Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 10 март

Објавено пред

на

1528 година – Балтасар Хубмајер, еден од главните водачи на австриските баптисти, беше запален на клада во Виена како еретик.

1628 година – Роден е италијанскиот лекар и ботаничар Марчело Малпиги, кој се смета за креатор на микроскопска анатомија. Тој пронашол многу конвексна леќа – едноставен микроскоп кој се зголемува до 180 пати.

1772 година – Роден е германскиот писател Фридрих фон Шлегел, еден од основачите на германскиот романтизам и еден од првите европски модернисти. Пишувал есеи, песни и раскази пропагирајќи ги идеите на романтичното движење. Во „Историја на старата и новата литература“, тој даде една од првите рецензии за целата светска литература.

1856 година – почина Јован Стерија Поповиќ, првиот српски комичар, „татко“ на српската драма и како министер за образование, еден од главните организатори на образовниот и културниот живот во обновената Србија. Учествувал во основањето на првиот белградски театар (Театар на Djумрук), кој бил отворен во 1841 година со изведбата на неговата трагедија „Смртта на Стефан Дежански“. Неговите претстави се на театарските репертоари повеќе од 100 години („Лага и парализа“, „Покондирена тиква“, „Кир-Јања“, „Родоolупци“).

1872 година – Умре италијанскиот револуционер useузепе Мацини, главниот идеолог на италијанското национално движење во 19 век и еден од основачите на современата италијанска држава.

1915 година – Првото југословенско национално собрание се одржа во Чикаго, со претставници на 486 различни иселенички организации од САД и Канада. Тоа беше првиот голем јавен настан во светот во корист на идејата за ослободување и обединување на јужнословенските народи во една држава.

1922 година – Британските власти го уапсија Махатма Ганди, го обвинија за бунт и го осудија на шест години затвор.

1945 година – Токио е уништен во Втората светска војна од напад на 300 американски бомбардери Б-29. Околу 100.000 жители на јапонската престолнина беа убиени, а околу милион останаа без покрив над главата.

1948 година – Чехословачкиот министер за надворешни работи Јан Гариг Масарик, син на првиот чехословачки претседател Томас Масарик, изврши самоубиство скокајќи од зградата на министерството во Прага.

1952 година – Поранешниот кубански претседател Фулгенсио Батиста ја собори кубанската влада, а потоа управуваше со земјата како диктатор до 1959 година, кога беше симнат од власт од Фидел Кастро.

1959 година – Во Ласа, главниот град на Тибет, избувна бунт против кинеското владеење. По неколку дена улични борби, Кинезите го задушија бунтот, а Далај Лама побегна во Индија.

1968 година – Се преврте траект во пристаништето Велингтон, Нов Зеланд, при што загинаа најмалку 200 лица.

1969 година – Jamesејмс Ерл Реј, обвинет за убиство на американскиот црн лидер Мартин Лутер Кинг во април 1968 година, е осуден на 99 години затвор.

1974 година – Јапонскиот поручник Хиро Онаде им се предаде на филипинските власти по 29 години криење во џунглата, со образложение дека „не добил наредба за повлекување и завршување на војната меѓу САД и Јапонија“.

1975 година – Силите на Северен Виетнам го освоија градот Буон Ма Туот во првата голема победа во Виетнамската војна. Таа победа означи почеток на голема офанзива што доведе до освојување на Сајгон (градот Хо Ши Мин) седум недели подоцна.

1976 година – основана е Црногорската академија на науките и уметностите (ЦАНУ) во Титоград (Подгорица). Прв претседател на ЦАНУ беше д-р Бранко Павичевиќ, потпретседатели беа писателот Михаило Лалиќ и д-р Милорад Мијушковиќ.

1990 година – Судот во Ирак го осуди британскиот новинар Фарзад Базофт на смрт за шпионажа. И покрај бранот протести во странство и апелот до ирачките власти да го поштедат неговиот живот, тој беше погубен на 15 март.

1993 година – Сухарто е избран за претседател на Индонезија по шести пат.

1995 година – Експлозија пред џамија во пакистанскиот град Карачи и терористичко пукање врз луѓе кои трчаа да им помогнат на повредените, убија 12 лица, од кои пет деца, а 26 беа повредени

1997 година – Ватикан воспостави дипломатски односи со Либија.

2000 година – Здружението на независни електронски медиуми (АНЕМ) протестираше до српските власти во врска со затворањето на независните радио и телевизиски станици во Србија, велејќи дека акцијата на владата „достигнува застрашувачки размери“.

