Следете не

Без категорија

На денешен ден (13 Октомври)

Објавено пред

на

54.- Умре римскиот цар и историчар Клаудие I Тибери Друз од отровни печурки кои му ги подметна четвртата сопруга на Јулиј Агрипин со цел на престолот да го донесе синот од претходниот брак со Неро.

1474.- Роден е Мариото Арбертинели, италијански сликар, еден од претставниците на француската школа на високата ренесанса. Умре на 5 ноември 1515 година.

1792.- Претседателот на САД Џорџ Вашингтон го постави камен-темелникот за изградба на официјалната претседателска резиденција – Белата куќа во Вашингтон.

1815.- Францускиот маршал Жоаким Мир е стрелан. Тој беше најпознатиот меѓу командантите на армијата на царот Наполен I, од 1808 до 1815 година.

1815.- Британските трупи го зазедоа островот Асунсион, еден од островите на Маријанскиот Архипелаг во западниот дел на Пацификот.

1822.- Во Венеција умре Антонио Канова, италијански вајар, најголем мајстор на италијанскиот класицизам. Влијаеше врз целокупното европско вајарство. Меѓу неговите најпознати дела се вбројуваат скулптурите „Амор и психа“, „Паолина Боргаз како Венера“, „Персеј“ и Наполеоновата биста во Фонтенбло. Роден е во Венеција, на 1 ноември 1757 година.

1869.- Умре францускиот писател Шарл Огистен Сент Бев, најистакнат претставник на француската книжевна критика. Дела: „Живот“, „Книжевни портрети“, „Пор-Роајал“, „Понеделнички разговори“.

1884.- Меридијанот што поминува низ Гринич (предградие на Лондон) е усвоен како универзаллен (нулти) меридијан, од кој се сметаат географските должини на точките и времето на Земјата.

1905.- Умре англискиот глумец Хенри Ирвинг, еден од најголемите трагичари во 19. век.

1911.- Роден е Андре Навара, француски виолончелист, професор на Парискиот конзерваториум од 1949 година, уметник со интернационално реноме. Извесно време има предавано во Скопје, а беше чест и многу значаен учесник во програмата на Охридско лето. Умре во 1988 година.

1921.- Роден е францускиот глумец и пејач од италијанско потекло Иво Ливи, познат како Ив Монтан, кој светската слава ја стекна во филмот „Надница за страв“. Други филмови: „Хероите се уморени“, „Вештерките од Салем“, „Големиот син пат“, „Го сакате ли Брамс“, „Ајде да се сакаме“, „З“, „Признание“.

1923.- Турскиот парламент ја прогласи Анкара, бивша Ангора, за престолнина на Турција.

1925.- Родена е биртанската државничка Маргарет Хилда Робертс, позната како Маргарет Тачер, која во 1979 година стана првата жена премиер во историјата на Велика Британија. Во 1990 година со одлука на раководството на нејзината Конзервативна партија мораше да поднесе оставка. Инаку, во Велика Британија досега била најмногу години премиер.

1943.- Под притосок на сојузничките водачи, италијанскиот крал Виторио Емануел III и неговиот премиер Бадолјо и објавија војна на Германија, па на тој начин Италија, барем оној дел кој беше под сојузничка контрола, се придружи на антихитлеровската коалиција. До објавувањето на војната дојде дури по паѓањето на фашистичката влада на Бенито Мусолини и по капитулацијата на Италија.

1952.- Во издание на Државното книгоиздателство излезе од печат “Граматика на македонскиот литературен јазик” од Блаже Конески.

1964.- По 24 часа од полетувањето на бродот „Васход 1“, безбедно се приземнија тројца советски космонаути, членови на првиот вселенски екипаж во историјата на вселенските летови.

1970.- Канада и Кина воспоставија дипломатски односи, а Тајван итно ги прекина односите со Канада.

1970.- Познатиот борец за црнечки права Анџела Дејвис е уапсена од агентите на ФИБ. Апсењето предизвика бура протести во целиот свет.

1984.- Во Скопје умре Илија Зафировски, македонски новинар. Тој спаѓа во редот на првата повоена генерација новинари. Работеше во весникот “Борба”, а најголем дел од својот новинарски век го помина во весникот “Нова Македонија”, во кој беше и главен и одговорен уредник. Смртта го затекна како директор и главен и одговорен урадник на весникот “Трудбеник”. Роден е во Охрид, во 1927 година.

1990.- Во московската црква „Свети Василиј Блажени“ на Црвениот плоштад одржана е првата православна литургија, 73 години по Октомвриската револуција.

1990.- Водачот на христијанските сили во Либан генерал Мишел Аун, побара азил во француската амбасада во Бејрут по нападот на сиријската армија на неговото упориште.

1992.- Во Лос Анџелес умре Ентони Перкинс, познат американски филмски артист. На љубителите на филмската уметност ќе им остане во сеќавање како симбол на артист за хорор улоги. Најпозната од тој жанр е неговата улога на сопственик на мисетриозниот хотел во филмот на Хичкок „Психо“. Роден е во Њујорк, на 4 април 1932 година.

