моќно: AMD воведува мобилни процесори Ryzen 5000 со осум јадра на 4,8 GHz

Avatar

Објавено пред

на

За време на овогодинешниот CES, AMD ја претстави најновата серија на Ryzen процесори дизајнирани за лаптопи и ноутбуци. Оваа година ја добиваме серијата Ryzen 5000, која е базирана на програмата Zen 3 на AMD, користи подобрен јазол од 7nm, а процесорите имаат до осум јадра.

Како и обично, постојат два вида мобилни процесори: U серија за ултра-тенки тетратки и X серија за игри лаптопи. Серијата е предводена од Ryzen 7 5800U, со осум јадра и 16 нишки, со максимален часовник на засилување од 4,4GHz. Ryzen 7 5800U која ветува и поефикасна потрошувачка и ќе понуди репродукција на видео до 21 час и нормална употреба до 17,5 часа.

Кога станува збор за модели на игри, AMD ги најави Ryzen 9 5900HX и 5980HX тука станува збор за модели со осум јадра и 16. Главната разлика е во тоа што 5980HX нуди поттик до 4,8GHz, наспроти 4,6GHz за Ryzen 9 5900HX. Двата модели имаат 20 MB опсег на комбинирана меморија L2 и L3 и TDP од 45W или повисок.

За време на презентацијата на CES, AMD најави дека ќе ја донесе RDNA2 архитектурата во мобилните графички процесори во текот на првата половина од годината, така што компанијата не ги објави конкретните производи што ќе бидат објавени.

Технологија

КОНЕЧНО ПРАВА ПОМОШ ЗА ВАШИТЕ ЛОЗИНКИ: Ќе ви посочи на грешка и каде може да се случи пропуст!

Avatar

Објавено пред

на

www.androidpolice.com

Полесно и побрзо за побезбедно пребарување.

Google веќе лансираше нова верзија на својот прелистувач што сега ќе им овозможи на корисниците уште полесно да управуваат со лозинките.

Со новата опција, корисниците ќе можат да ги испитаат, идентификуваат и поправат слабите лозинки, сето тоа на едно место.

Корисниците ќе добијат поголема контрола врз лозинките зачувани во Google Chrome, кои доаѓаат од голем број платформи и страници. Google Chrome 88 ќе ви даде „кратенка“ за да ги идентификувате слабите лозинки што можете многу брзо да ги промените. „За да ја потврдите вашата лозинка, кликнете на копчето што се појавува под вашиот профил или рачно напишете chrome://settings/passwords во лентата за адреси“, изјавија од компанијата Google.

Менаџерот за лозинки на Google Chrome веќе може да складира податоци од повеќе платформи и да ве извести дали вашата лозинка е слаба. Новата верзија му овозможува на корисникот брзо и лесно да ги идентификува и поправи слабите лозинки преку поставките на Chrome. “Слабите лозинки ве доведуваат во ризик и треба да ги избегнувате. Во Chrome 88, сега можете да извршите едноставна и комплетна проверка за да идентификувате слаба лозинка и да преземете нешто”, посочува Google.

Новите опции поврзани со безбедноста доаѓаат откако Chrome кон крајот на минатата година измени неколку поставки во својот интернет прелистувач. Меѓу другото, тие им овозможуваат на нивните корисници автоматски да водат до страница или платформа доколку се зачувани информациите за вашата сметка, сето тоа без да ги синхронизираат тие информации преку Chrome.

 

Прочитај повеќе...

Технологија

Другата апликација на Фејсбук има 1,3 милијарди корисници и нема заштита за нивните податоци

Avatar

Објавено пред

на

Во ситуацијата со новите правила на корисникот на WhatsApp, малку луѓе се справиле со Facebook Messenger и податоците што им се достапни „по своја волја“

Начинот на кој популарните мобилни апликации, кои секојдневно ги користиме за да комуницираме, ги користат нашите приватни податоци и контакти е во центарот на вниманието последните две недели, откако WhatsApp ја ажурираше политиката за приватност на корисничките податоци.

Меѓу бројните текстови за тоа што значат новите правила за корисниците, за нивниот „егзодус“ од WhatsApp до Signal и Telegram како алтернативи, малкумина се занимаваа со друга голема апликација за „пораки“, сопственост на Facebook.