2000. година – Почина популарниот пејач Иво Робиќ, легенда на хрватската и југословенската музичка сцена, во Риека.

2001 година – САД ја условуваа економската помош на СР Југославија на соработка со Меѓународниот трибунал за воени злосторства во Хаг, барајќи екстрадиција на обвинетите за воени злосторства, пред се на поранешниот претседател Слободан Милошевиќ и воениот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, до 31 март. По апсењето на Слободан Милошевиќ на 1 април, САД одобрија помош од 50 милиони долари на Југославија.

2002 година – Како одмазда за смртта на 11 Израелци во самоубиствен бомбашки напад од страна на арапски екстремисти во Ерусалим, израелски хеликоптери го уништија седиштето на палестинскиот лидер Јасер во Газа.

2004 година – Либија потпиша протокол со кој се овластува Меѓународната агенција за атомска енергија на ООН да изврши увид во нејзините нуклеарни складишта.

1528 година – Балтасар Хубмајер, еден од главните водачи на австриските баптисти, беше запален на клада во Виена како еретик.

1628 година – Роден е италијанскиот лекар и ботаничар Марчело Малпиги, кој се смета за креатор на микроскопска анатомија. Тој пронашол многу конвексна леќа – едноставен микроскоп кој се зголемува до 180 пати.

1772 година – Роден е германскиот писател Фридрих фон Шлегел, еден од основачите на германскиот романтизам и еден од првите европски модернисти. Пишувал есеи, песни и раскази пропагирајќи ги идеите на романтичното движење. Во „Историја на старата и новата литература“, тој даде една од првите рецензии за целата светска литература.

1856 година – почина Јован Стерија Поповиќ, првиот српски комичар, „татко“ на српската драма и како министер за образование, еден од главните организатори на образовниот и културниот живот во обновената Србија. Учествувал во основањето на првиот белградски театар (Театар на Djумрук), кој бил отворен во 1841 година со изведбата на неговата трагедија „Смртта на Стефан Дежански“. Неговите претстави се на театарските репертоари повеќе од 100 години („Лага и парализа“, „Покондирена тиква“, „Кир-Јања“, „Родоolупци“).

1872 година – Умре италијанскиот револуционер useузепе Мацини, главниот идеолог на италијанското национално движење во 19 век и еден од основачите на современата италијанска држава.

1915 година – Првото југословенско национално собрание се одржа во Чикаго, со претставници на 486 различни иселенички организации од САД и Канада. Тоа беше првиот голем јавен настан во светот во корист на идејата за ослободување и обединување на јужнословенските народи во една држава.

1922 година – Британските власти го уапсија Махатма Ганди, го обвинија за бунт и го осудија на шест години затвор.

1945 година – Токио е уништен во Втората светска војна од напад на 300 американски бомбардери Б-29. Околу 100.000 жители на јапонската престолнина беа убиени, а околу милион останаа без покрив над главата.

1948 година – Чехословачкиот министер за надворешни работи Јан Гариг Масарик, син на првиот чехословачки претседател Томас Масарик, изврши самоубиство скокајќи од зградата на министерството во Прага.

1952 година – Поранешниот кубански претседател Фулгенсио Батиста ја собори кубанската влада, а потоа управуваше со земјата како диктатор до 1959 година, кога беше симнат од власт од Фидел Кастро.

1959 година – Во Ласа, главниот град на Тибет, избувна бунт против кинеското владеење. По неколку дена улични борби, Кинезите го задушија бунтот, а Далај Лама побегна во Индија.

1968 година – Се преврте траект во пристаништето Велингтон, Нов Зеланд, при што загинаа најмалку 200 лица.

1969 година – Jamesејмс Ерл Реј, обвинет за убиство на американскиот црн лидер Мартин Лутер Кинг во април 1968 година, е осуден на 99 години затвор.

1974 година – Јапонскиот поручник Хиро Онаде им се предаде на филипинските власти по 29 години криење во џунглата, со образложение дека „не добил наредба за повлекување и завршување на војната меѓу САД и Јапонија“.

1975 година – Силите на Северен Виетнам го освоија градот Буон Ма Туот во првата голема победа во Виетнамската војна. Таа победа означи почеток на голема офанзива што доведе до освојување на Сајгон (градот Хо Ши Мин) седум недели подоцна.