1993.- Судот во Хамбург го прогласи Германецот Гинтер Пархе за виновен поради ранувањето со нож на југословенската тенисерка Моника Селеш и донесе пресуда која ширум светот беше оценета како скандалозна. Пархе беше казнет условно на две години затвор.

1993.- Република Македонија е примена за полноправен член на Меѓународната организација за поморство, со седиште во Лондон.

1993.- Во Крањ, Република Словенија, фудбалската репрезентација на Македонија го одигра првиот официјален пријателски натпревар, откако нашата држава стана самостојна, суверена и независна. Домаќин беше фудбалската репрезентација на Република Словенија. Репрезентацијата на Република Македонија победи со 4:1.

1995.- Во Скопје, делегациите на Република Македонија и Република Грција потпишаа Меморандум за практична примена на Привремената спогодба потпишана во Њујорк на 13 септември 1995 година.

1997.- Британскиот суперсоничен автомобил прв на земја успеа да го пробие звучниот ѕид, развивајќи брзина од 1.222,7 километри на час.

Без категорија

Дали знаете дека постојат четири пијалоци кои може да се каже дека се подобри од водата за пиење?

Објавено пред

на

Сепак, ако пиете само вода, нема да можете да внесете одредени потребни состојки кои се добри за вас, вели Фелисија Столер, диететичар и физиолог од Њујорк. „Немојте да ме сфатите погрешно, да се пие многу вода е добро за секого. Но, така нема да внесите доволно антиоксиданти, фитосостојки и други потребни нутрициенти“.

Затоа треба да посегнете по други здрави напитоци за да ја одржувате хидратацијата на вашето тело. Во прилог четири пијалоци кои се подобри од водата:

Зелен чај

Истражувањата покажаа дека овој напиток го намалува холестеролот и крвниот притисок, го стабилизира нивото на шеќер во крвта, па дури и дека уништува клетки на рак.

Зелениот чај го заштитува мозокот. Истражувањата покажаа дека помага во спречување на наслаги на нервите што водат до Алцхајмерова болест, а ја подобрува активноста на мозокот во делот одговорен за меморија.

Во неодамнешна студија презентирана во 2015 година на Меѓународната конверенција за Алцхајмерова и Паркинсонова болест, истражувачите го поврзаа зелениот чај со превенција од ментални болести кај луѓето над 60 години. Тоа се должи на богатството од антиоксиданси што го нуди зелениот чај.

Што е најважно, зелениот чај е многу малку обработуван, па со негова подготовка добивате шолја полна антиоксиданси. Зелениот чај одлично помага и при слабеење.

Кокосова вода

Од 2007 до 2009 година пет пати се зголемила потрошувачката на кокосова вода во САД, а тоа се должи на препораките дека овој напиток е полн со електролити кои на извонреден начин го рехидрираат телото по вежбање. Дури една студија објавена во Medicine & Science in Sports & Exercise докажа дека кокосовата вода ги надополнува течностите во телото подобро од вода.

Таа е богат извор на натриум, калиум и магнезиум основните електролити потребни на телото, а кокосовата вода ги има истите рехидрирачки својства како и спортските пијалоци, минус шеќерот.

Во една чаша пијалок има 60 калории. Некои производители во неа додаваат шеќер, а се препорачува да се купи чиста и да се додадат во неа поблаги овошја.

Пиво

Толку од наводите дека чаша студено пиво ги уништува мозочните келии. Новите анализи во 32 различни студии објавени во весникот PLOS Oneпокажуваат дека пивото го редуцира ризикот од Парикнсонова болест.

Според истражувањата, луѓето кои пијат една или повеќе чаши на ден пиво, но да пијат само пиво, а не да мешаат и вино и ракија, имаат 59 отсто помали шанси да заболат од невродегенеративни болести од луѓето кои не пијат алкохол.

За споредба, оние кои пијат само жестоки пијалоци и тоа повеќепати на ден имаат два пати поголеми шанси за развој на Паркинсонова болест.

Друга добра вест за пивопиите е дека едно истражување објавено во Journal of Agricultural and Food Chemistry потврди дека xanthohumol состојката во пивото помага во борбата со рак, а има и кардиоваскиларни бенефити и го штити мозокот од Паркинсон и Алцхајмер.

Млеко

Има многу контроверзи околу пиењето млеко. Некои нутриционисти велат дека помага во обидот за намалување на тежината, па се до превенција од рак. Некои велат дека млекото помага во здебелеувањето, го намалува нивото на калциум, предизвикува рак, и други болести. Сепак, бројни студии покажаа дека млекото е здрав пијалок.

Ново истражување на Универзитетот на Канзас медицинскиот центар покажа дека пиењето млеко го зголемува нивото на glutathione во мозокот, моќен антиоксидант кој им помага на клетките во борбата со таканаречените слободни радикали.