Ова го стори деновиве магазинот Форбс, чиј колумнист Зак Дофман, експерт за сајбер безбедност, предупреди дека 1,3 милијарди корисници на Facebook Messenger треба „да го земат WhatsApp како сериозно предупредување“ за безбедноста на нивните податоци.
Messenger, кој настана како дел од Facebook за испраќање приватни пораки, а потоа стана самостоен, е најслабата апликација од ваков вид во однос на заштитата на податоците – бидејќи нема систем за шифрирање пораки.

– Сите добро знаеме дека Facebook живее од нашите податоци. Така плаќаме за таа „бесплатна услуга“. Сепак, некои граници мора да постојат – пишува Дофман.

Со „Facebook Messenger“ не постои енкрипција „end-to-end“, како што е случајот со „WhatsApp“. Врз основа на тоа, WhatsApp може барем да тврди дека „тие не можат да ја видат содржината на корисничките пораки“.

Сепак, тоа не е случај со Messenger, предупредува Дофман и посочува дека „самиот Facebook признава дека ја следи содржината на приватните пораки меѓу корисниците“.

– Facebook дефинитивно ги споделува сите свои метаподатоци со себе! – наведува колумнист на Форбс и го наведува примерот на двајца истражувачи за сајбер безбедност (Томи Миск и Талал Хај Бакр) кои заклучиле дека социјалната мрежа презема приватни датотеки што корисниците ги испраќаат и споделуваат, како и линкови до одредени страници што се наоѓаат во пораките.
– Проблемот со Messenger, кој има пристап до сите приватни информации на корисниците, може лесно да се реши со воведување на „енкрипција end-to-end“ – заклучува Дофман.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

НЕ КЛИКАЈТЕ на оваа порака, опасен вирус кружи по „Viber“

Avatar

Објавено пред

на

Во текот на вчерашниот ден на популарната социјална апликација „Viber“ кружат пораки со македонски текст дека сте добиле награда пропратена со анкета во линк која доколку ја кликнете директно ќе станете потенцијален праќач (заразен) на сите контакти.

Апел до сите корисници доколку ја добиете оваа форма на порака да ја игнорирате и така да се заштите, додека админстрацијата од „Viber“ не го одстрани овој вирус.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 4 часа

На денешен ден – 23 јануари

1516.- Умре Фернандо Втори, кралот на Арагон од 1479. Тој ги обедини двете главни пиринејски држави, кои подоцна станаа Шпанија,...

ХороскопПред 6 часа

Дневен Хороскоп (23.01) сабота

ОВЕН Расположени сте за работа, исполнети сте со енергија и ентузијазам. Сепак, од друга страна, вашиот имунитет се намалува. Можеби...

МакедонијаПред 10 часа

Регистрирани 307 нови случаи на Ковид-19 од 1854 тестирања, починале 14 лица, билансот по градови е следен..

Во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 137 -Куманово...

СпортПред 14 часа

Сејдини: На клубовите им се заканувале со ваучери

Во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска беше одржана прес-конференција на која зборуваше првиот човек Муамед Сејдини. Сејдини повика прес-конференција...

КичевоПред 16 часа

СВР Охрид: Вчера во Кичево извршени се 40 контроли на угостителски објекти

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 43 прекршоци за неносење...

МакедонијаПред 17 часа

Од ноќеска горивата поевтинуваат, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денес соопшти дека бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за...

МакедонијаПред 19 часа

Денес од 12:00 до 16:00 часот закажано минирање на локалитетот од автопат Кичево – Охрид, делница Пресека

Од фирмата МАКТЕК Дооел, известуваат дека денес 22.01.2021 година од 12:00 дo 16:00 часот, стручниот тим на Мактек Дооел ќе...

Временска прогнозаПред 19 часа

Денес облачно со умерен ветер, викендот пред нас идеален за снег на скијачките терени

До крајот на денов времето во државава ќе биде променливо облачно а ќе дува и умерен ветер од јужен правен...

СветПред 1 ден

Кина тестира инекција за „продолжување на животот“

Кинески истражувачи тестираат нови средства за деактивирање на генот KAT7, што е клучен фактор во процесот на стареење на клетките....

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (22.01) петок

ОВЕН Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не обвинувајте други луѓе затоа што ве лажат само онолку колку што сакате...

НАЈЧИТАНИ