1976 година – основана е Црногорската академија на науките и уметностите (ЦАНУ) во Титоград (Подгорица). Прв претседател на ЦАНУ беше д-р Бранко Павичевиќ, потпретседатели беа писателот Михаило Лалиќ и д-р Милорад Мијушковиќ.

1990 година – Судот во Ирак го осуди британскиот новинар Фарзад Базофт на смрт за шпионажа. И покрај бранот протести во странство и апелот до ирачките власти да го поштедат неговиот живот, тој беше погубен на 15 март.

1993 година – Сухарто е избран за претседател на Индонезија по шести пат.

1995 година – Експлозија пред џамија во пакистанскиот град Карачи и терористичко пукање врз луѓе кои трчаа да им помогнат на повредените, убија 12 лица, од кои пет деца, а 26 беа повредени

1997 година – Ватикан воспостави дипломатски односи со Либија.

2000 година – Здружението на независни електронски медиуми (АНЕМ) протестираше до српските власти во врска со затворањето на независните радио и телевизиски станици во Србија, велејќи дека акцијата на владата „достигнува застрашувачки размери“.

2000. година – Почина популарниот пејач Иво Робиќ, легенда на хрватската и југословенската музичка сцена, во Риека.

2001 година – САД ја условуваа економската помош на СР Југославија на соработка со Меѓународниот трибунал за воени злосторства во Хаг, барајќи екстрадиција на обвинетите за воени злосторства, пред се на поранешниот претседател Слободан Милошевиќ и воениот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, до 31 март. По апсењето на Слободан Милошевиќ на 1 април, САД одобрија помош од 50 милиони долари на Југославија.

2002 година – Како одмазда за смртта на 11 Израелци во самоубиствен бомбашки напад од страна на арапски екстремисти во Ерусалим, израелски хеликоптери го уништија седиштето на палестинскиот лидер Јасер во Газа.

2004 година – Либија потпиша протокол со кој се овластува Меѓународната агенција за атомска енергија на ООН да изврши увид во нејзините нуклеарни складишта.

2005 година – Во Аргентина беше уапсен поранешен нацистички каполар Пол Шефер, основач на нацистичката заедница Дигнидад (позната и како Вила Бавиер) во јужниот дел на Чиле, под сомнение за педофилија и тортура врз затворениците за време на режимот на Августо Пиноче.

2005 година – Светскиот шаховски шампион од Русија, Гери Каспаров, откако победи на голем турнир во Линарес, објави дека го напушта шахот за да продолжи со политичка кариера, односно дека ќе стори се што е во негова моќ да „се спротивстави на диктатурата на Владимир Путин“

2008 година – Коалициската влада на премиерот Воислав Коштуница поднесе оставка, отворајќи го патот за нови парламентарни избори во Србија. Составот на владата, кој беше на власт девет месеци и 25 дена, беше договорен за 125 дена.

2013 година – почина Лилијан Меј Дејвис, шведска принцеза, модел на модното списание „Вог“, запаметена по својата романса со принцот Бертил, со кого живееше 30 години пред круната да и одобри да се омажи за него.

2015 година – Во судир на два хеликоптери во Аргентина загинаа 10 лица, вклучително и француски спортисти кои го снимаа реалното шоу „Паднат“ за првата програма на француската телевизија ТФ1. Меѓу жртвите се француските победници на Олимписките игри, пливачката Камил Мифа и боксерот Алексис Вастин и шампионката во едрење, Флоренс Арто

2019 година – Боинг 737 се сруши во Етиопија, при што загинаа сите 157 патници и членови на екипажот. Авионот превезувал патници од 35 земји, од кои некои летале на самитот на ООН за животната средина во Најроби.

На денешен ден

На денешен ден – 25 јули

Објавено пред

на

1261 година – Михаил VIII Палеолог повторно го освои Цариград и повторно го прогласи за главен град на Византија. Градот бил освоен од Крстоносците во 1204 година, изгорен и ограбен, и заедно со Венецијанците бил прогласен за главен град на Латинската империја, а главниот град на Византија бил преместен во Никеја (Никејска империја). 1593 година – Францускиот крал Хенри IV, крал на Навара пред доаѓањето на францускиот престол во 1589 година и водач на француските Хугенот, се преобрази во католицизам.

1712 година – швајцарски протестантски кантони ги победија силите на католичките кантони во битката кај Вилмерген, со што завршија верските војни во Швајцарија.

