Следете не

Здравје и убавина

Мора да ги знаете симптомите кои укажуваат недостаток на витамини

Avatar

Објавено пред

на

Витамините и минералите се многу важни за правилно функционирање на телото и негово учество во сите биохемиски процеси.Брзото темпо на модерниот живот често не остава доволно време за правилна исхрана што доведува до замор, недостаток на енергија, а понекогаш и до појава на болести и други здравствени нарушувања. Затоа, понекогаш е неопходно исхрана со витамински додатоци.

Меѓутоа, кога земате витамини, потребна е претпазливост. Прекумерна употреба може да ја наруши природната рамнотежа на хранливите состојки, некои витамини (А, Д, Е и К) можат да бидат токсични. Сепак, повеќето од нив се растворливи во вода и телото ги излачува во урината.

Британските научници дури објавиле предупредување во кое истакнале дека редовно конзумирање на некои витамински додатоци може да предизвика некои здравствени проблеми.

Во секој случај, најдобро, пред конзумирање на витамински додатоци, консултирајте се со лекар или фармацевт кој врз основа на вашите лични потреби и навики за јадење ќе утврди кои витамини и во кои дози се најдобри за вас.

Симптоми од недостаток на витамини :

Замор

Недостаток: Железо
Други симптоми: слаба концентрација, слаб апетит, лоша кожа, темни кругови
Добри извори: црвено месо, јајца, зелен зеленчук, витаминот Ц помага во апсорпцијата и се препорачува со еден оброк да се пие сок од лимон или портокал.

Чувствителна кожа

Недостаток: Цинк
Други симптоми: бавно заздравување на раните, бели дамки на ноктите
Добри извори: ореви, семки, сардини и црвено месо.

Проблеми со варењето на храната

Недостаток на Витамин Б3
Други симптоми: слабост на мускулите, губење на апетит и различни проблеми со кожата.
Добар извор: посно месо, риба и ореви.

Грчеви во нозете и рацете

Недостаток на витамин Б6
Други симптоми: воспаление на кожата, раздразливост, несоница.
Добри извори: кафеав ориз, авокадо, банани и пченка.

Губење на косата

Недостаток на витамин Б9
Други симптоми: губење на апетит, бледило и замор.
Добри извори: авокадо, јајца, риба, целер и цвекло.

Пецкање во рацете и нозете

Недостаток на витамин Б12
Други симптоми: губење на тежината и болки во грбот
Добри извори: месо, млечни производи, јајца и риба.

Болен јазик

Недостаток на витамин Б12
Други симптоми: сувост на кожата околу устата, рани во аглите на устата и носот
Добар извор: млеко, јајца, ориз и риба.

Болка во грбот и нозете

Недостаток на витамин Д
Други симптоми: болка во колковите, тешкотии во движењето, замор и зголемено потење.
Добри извори: сончање на отворено.

Немир

Недостаток: Магнезиум
Други симптоми: иритираност и нервоза
Добри извори: спанаќ, бадеми.

Рани на устата

Недостаток на витамин А
Други симптоми: чести настинки, првут, дехидрирана кожа, тенденцијата за појавување на акни.
Добар извор: јајца, сирење и јогурт.

Конфузија

Недостатокот на витамин Б1
Други симптоми: гадење и чести промени на расположението
Добри извори: ориз, грав.

Вртоглавица

Недостаток: Железо
Други симптоми: вознемиреност, забрзано срце-биење и слаба концентрација.
Добри извори: црвено месо, пилешко, темно зелен зеленчук и суво овошје.

Недостаток на енергија

Недостаток: Магнезиум
Други симптоми: гадење, забавеност, слабост и дезориентација.
Добри извори: риба, зелен зеленчук, минерална вода, ореви.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Здравје и убавина

Народен лек против холестерол и висок крвен притисок

Avatar

Објавено пред

на

Добро ни се познати благодетите од билките и нивните лековити својства. Различни билки вилјаат на различни состојби, а во прилог ви даваме рецепт за подобро здравје.

АНТИОКСАДНТ, ПРВ ВО РЕДОТ НА БОРБАТА ПРОТИВ ХОЛЕСТЕРОЛ И ВИСОК КРВЕН ПРИТИСОК

Потребно:

1 супена лажица шипинки, цел плод, исушен или свеж

1 супена лажица трнинки (плод од трнот) исушен или свеж

Заедно двете растенија се потопуваат во 1 литар ладна вода. Се варат 5 минути или додека водата не зоврие. Се лади напитокот и се конзумира по 250 грама дневно. Во комбинација со претходниот рецепт, вие заборавате на грип, настинка, вирус, па дури и на потешки заболувања.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Колку треба да се движиме за да го собориме вишокот килограми?

