Следете не

На денешен ден

На денешен ден (11.08)

Објавено пред

на

Историски настани (11 август)


3114 год. п.н.е

– Создавање на Земјата според календарот на Маите.

480 год. п.н.е
Персијците под водство на Ксеркс доживеаја победа над Спартанците под водство на кралот Леонид во битката кај Клисурата Термопила. Спартанците се бореа до последниот војник.

1492 год.
– Папата Александар VI беше избран за папа.

1898 год.
-Американските трупи за време на шпанско-американската војна влегуваат во градот Мајаже во Порто Рико.

1918 год.
– Прва светска војна – Завршува битката кај Амиен.

1919 год.
-Усвоен е Уставот на Вајмарската Република.

1934 год.
– Отворен е федерален затвор на островот Алкатраз во Калифорнија.

1943 год.
-Втора светска војна – Првата конференција во Квебек започнува.
На неа учествуваат Винстон Черчил, Френклин Д. Рузвелт, Це Вен Сунг и Вилијам Лион Мекензи Кинг.

1950 год.
Белгискиот принц Баудуин ја презеде функцијата гувернер откако неговиот татко Леополд Втори мораше да си даде оставка поради генералниот штрајк.

1951 год.
– Рене Плевен стана премиер на Франција.

1952 год.
– Кралот Хусеин беше прогласен за крал на Јордан.

1953 год.
-Земјотрес на западниот брег на Грција и околните острови загинаа околу 1.000 луѓе.

1960 год.
– Чад прогласи независност од Франција.

1966 год.
– Џон Ленон одржува прес-конференција во Чикаго и се извинува за „аферата Исус“.

1972 год.
– Последната американска воена копнена единица го напушта Јужен Виетнам.

1984 год.
– Американскиот претседател Роналд Реган, додека го тестираше звукот за интервју на радио станица, рече: „Драги граѓани, денес потпишав закон со кој се уништува правото на Русија за постоење. Да започнеме со бомбашки напади за пет минути“.

1999 год.
– Тотално затемнување на сонцето во Европа и Азија.

2003 год.
– НАТО ја презема командата на мировните сили во Авганистан. Тоа е прва интервенција надвор од Европа во 54-годишната историја на НАТО.

2014 год.
Загина Робин Меклаурин Вилијамс, американски актер.

На денешен ден

7 октомври – На денешен ден

Објавено пред

на

1571.- Шпанската и венецијанската морнарица ја поразиле турската флота кај Лепанто во југозападна Грција. Во најголемата поморска битка по битката кај Актиум во 31 п.н.е. Околу 25.000 турски војници загинаа, а 80 турски бродови беа потонати. Тоа беше и последната голема битка со веслачки бродови.

1806 – Ралф Веџвуд патентирал индиго во Лондон.

1813.- Со падот на Белград во турски раце, Првото српско востание било задушено и Турците го основале административниот апарат и организацијата што постоела пред избувнувањето на востанието во 1804 година.

1849.- Умре американскиот писател Едгар Алан По. Речиси непознат за време на неговиот живот, тој стана еден од највлијателните поети кога вредноста на неговото дело ја открија француските поети Бодлер, Маларм и Валери. Во досието „Филозофија на композицијата“ го анализирал потеклото на неговата најпозната песна „Гавран“. Неговите раскази се сметаат за претходници на детективските романи.

1885.- Роден е данскиот атомски физичар Нилс Хенрик Дејвид Бор (Нилс, Бор), добитник на Нобеловата награда за физика во 1922 година за неговото истражување на структурата на атомите, еден од основачите на атомската физика.

1908.- По ослободувањето од турската власт, Крит бил обединет со Грција. Грција го анектираше островот во 1912 година, а анексијата беше меѓународно призната со Лондонскиот договор во 1913 година.

1914.- Роден е Михаило Лалиќ, еден од најистакнатите југословенски автори на воена проза („Хајка“, „Лелејска гора“, „Свадба“, „Зла пролет“).