1817 година – по неговото враќање во Србија, убиен е легендарниот водач на Првото српско востание, Đорѓе Петровиќ (Караѓорче). По распадот на востанието во 1813 година, тој побегнал во Австрија, а потоа и во Русија.

1834 година – Умре англискиот поет Семјуел Тејлор Колериџ. Неговите песни „Стариот морнар“ и „Кубла Кан“ се сметаат за врвни дела на романтична, интуитивна поезија, а англо-американската „нова критика“ се базира на неговите теоретски ставови („Книжевна биографија“).

1843 година – Умре шкотскиот хемичар Чарлс Мекинтош, пронаоѓач на водоотпорна ткаенина од мантил од мантил.

1848 година – Роден е британскиот државник Артур Jamesејмс Балфур, премиер (1902-06) и министер за надворешни работи (1916-1919). Во 1917 година, тој предложи создавање на национална држава Евреи во Палестина (Декларацијата Балфур).

1848 година – Австријците ги поразија силите на Кралството Сардинија (Пиемонт) во битката Кустока, потиснувајќи ги првите големи напори за обединување на италијанските територии во единствена држава.

1878 година – Првата кинеска дипломатска мисија во САД пристигна во Вашингтон.

1894 година – Роден е американскиот филмски актер Валтер Бренан, најпознатиот епизодист во светската кинематографија. Тој има глумено во повеќе од сто филмови и има освоено неколку Оскари.

1898 година – Шпанско-американската војна е окупирана од Порторико, отстапена на Соединетите држави со Парискиот мировен договор. Истиот ден во 1953 година, таа доби статус на придружна држава на Соединетите држави.

1907 година – Јапонија прогласи протекторат над Кореја со право да ја контролира својата влада.

1909 година – Францускиот пилот Луис Блериот првпат прелета преку Ла Манш. Тој леташе на растојание од 40 километри од Лебарак кај Кале до Довер за 37 минути.

1917 година – Холанѓанката Маргарета Гертруида Зел, позната како Мата Хари, е осудена на смрт под обвинение за шпионирање за Германците за време на Првата светска војна.

1934 година – Австрискиот канцелар Енгелберт Долфус беше убиен од нацистите во Виена.

1943 година – Италијанскиот диктатор Бенито Мусолини беше принуден да поднесе оставка по седницата на Големиот фашистички совет. Кралот Виктор Емануеле (Марс Виторио) го назначи маршалот Пјетро Бадоliо за премиер. Мусолини беше уапсен и интерниран, а во 1945 година беше застрелан.

1952 година – Стапи во сила Договорот за европската заедница за јаглен и челик, првата фаза од создавањето на Европската унија.

1956. година – Во судир на италијанскиот и шведскиот брод „Андреа Дорија“ и „Стокхолм“ крај брегот на САД во Атлантскиот океан загинаа 50 лица.

1957 година – Тунис стана република, а за претседател е избран Хабиб Бургииба.

1963 година – СССР, САД и Велика Британија беше потпишан договор за забрана на нуклеарни тестови во воздухот, под вода и вселената.

1968 година – папата Паул им забрани на римокатоличките верници од сите вештачки методи за спречување на зачнувањето.

1978 година – Првото „бебе во епрувета“ во светот, Луис oyој Браун, се роди во болница во Ланкашир, Велика Британија.

1982 година – Лидерот на Палестинската ослободителна организација (ПЛО), Јасер, потпиша декларација во Бејрут за прифаќање на резолуциите на ООН за постоењето на израелската држава.

1986.- Умре американскиот филмски режисер со италијанско потекло Винсент Минели, добитник на Оскарот во 1958 година за филмот „izижи“ („Американец во Париз“, „irstед за живот“).

1991 година – Советскиот претседател Михаил Горбачов им предложи на лидерите на Комунистичката партија на СССР нова платформа во која градењето на комунизмот веќе не е примарна цел и ги повикува да ги отфрлат „застарените идеолошки догми“.

1992 година – Италијанската влада испрати 7.000 војници на Сицилија во обид да ја разбие мафијата.

1994 година – Израел и Јордан потпишаа декларација во Вашингтон со која се стави крај на воената состојба меѓу двете земји.

1995 година – Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) во Хаг ги обвини Радован Караџиќ, Ратко Младиќ, Милан Мартиќ и уште 21 лице, главно команданти и чувари на затворските логори во Босна. Водачот на босанските Срби, Радован Караџиќ и генералот Ратко Младиќ се обвинети за геноцид, воени злосторства и злосторства против човештвото.