„Слободните радикали предизвикуваат оксидативен стрес, кој води до различни состојби, меѓу кои и Алцхајмер и Паркинсон“, вели Столер.

Според студијата, возрасните кои пијат по три чаши дневно млеко имаат највисоко ниво на glutathione антиоксидантот.

Прочитај повеќе...

Без категорија

Microsoft ќе ја исклучи поддршката за Windows 10 20H2 во мај

Објавено пред

на

За само неколку недели, на 10 мај 2022 година, Microsoft ќе ја прекине поддршката за корисниците кои не го ажурираат оперативниот систем Виндоус. Имено, тогаш поддршката за Windows 10, верзија 20H2, ќе престане.

Сепак, треба да се има предвид дека ова не е крај на поддршката за Windows 10 воопшто, бидејќи ќе трае до 2025 година. Со овој потег Microsoft сака само да ги „направи“ корисниците, доколку не сакаат да се надоградат на Windows 11, барем да имаат ажурирана верзија на оперативниот систем Windows 10. Компанијата објави дека по тој датум, на корисниците кои ќе повикаат поддршка за верзијата 20H2 ќе им биде наложено да ја надградат до најновата верзија, 21H2. Инаку, Microsoft од почетокот на оваа година агресивно ги тера корисниците да инсталираат нова верзија на ОС на нивните системи.

Што се однесува до крајот на поддршката, таа ќе се однесува на четири варијанти на Windows 10 20H2 OS, кои беа претставени во октомври 2020 година:

  • Windows 10 Home, version 20H2
  • Windows 10 Pro, version 20H2
  • Windows 10 Pro Education, version 20H2
  • Windows 10 Pro for Workstations, version 20H2

Извор: Betanews

Прочитај повеќе...

Без категорија

Од сега споделувајте видеа директно од YouTube на SnapChat

Објавено пред

на

Корисниците повеќе нема да мора да копираат или на друг начин да се обидуваат да споделуваат видеа на YouTube преку Snapchat.

Сега корисниците на Android и iOS можат директно да споделуваат видеа на YouTube преку Snapchat камера, било на Stories или на поединечни Snaps. Исто така, можно е да се применат креативни слоеви, како што е текстот, додека автоматизираните налепници на Snapchat ќе ги одведат гледачите директно до видеото, било во апликацијата YouTube или во веб-прелистувачот.

Сè што треба да направите е да кликнете на „сподели“ во апликацијата YouTube и да изберете Snapchat кога ќе се појави како опција. Snap истакнува дека ова е прв пат линковите на YouTube да можат визуелно да се споделуваат.

Новата опција ќе биде од посебно значење за оние кои сакаат да споделуваат пократки клипови, а за тоа на YouTube има Shorts кои се соодветни за апликацијата Snapchat.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија29 минути

Нижополе и Попова Шапка под снег

На падините на Баба Планина, односно во с.Нижеполе моментално провејува снег, а во Маврово ноќеска. Слаб снег има на превој...

Хороскоп8 часа

Хороскоп за понеделник (28 ноември)

ОВЕН Може да очекувате нови случувања на деловно поле. Пресврти ве очекуваат ненадејно. Ве очекува и флерт со нова личност....

Спорт9 часа

Шкупи убедлив, Шкендија ремизираше, како победници ова коло се запишаа Работнички и ФК Скопје, преглед на 16-то коло од ПМФЛ

Актуелниот првак Шкупи ја декласира Победа со 0-6 на гости во Прилеп и се искачи на второто место на табелата...

Временска прогноза10 часа

Утро со многу ниски температури, дожд и снег, еве каде..

Под влијание на влажен и МНОГУ ПОСТУДЕН воздушен бран од север, денес и тоа особено попладне и навечер, како и...

Македонија11 часа

(ФОТО) Прва снежна идила од превој „Стража“ за оваа година

Моментални фотографии од превој Стража. Бележиме максимално чист воздух и ситен снег кој не се задржува на коловозот. Зимата и...

Технологија14 часа

Руски хакерски групи украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година преку малициозен софтвер

Руски хакерски групи околу 34 на број украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година користејќи...

Култура16 часа

Од утре започнува Божиќниот пост, а денес се Божиќни поклади

Постите траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се нарекува уште...

Автомобили19 часа

Mercedes-Benz 190 слави 40 години

Денес, и по четири децении, дизајнот на компактната лимузина изгледа модерно, а претставената технологија ја формира основата. Mercedes-Benz ја прошири...

Временска прогноза1 ден

Нова метео анализа, за денес попладне и во текот на ноќта, особено внимание на температурите кои ќе бидат до 10 степени под нулата

Под влијание на влажен и многу постуден воздушен бран од север, утре и тоа особено попладне и навечер, како и...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (27 ноември)

ОВЕН Овните кои се баби и дедовци, денес ќе уживаат во друштво на своите внуци. Останатите припадници на знакот денот...

НАЈЧИТАНИ