1919.- Основана е холандската авиокомпанија KLM, најстарата постоечка авиокомпанија во светот. 1931.- Роден е јужноафриканскиот надбискуп Дезмонд Туту (Дезмонд), борец против апартхејдот, добитник на Нобеловата награда за мир во 1984 година, првиот црн архиепископ во Јужна Африка.

1940.- Во Втората светска војна, Германија ја окупираше Романија и ја презеде контролата над нејзините нафтени ресурси. 1949.- Германската Демократска Република (Источна Германија) беше прогласена во областа на советската окупациона зона со претседателот Вилхелм Пиек и премиерот Ото Гротевол. Двете германски покраини (Источна и Западна) беа повторно обединети на 3 октомври 1990 година.

1959.- Умрел Марио Ланца, американски оперски пејач и филмски актер со италијанско потекло.

1959.- Советскиот вселенски брод „Луна 3“ прв ја фотографирал темната страна на Месечината.

1981.- Египетскиот потпретседател Хосни Мубарак стана шеф на државата по атентатот на Анвар ел Садат (Анвар) на 6 октомври.

1985.- Палестинските герилци го киднапираа италијанскиот патнички брод „Акиле Лауро“ во Средоземното Море со околу 440 луѓе и се заканија дека ќе го уништат со експлозија доколку Израел не ослободи 50 Палестинци од затвор.

1992.- Советот за безбедност на ОН усвои резолуција за формирање меѓународна комисија од експерти за истрага на воените злосторства на територијата на поранешна Југославија и изрази загриженост за информациите за масовни убиства и спроведување на етничко чистење. 1996.- Истражителите на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија извадија 200 тела од масовна гробница во Овчара кај Вуковар.

1997.- Околу 30.000 музичари, уметници, работнички лидери и политичари од целиот свет пристигнаа во Боливија на комеморативна средба по повод 30-годишнината од смртта на Че Гевара.

2000.- Во Белград е конституирано Собранието на Сојузна Република Југославија, во кое Воислав Коштуница положи претседателска заклетва. Во следните денови новиот претседател прими бројни државници, а Југославија по десетгодишна изолација го отвори процесот на помирување со светот.

2000.- Словенечкиот скијач Даво Карничар стана првиот човек кој скијал од највисоката планина во светот, Монт Еверест висока 8.848 метри.

2001.- САД и Велика Британија започнаа воздушни напади врз Авганистан поради одбивањето на авганистанските власти да го екстрадираат Осама бин Ладен. Американските власти го обвинија Ладен за терористичкиот напад на 11 септември врз Светскиот трговски центар во Њујорк и зградата на Пентагон во кој загинаа неколку илјади луѓе.

2003.- Холивудскиот актер, со австриско потекло, Арнолд Шварценегер (Шварценегер) е избран за гувернер на Калифорнија (САД). 2004 – Кралот Нородом Сиханук од Камбоџа абдицирал. Една недела подоцна, неговиот син Нородом Сихамони беше избран за нов крал.

2005.- Умре Јован Солдатовиќ, еден од најпознатите српски скулптори. Автор е на голем број скулпторски дела на јавни простори, меѓу кои се издвојуваат монументални споменици, бисти на познати личности и скулптури. Тој е познат и по големиот број скулптури на срна, коњи, елени, штркови и коњи во парковите во многу градови во поранешна Југославија.

2006.- Во Москва е убиена Ана Политковска, новинарка на рускиот дневен весник „Нова газета“, позната по остри критики за политиката на Кремљ и војната во Чеченија.

2009.- Умре модниот фотограф Ирвин Пен, познат по своите гламурозни портрети на модели. Пен долго време работеше за магазинот „Вог“, каде што стекна репутација благодарение на неговите мирни класични композиции.

2010.- Почина поранешната претседателка на Сојузниот извршен совет на СФРЈ, Милка Планинц. Таа беше единствената жена премиер на социјалистичка земја.

2011.- Умре Рамиз Алија, последниот комунистички претседател на Албанија.

