Следете не

Забава

Дали знаете што значи ако се наежите додека слушате музика?

Avatar

Објавено пред

на

Додека слушате музика, има ли посебен дел во песната кој прави вашата кожа да се наежи? Можеби ве потсетува на одреден момент од минатото, или можеби се пронаоѓате во текстот?

Ако сте меѓу оние кои ќе се наежат кога ќе слушнат одредена група на акорди во некоја песна, тогаш истражувачите велат дека имате поразличен мозок.

Истражувачите од универзитетот Харвард испитале мала група од 20 студенти, од кои 10 признале дека имале почувствувале ежење додека слушаат музика, а 10 учесници кажале дека сè уште не го искусиле тоа. По испитувањето на мозокот на сите учесниците, Метју Сах, водечки истражувач, открил дека оние што почувствувале ежење додека слушале музика имаат различна структура на мозокот од оние што не го искусиле тоа.

Наодите покажале дека првата група имала погуста количина на влакна што го поврзуваат аудитивниот кортекс (одговорен за слухот) со пределот на мозокот што ги активира емоциите, во споредба со втората група. Ова значи дека ако чувствувате силни емоции кога слушате музика, тогаш имате и многу поинтензивни емоции.

Студијата исто така разгледала различни фактори, како што се пол, етничка припадност, IQ, јазични разлики, музички тренинзи и личност, но резултатите останале исти.

Забава

Знаете ли зошто 11.11 е посебен ден? Симболиката на броевите е толку моќна, што мора да ја искористите

Avatar

Објавено пред

на

Денешниот ден ни носи силна енергија да разбудиме во себе нова сила за пресврт во животот.

Денеска е 11 ноември, многу посебен ден. Барем така вели нумерологијата, која бројот 11 го опишува како исклучително моќен, односно комбинација на броевите 11 и 11 како неверојатен спој на духовното будење и моќните почетоци. 11 е сам по себе број на почетокот, интуицијата, пресвртот.

Денешниот ден ни носи силна енергија да разбудиме во себе нови потенцијали, нова сила за пресврт во животот или да дојдеме до значајни сознанија кои може да ни го изменат животниот пат.

Исклучително е важно што промените кои можеме да ги иницираме најчесто се позитивни. Како што вели нумерологијата, универзумот на 11.11 ни праќа порака да обратиме внимание на тоа што ни го зборуваат срцето и душата.

Денес се големи и шансите да ја сретнеме сродната душа, ова е и ден на средби на љубовници кои одлично се разбираат, а целиот месец ноември е месец на љубовта.

На 11 ноември се родени Леонардо Дикаприо и Деми Мур, а се вели дека лицата родени на овој ден имаат иста енергија како и волшебните броеви на нивното раѓање.

Прочитај повеќе...

Забава

Најскапиот лек на светот чини 2,1 милион долари

Avatar

Објавено пред

на

И Американската агенција за лекови го одобри пуштањето во промет на лекот „Золгенсма” на швајцарската фармацевтска компанија „Новартис”. Една инјекција чини 2,1 милион долари. Таа цена го прави медикаментот – најскап во светот.

Лекот стручно се нарекува „Онасемноген абепарвовек“. Се зема еднократно, во вена.

Новиот лек за спинална мускулна атрофија на швајцарскиот фармацевтски конгломерат „Новартис”, во третото тромесечје годинава им донесе раст од 10 отсто, на 12,2 милијарди долари.

Во периодот од јули до септември, „Золгенсма” им донел приходи од 160 милиони долари, соопштија од „Новартис”.

Половина од пациентите што го купиле лекот, претходно се лекувале со конкурентскиот производ на американски „Биоген”.

Прочитај повеќе...

Забава

(ВИДЕО) Најслаткиот пилот на светот: Ова бестрашно девојче управува со авион и одлично се снаоѓа!

Avatar

Објавено пред

на

Погледнете како оваа бестрашно девојче управува со авионот правејќи неверојатни акробации на кои би можеле да и позавидат и искусните пилоти.

Секако, се било реализирано со мала помош на татко и кој се наоѓа на задното седиште од леталото

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ВидеоПред 5 часа

(ВИДЕО) Сте се запрашале што има внатре во медузите?

Природата и инстинктите се чудесна работа. Затоа што досега сигурно не сте имале можност да видите што се крие под...

ХороскопПред 6 часа

Дневен Хороскоп (13.11) Среда

ОВЕН Може да очекувате дека ќе добиете нови идеи кои ќе ви бидат многу значајни за започнување на бизнис. Ви...

ВидеоПред 7 часа

(ВИДЕО) Турски фармер ставил озвучување 1.800€ во својот трактор и сега е главна атракција на нивата

Кога Мурат Карлеоглу (30), земјоделец од турската провиниција Ајдин, се враќа од нивата, цело село знае за тоа. Имено, тој...

ВидеоПред 9 часа

(ВИДЕО) 7 најчуди градови во светот, за кои не сте слушнале дека постојат

Во светот има навистина чудни места, кои не сте ни знаеле дека постојат, а не би ви паднало ни на...

МузикаПред 11 час

(ВИДЕО) „Километри“ од нашиот кичевчанец Лозано е украле, а пеачот се такмичел на фестивал!

Косовскиот пејач Кораб Шаќири ја украл музиката од песната „Километри“, еден од најголемите хитови на популарниот пејач Влатко Лозаноски – Лозано. Шаќири со песната на...

МагазинПред 13 часа

Фчерашни: За што се караа во законодавниот дом, ќе дознаете во најновата епизода

Во новата епизода ќе дознаеме и кој го налути Номче уредникот и зошто!? Што успеа да сними Менде гибнатиот и...

Временска прогнозаПред 16 часа

Облачно време со врнежи, дожд ќе има до четврток

Времето во Република Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Пообилни врнежи на...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (12.11) Вторник

ОВЕН Доаѓате до нови идеи, креативноста ви е денес нагласена и посветете се на тоа. Го променивте мислењето за саканата...

КичевоПред 2 дена

Старица од Кичево сред бел ден била нападната од куче-скитник и се здобила со повреди

Вчера на ден 10.11.2019 во 15:00 часот во Полициската станица Кичево, К.Х.(76) од Охрид пријавила дека во близина на градските...

МагазинПред 2 дена

Идеја за ручек: Полнет сладок компир

Еве идеја за брз и вкусен ручек. Состојки: Четири слатки компири со средна големина Сол и бибер Цимет, јогурт, путер,...

НАЈЧИТАНИ