2000 година – Суперсоничен авион на Ер Франс се сруши во близина на Париз, кратко по полетувањето. Загинаа 109 патници и членови на екипажот, како и уште четири лица на теренот. Тоа беше прва несреќа на „Конкорд“ откако започна да лета во 1969 година.

2002 година – Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој им се дозволува на Русите да го продаваат и изнајмуваат своето земјиште, првпат од 1917 година.

2011 година – почина кипарскиот режисер Мајкл Какојани, кој се стекна со светска слава со филмот „Грчка зорба“ од 1964 година.

2011 година – Акцијата за окупација на административните пунктови на Јариње и Брњак, спроведена на северот на Косово од специјалната единица на косовската полиција Росу, беше реагирана од локалните Срби со блокирање на најважните патишта, што доведува до една од најголемите кризи на Косово за 13 години. Едно лице го загуби животот, а неколку лица беа повредени и повредени.

2012 година – Австрискиот падобран Феликс Баумгартнер по втор пат скокна од стратосферата од висина од 29 километри. Неговиот претходен скок беше од висина од 22 километри, на 16 март 2012 година.

2013 година – Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изјави дека повеќе од 100.000 луѓе починале од почетокот на сириската граѓанска војна.

2018 година – Во серија напади во јужната сириска провинција Суеида загинаа 220 лица, а Исламската држава ја презеде одговорноста за тие напади.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 23 јули

Објавено пред

на

1757 година – почина италијанскиот композитор Доменико Скарлати, виртуоз на чембало. Составил 555 сонати на чембало користејќи нова техника со која постигнал брилијантни ефекти.

1759 година – Во седумгодишната војна, Русите, под команда на генералот Питер Семионович Салтиков, ја поразија пруската војска во битката кај Кеј, во источна Германија.

1828 година – Вилијам Барт од Мичиген, САД, го патентираше „типографот“ кој се смета за прва машина за пишување.

1840 година – Од страна на британскиот парламент беше донесен закон за обединување на Горна Канада, со претежно англиско население и Долна, со претежно француско население (Квебек), во единствен политички административен субјект со заеднички парламент.

1875 година – Умре американскиот пронаоѓач Исак Мерит.Во 1851 година тој ја усоврши првата машина за шиење што беше широко користена.

1885 година – Умре американскиот генерал и државник Улис Греј (Улис), врховен командант на Армијата на Северот во Граѓанската војна (1861-65) и претседател на Соединетите држави (1869-77).

1892 година – Роден е Хајле Селасие, етиопскиот император од 1930 година. Тој ја напушти земјата во 1936 година, по италијанската окупација, се врати во 1941 година и владееше сè до 1974 година, кога беше соборен од државен удар.

1914 година – Австро-Унгарија испрати ултиматум до Србија да го испита убиството на престолонаследникот Франц Фердинанд на 28 јуни во Сараево, барајќи од австро-унгарските полициски службеници да учествуваат во истрагата. Србија го одби барањето, сметајќи дека станува збор за нарушување на суверенитетот на државата. На 28 јули, Австро-Унгарија и објави војна на Србија.

1916 година – Умре шкотскиот хемичар Вилијам Рамзи, добитник на Нобеловата награда за хемија во 1904. Тој беше првиот што утврди формирање на еден елемент од друг (хелиум од радиум), систем на елементи.

1920 година – Француските трупи ја поразија арапската војска на кралот Фајсал Први, влегоа во Дамаск и го консолидираа својот мандат над Сирија.

1931 година – Роден е рускиот шаховски велемајстор Виктор Корхнои, еден од најдобрите шахисти на 20 век, кој емигрирал од тогашниот СССР во 1976 година.

1942 година – Германските трупи започнаа да напредуваат кон Сталинград (Волгоград), каде се водеше една од најголемите битки во Втората светска војна. Заврши на 2 февруари 1943 година со германски пораз.

1943 година – Експлозија на бомба во близина на хотелот Кинг Дејвид во Ерусалим уби повеќе од 90 лица, главно британски офицери и воен персонал. Одговорноста ја презеде екстремната еврејска ционистичка организација „Иргун“.

1948.- Умре американскиот филмски режисер и продуцент Дејвид Варк Грифит, еден од најважните филмаџии во ерата на немиот филм.

1951 година – Францускиот маршал Хенри Филип Петаин, херој од Првата светска војна, умре во затвор.Сепак, за време на Втората светска војна, по капитулацијата на Франција, тој беше шеф на профашистичкиот режим со седиште во Виши. Истиот ден во 1945 година, Петен беше изведен пред судот и осуден на доживотен затвор.