2018 – Во Босна и Херцеговина се одржаа општи избори на кои Шефик Џаферовиќ, Жељко Комшиќ и Милорад Додик беа избрани за нови членови на Претседателството на БиХ.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

6 октомври – На денешен ден

Објавено пред

на

1014.- Почина императорот Самуило, кој во 976 година кренал востание против Рим (Византија) и ја основал Македонската империја. Неговата империја пропаднала во 1014 година, по тешкиот пораз од византискиот император Василиј II во битката кај Беласица. Според легендата, тој починал од срцев удар кога ги видел своите 14.000 војници кои биле заробени, а потоа ослепени и ослободени по наредба на византискиот император Василиј II.

1536.- Англискиот верски реформатор и преведувач на Библијата Вилијам Тиндејл бил запален на клада како еретик, по наредба на кралот Хенри VIII.

1552.- Роден е Матео Ричи, италијански језуит, првиот католички мисионер во Кина (1581), каде 30 години успешно ги запознал Кинезите со достигнувањата на западната цивилизација, а на Запад го проширил оскудното знаење за Кина.

1767.- Роден е државникот од Хаити, Анри Кристоф (Кристоф), донесен од островот Гренада како роб на Хаити, каде што се приклучил на бунтот против Французите на крајот на 18 век. Во 1807 година станал претседател на Хаити, а во 1811 година се прогласил за крал.

1846.- Роден е американскиот инженер Џорџ Вестингхаус (Џорџ Вестингхаус), пронаоѓач на воздушната сопирачка за локомотиви и трамваи, основач на „Вестингхаус електрик корпорација“ (1886).

1878.- Умрел српскиот трговец Илија Милосављевиќ Коларац, кој го оставил својот имот во аманет за просветлување на народот. Од неговиот донација беа објавени голем број книги и беше изграден Националниот универзитет Колар во Белград.

1887.- Роден е францускиот архитект и теоретичар со швајцарско потекло Шарл Едуар Жанерет, познат како Ле Корбизје, еден од најголемите архитекти на 20 век, кој радикално го променил традиционалниот начин на градење со употреба на армиран бетон, стакло и железо.

1903.- Роден е ирскиот физичар Ернест Томас Синтон Волтон (Томас, Волтон), еден од пионерите на нуклеарната физика, добитник на Нобеловата награда за физика во 1951 година. 1929 година, првиот атомски акцелератор.

1908.- Австро-Унгарија ја анектира Босна и Херцеговина, што предизвика длабока криза во односите меѓу европските сили. За да се избегне војна, водечките европски земји ја признале анексијата во март 1909 година. Под притисок на европските сили, анексијата ја признала и Кралството Србија.

1914.- Роден е норвешкиот етнолог и истражувач Тор Хеједал. Во 1947 година, тој предводеше шестчлена експедиција која пловеше околу 9.000 километри во сплавот „Кон-Тики“ помеѓу Перу и пацифичкиот остров Туамоту во близина на Тахити, за да докаже дека античките народи можеле да пловат од Јужна Америка до полинезиските острови.

1915.- Со напад на Србија, Бугарија, која прогласи неутралност на почетокот на војната, се вклучи во Првата светска војна на страната на Централните сили. Соочена истовремено со германско-австроунгарската офанзива на север, српската војска била принудена да се повлече на Косово, а потоа преку Албанија до Јадранското Море, од каде што сојузничките сили ја префрлиле на островот Крф.

1927.- Со премиерата на филмот „The Jazz Singer“ во Њујорк, со тогаш многу популарниот пејач Ал Џонсон (Џонсон) во главната улога, започна ерата на звучните филмови.

1930.- Роден е сирискиот државник и генерал Хафез ал Асад (Ашад), кој дојде на власт во ноември 1970 година со државен удар на военото крило на Арапската социјалистичка партија БААС. Тој беше претседател на Сирија од 1971 година до јуни 2000 година, кога почина во неговиот кабинет.

1958.- Американската нуклеарна подморница „Сиволф“ излезе на површина кај брегот на Нова Англија, откако помина два месеци во морските длабочини, што беше светски рекорд за престој под морето.