Avatar

Објавено пред

на

Губењето килограми не секогаш мора да се состои од исцрпувачкото трчање или поминување на голем број часови во теретана.

Пешачењето може да да биде подеднакво ефективно доколку поминете доволно време во движење.

На пример, доколку пешачите со брзина од четири километри на час ќе потрошите 400 калории. Направите за мерење на чекорите може да ви бидат од голема корист при ова.

Со поминување на еден километар, што изнесува некаде околу 2.000 чекори, ќе согорите 100 калории. Еден килограм е еднаков на 3.500 калории.

За да изгубите еден килограм неделно, потребно е да согорувате по 500 калории дневно.

За почеток, пешачете по 15-20 минути дневно, трипати во неделата.

Со текот на времето можете да го зголемувате времето на пешачење, како што ќе почувствувате дека телото ви се навикнува на оваа активност.

Важно е на себе да имате удобни обувки кои во никој случај нема да ви нанесуваат болка и да го прават движењето непријатно.

Со текот на времето, ќе видите дека движењето ќе ви стане навика во која воопшто нема да вложувате труд, па килограмите самите ќе се намалуваат, а вие ќе се чувствувате повитални и полни со енергија.

Друг позитивен ефект од пешачењето, особено користен за бремените жени, е што времето поминато во движење, особено навечер, го подобрува квалитетот на сонот, па наутро ќе се чувствувате наспани дури и доколку сте спиеле помалку часови.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Се бори против туморите, го намалува притисокот и го чисти црниот дроб

Avatar

Објавено пред

на

Цвеклото има неверојатно висока концентрација на нитрити, кои како што покажале повеќето истражувања го намалуваат крвниот притисок.

Неодамна спроведеното истражување во Лондон откри дека само една чаша сок од цвекло дневно драстично го намалува крвниот притисок.

Истражувањето спроведено во Мелбурн покажува дека притисокот се намалува само шест часа откако ќе испиете половина литар сок. Научниците заклучиле дека смртните случаи предизвикани од кардиоваскуларни болести значително би се намалиле ако луѓето почесто консумираат цвекло.

Истражувањата покажаа дека цвеклото ја зголемува и издржливоста, така што со консумацијата на цвекло може да го намалите напредувањето на деменцијата и растот на туморите – растот на туморите на простата и дојка дури за 12,5 проценти.

Исто така, нутриционистите го препорачуваат цвеклото и при дигестивните проблеми и истакнуваат дека е добро за црниот дроб бидејќи помага во процесот на процесуирање на токсините.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 11 час

Хороскоп за денес (30.05) сабота

ОВЕН Може да очекувате промени на деловно поле. Се разочаравте во саканата личност. Пред вас е период во кој ќе...

КичевоПред 19 часа

Во моментов во домашна изолација се 24 лица од Кичево

Според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, моментално во изолација се 119 лица (Охрид-47, Струга-48, Кичево-24). Врз...

КичевоПред 19 часа

Во Кичево пронајдена не експлодирана минофрлачка мина во подрум

Вчера на ден 28.05.2020 во Полициската станица Кичево, В.М.(52) од Кичево пријавила дека на 24.05.2020 во подрумските простории во нејзиниот...

МакедонијаПред 22 часа

52 лица ново регистрирани како позитивни од Ковид-19, се очекува прес на Министерството за здравство

За во 13:30 часот е закажана прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче на која се очекуваат детали околу состојбата...

МакедонијаПред 22 часа

Студенти од втора година на „ФИНКИ“ направија анкета дали во пандемијата со „Коронавирус“ луѓето масовно пазаруваат во маркетите и пазарите

Група студенти од втора година од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство направија анкета за тоа дали луѓето масовно...

ЗабаваПред 1 ден

(ВИДЕО) Русите дефинитивно знаат како да комбинираат „Јога и Пиво“, погледнете..

Марина Вовченко од Москва е инструкторка по јога и води група од 25 луѓе, коишто го обожаваат нејзиниот уникатен метод...

МакедонијаПред 1 ден

АМСМ: Времен прекин во сообраќајот кон Охрид поради минирање

АМСМ известува дека денес 29.05.2020 петок на патниот правец Кичево – Охрид кај с.Врбјани порaди работи на пат (минирање) во...

Живот и стилПред 1 ден

Тешко станувате на утро? Еве неколку трикови за надминување на личниот проблем

Доколку ви е тешко станувањето рано при тоа многу често доцните на работа треба да знаете дека тоа не е...

Временска прогнозаПред 1 ден

Релативно свежо време со повремен дожд и сончеви периоди

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд. Попладне ќе има услови...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (29.05) петок

Овен  Постојат неочекувани проблеми кои го нарушуваат вашиот секојдневен ритам, но со дополнителна упорност може да ги остварите своите професионални...

НАЈЧИТАНИ