1952 година – Во Египет беше извршен воен удар под водство на генералот Мохамед Негииб, соборувајќи го кралот Фарук Први. Неговиот малолетен син Фуад Втори се искачи на тронот, но следната година беше прогласена република, предводена од генерал Нагиб.

1974. година – Грчката воена влада го повика Константин да се врати од егзил во Париз и да формира влада. Тоа беше крај на седумгодишното владеење на воената хунта во Грција.

1982 година – Меѓународната комисија за лов на китови донесе одлука за целосно забрана на трговскиот кит. Забраната стапи на сила во 1985 година.

1983 година – Борбата за независност на Тамил прераснува во граѓанска војна во Шри Ланка, кога тамилските бунтовници убиваат 13 војници, а синхалското мнозинство реагира убивајќи илјадници тамилски цивили на југот.

1991 година – Комунистичката партија на СССР објави нацрт платформа за прифаќање на приватна сопственост, интегрирање на економијата на светскиот пазар и слобода на вероисповед.

1995 година – ООН издаде наредба за распоредување на Сили за брза реакција во областа на Сараево, „за зајакнување на одбраната на градот“.

1996 година – Во Сараево пристигнува првиот контингент на оружје од американската програма „Опрема и обука“, наменет за армијата на Федерацијата на Босна и Херцеговина.

1997 година – Федералното собрание го избра Слободан Милошевиќ, тогашен претседател на Србија, за претседател на СР Југославија. Илјадници луѓе се собраа пред зградата на парламентот, некои изразија поддршка, а други протестираа, додека белградските студенти ги одбележаа осумте години владеење на Милошевиќ со акцијата „Една изгубена глава, една чевли“, при што огромен број млади луѓе ја напуштија земја.

1999 година – Мароканскиот крал Хасан Втори почина по 38 години на власт. Него го наследи неговиот син Мохамед.

1999 година – Рускиот космонаут Сергеј Авдејев постави нов рекорд за непрекинат престој во вселената во вселенската станица „Мир“ 712 дена.

2000 година – Ленс Амстронг го освои престижниот Тур де Франс втора година по ред, иако лекарите за време на неговиот третман во 1996 година проценуваат дека тој има малку шанси да преживее галопирачки карцином.

2002 година – Израелски ракетен напад врз Појасот Газа го уби шефот на вооруженото крило на исламистичкото движење Хамас за таа област, Салах Шехаде, кој беше мета на нападот. Во нападот загинаа уште 14 Палестинци, а околу 140 беа ранети.

2003 година – Се отвори мост стар седум години во Мостар (БиХ). Стариот мост, кој беше симбол на градот, беше срушен на 9 ноември 1993 година од страна на членовите на Хрватскиот совет за одбрана (ХВО). Градот потоа беше поделен на хрватски и бошњачки делови.

2005 година – Терористички напад во египетското одморалиште Шармел-Шеик и хотели во блискиот залив Нема уби 88 и повреди повеќе од 150 лица.

2006 година – Во Виена се одржа состанок помеѓу српскиот претседател и премиер Борис Тадиќ и Воислав Коштуница и косовците Фатмир Сејдиу и Агим Чеку за статусот на покраината. Ова е прва средба меѓу водачите на Србија и Косово откако покраината влезе под администрација на ООН во 1999 година.

2007 година – Почина поранешниот авганистански крал Мохамед Захир Шах, кој владееше со Авганистан од 1933 до 1973 година, кога тој беше соборен. До 2002 година живееше во егзил во Италија.

2011 година – Умре британската пејачка и текстописец Ејми Вајнхаус, добитничка на пет Греми награди за нејзиниот студиски албум „Back to Black“ од 2006 година. Таа ја доби БРИТ наградата за најдобар британски уметник во 2007 година.

2012 година – Умре Драган Бабиќ, новинар и уредник на Српската радиотелевизија. Уредуваше и водеше патнички едукативни емисии „Двоглед“ и една од првите емисии во живо посветена на филмот „Cinema Eye“.

2014 година – Авион со Транс Азија Ервејс со 58 патници се урна при принудно слетување на аеродромот во градот Магонг во Тајван, при што загинаа 51 лице.

2016 година – Експлозија на бомба уби 60 лица и повреди повеќе од 200 лица за време на демонстрациите на припадниците на шиитското малцинство Хазар во Кабул, Авганистан.

2017 година – Пожар што го зафати хрватскиот регион Конавле, по должината на границата со Црна Гора, предизвика 34 експлозии на мини во областа, што се сметаше за деминирано.

2019 година – Борис Johnонсон е избран за лидер на владејачката Конзервативна партија, со што станува нов премиер на Велика Британија.

2020 година – Кина лансираше ракета со возило за истражување на Марс, кој е оценет како најамбициозната вселенска мисија на оваа земја.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 22 јули

Објавено пред

на

356 п.н.е. – Роден е македонскиот крал Александар III Велики, легендарен грчки воен водач кој за кратко време од своето владеење (336-323 п.н.е.) успеал да ги уништи милениумските империи, градејќи нови мермерни градови и создавајќи нова цивилизација. Тој со векови ги инспирирал уметниците и поетите.

1456 година – Христијанска армија под команда на унгарскиот генерал Јанош Хунјади ги победи турските сили околу Белград. Во српските народни песни, Хуњади, кој загина во Земун за време на борбите, се споменува како Јанко од Сибиу.

1739 година – Турската армија ги порази Австријците во битката кај Грочка и ги принуди да ги напуштат Србија и Белград. Со белградскиот мир од 18 септември, Белград и териториите северно од Западна Морава по 21 година повторно паднаа на Отоманската империја.

1784 година – Роден е германскиот астроном и математичар Фридрих Вилхелм Бесел, кој ја пресметува орбитата на Халеевата комета.

1812 година – Во битката кај Саламанка, Шпанија, Британците, под команда на војводата од Велингтон, ја поразија армијата на Наполеон под водство на маршалот Огист Мармонт.

1832 година – Во Виена умре Наполеон II, војводата од Рајхстад, син на Наполеон I Бонапарта и Марија Луиз, внук на Хабсбуршкиот император. Незаслужениот цар, наследник на најмоќниот владетел во Европа, почина во царската палата Шенбрун, каде што Наполеон престојуваше 22 години порано како победник над Хабсбург Виена.

1852 година – Во Венеција умре францускиот воен водач Огист Мармонт. Како војвода од Рагуза (1807), тој го прогласи присоединувањето на Република Дубровник на 31 јануари 1808 година и од 1809 до 1811 година беше генерален гувернер на илирските провинции.

1888 година – Роден е американски микробиолог со украинско потекло Селман Абрахам Ваксман, добитник на Нобеловата награда за медицина во 1952 година за откривање на стрептомицин.

1898 година – роден е американскиот скулптор Александар Стирлинг Калдер. Неговиот огромен „мобилен“ беше ставен во 1958 година пред палатата на УНЕСКО во Париз.

1933 година – Американскиот пилот Вили е првиот што летал околу Земјата. Летот траеше седум дена, 18 часа и 49 минути.

1934 година – Арамија и убиец на американска банка, „државниот непријател број еден“ Johnон Дилинџер, е убиен во Чикаго, по 13 месеци прогонство, од агенти на Федералното биро за истраги (ФБИ).

1943 година – Сојузничките сили го окупираа италијанскиот град Палермо, на островот Сицилија, во Втората светска војна.

1944 година – Група полски политичари, испратени од СССР, го формира Народниот ослободителен комитет во Лублин за време на Втората светска војна, што Москва ја признава како привремена полска влада, наспроти владата за бегалци во Лондон.

1972 година – Советско летало „Венера 8“ слета на површината на Венера, пренесувајќи податоци десет минути пред да изгорат инструментите.

1981 година – Турски терорист Мехмет Али Агча е осуден на доживотен затвор за обид за атентат врз папата Јован Павле Втори на 13 мај. По 20 години, тој беше ослободен од затвор и предаден на Турција во јуни 2000 година.

1988 година – Експлозија на автомобил-бомба во близина на сириската воена база во западен Бејрут уби седум и повреди 48.

1991 година – Претседателството на СФРЈ издаде наредба за разоружување и демобилизација на сите нелегални воени формации во Хрватска.

1992 година – Најголемиот шверцер на дрога во Колумбија, Пабло Ескобар, избега од затвор.

1996 година – Со фрлање пакети со храна од авиони, ООН започна хуманитарна помош за околу 700.000 луѓе во јужен Судан, на кои им се заканува глад.

1997 година – Италијански суд го осуди нацистичкиот офицер Ерих Прибке на пет години затвор за злосторства извршени во Италија за време на Втората светска војна.

2001 година – Започнаа подготовките за професионални нуркачи да ја влечат нуклеарната подморница Курск, која потона на длабочина од 107 метри во август 2000 година за време на вежбите во Баренцовото Море, убивајќи ги сите 118 членови на екипажот.

2001 година – Умре Индро Монтанели, доајен на италијанското новинарство и основач на дневниот весник „Ил ornорнале Нуово“, кој денес се издава под името „Ил ornорнале“. Тој стана познат како воен репортер од Финска за време на Втората светска војна.

2003 година – Во напад на САД врз резиденцијата на ирачкиот претседател Садам Хусеин во Мосул беа убиени двајцата негови синови Удај и Кусај.

2004 година – американски композитор Jerери Голдсмит, автор на музика за многу класични филмови („Патон“, „Осмиот патник“, „Големиот грабеж на воз“, „Момци од Бразил“, „Тотално потсетување“) и популарната ТВ серија „Почина“ “, умира. Д-р Килдер,” Starвезден пат “).

2008 година – Хрватскиот маратонец Веjко Рогошиќ е првиот пливач во историјата што го исплива Средоземното Море помеѓу Сицилија и Кејп Бон во Тунис, а подвигот траеше 50 часа и 25 минути.

2010 година – Меѓународниот суд на правдата во Хаг утврди дека едностраното прогласување на независност на Косово не го наруши меѓународното право. Со ваквиот став, Судот одговори на претходно поставеното прашање на Генералното собрание на ООН – дали едностраното прогласување на независност од страна на привремените институции за самоуправа во Косово е во согласност со меѓународното право.

2011 година – Експлозија во Осло уништи дел од зградата на владата, а неколку часа подоцна, напаѓач во полициска униформа пукаше кон младите лабуристи во летен камп на островот Утоја, близу Осло. Во тие напади беа убиени 77 лица, а уапсен беше и норвешкиот напаѓач Андер Беринг Брејвик.

2013 година – Роден е третиот престолонаследник на Велика Британија, принцот Georgeорџ од Кембриџ, син на Вилијам и Кетрин, девојче по име Мидлтон.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 25 јули

1261 година – Михаил VIII Палеолог повторно го освои Цариград и повторно го прогласи за главен град на Византија. Градот...

ХороскопПред 5 часа

Денешен Хороскоп (25 јули) недела

ОВЕН Денот е идеален за тестирање на сопствените верувања и размислување за подобар животен стил. Слободно размислете за сè што...

Здравје и убавинаПред 6 часа

Овие намирници ќе ви помогнат за подобрување на нивото на холестерол

Како што веќе знаеме храната има директно влијание врз многу аспекти на животот, вклучувајќи го и здравјето на срцето. Но,...

МакедонијаПред 11 часа

Попоски најавува нов и подолг топлотен бран со температури и до 45°C

Топлотниот бран кој е со потекло од југ (северните предели на Африка) и кој ќе ја зафати нашата територија следната...

МагазинПред 14 часа

Лозаноска: Сонот ми е остварен, мојата „vintage“ продавница за рачно изработен накит и модни додатоци е отворена!

На 21-ви јули во Скопје блесна „Леана“, нов продажен салон за рачно изработен накит и модни додатоци. Се наоѓа во...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (24 јули) сабота

ОВЕН Се чувствувате подготвени да прифатите дополнителна работа што може да биде отскочна даска за вас и која може многу...

СветПред 2 дена

Повеќе од 200 американски официјални лица добија мистериозна болест, ЦИА ја повикува Русија

Околу 100 вработени во ЦИА и членови на нивните семејства се меѓу 200-те американски службеници кои страдаат од мистериозниот синдром...

СветПред 2 дена

Автомобилот Тесла повторно ќе може да се купи со биткоин

На иницијатива на нејзиниот сопственик Илон Маск, компанијата Тесла, која произведува електрични автомобили, неколку пати го смени ставот кон криптовалутата...

СветПред 2 дена

На прагот на новата ера на откривање – НАСА ги објави плановите за Марс

Rover Perseverance се подготвува да го собере првиот примерок од карпи од Марс, објави во средата американската вселенска агенција. Собирањето...

Временска прогнозаПред 2 дена

Продолжува стабилното време со мала локална облачност, од недела многу топло, ова се деталите..

И понатаму продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Повремено ќе има услови за изолирана...

НАЈЧИТАНИ