1972.- Повеќе од 200 луѓе загинаа, а повеќе од илјада беа повредени во железничка несреќа во близина на мексиканскиот град Салтиљо.

1973.- Почна четвртиот воен конфликт меѓу Израел и Арапите со нападот на Египет и Сирија врз израелските позиции на источниот брег на Суец и на Голанската висорамнина, кој заврши на 22 октомври со резолуција на Советот за безбедност на ОН за прекин. -пожар.

1976.- Воената хунта ја собори владата на Сени Прамој (Прамој) во Тајланд, а армијата масакрира голем број левичарски студенти на универзитетот во Бангкок.

1981.- На воената парада во Каиро, исламските екстремисти го убија Анвар ел Садат (Анвар), претседател на Египет од октомври 1970 година. Билансот на спектакуларниот атентат беше 12 мртви и повеќе од 25 ранети.

1988.- Под притисок на демонстрациите, за време на кои Слободан Милошевиќ ја консолидираше својата моќ во Србија, раководството на Војводина поднесе оставка. За време на протестот, демонстрантите фрлаа јогурт кон службениците кои се обидоа да им се обратат, поради што овој настан подоцна популарно беше наречен „револуција на јогуртот“.

1989. – Американската филмска актерка Бет Дејвис (Бет Дејвис), добитник на два Оскари за филмовите „Опасно“ и „Језабел“, а позната и по филмовите „Се за Ева“, „Малите лисици“, „Што се случи на Бебето” почина. Џејн”.

1990.- Загина првата жена воен пилот во Југославија, Марија Драженовиќ Ѓорѓевиќ, која учествуваше во Втората светска војна во битките на Сремскиот фронт во 1945 година како дел од 113-от борбен полк, која го положи летниот тест во 1939 година кога.

1991.- Индонезиски воен авион се урна во владина зграда во Џакарта, при што загинаа 102 лица, а повеќе од 5.000 беа повредени.

1998.- Под притисок на меѓународната заедница и заканите од воздушни напади на НАТО, започна повлекувањето на српските безбедносни сили од Косово во централна Србија.

2002.- Белгискиот премиер Ги Верхофштад го издаде првото официјално извинување за депортацијата на десетици илјади Евреи во концентрационите логори во нацистичка Германија од страна на локалните власти.

2007.- Почина музичарот и композитор, клавијатурист Лаза Ристовски. Свиреше во рок групите „Смак“ и „Бијело дугме“ и припаѓаше на музичари кои ја одбележаа југословенската рок-сцена.

2012.- Умре поранешниот алжирски претседател Шадли Бенджедид, кој беше соборен од власт во 1992 година, по што избувна десетгодишната граѓанска војна во која загинаа повеќе од 200.000 луѓе. Тој дојде на чело на Алжир во 1979 година, по што беа спроведени неколку политички реформи кои доведоа до повеќепартиски политички систем.

2018 – Почина шпанската оперска пејачка Монсерат Кабале, позната по интерпретациите на оперите на Росини, Белини и Доницети. Во текот на нејзината кариера, таа изведе повеќе од 90 различни улоги и сними околу 80 албуми. Таа ја сними песната „Барселона“ со пејачот Фреди Меркјури од групата „Квин“, која стана химна на Летните олимписки игри во Барселона во 1992 година.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

5 октомври – На денешен ден

Објавено пред

на

1511.- Папата Јулиј II ја основал Светата лига на Арагон, Венеција и Папските држави со цел да го брани единството на црквата, но и да ги протера Французите од Италија.

1713.- Роден е францускиот филозоф и писател Денис Дидро (Дидро), претставник на слободарскиот дух на револуционерната буржоазија од 18 век, еден од најважните автори на големата француска „Енциклопедија“ („Разговор меѓу Даламбер и Дидро“). , „Мисли за толкувањето на природата“, „Сонот на Даламбер“, „Жак Фаталистот“, „Внукот на Рамо“).

1796.- Под притисок на Франција, Шпанија и објави војна на Велика Британија, која заврши со катастрофален пораз на француско-шпанската флота во 1805 година во битката кај Трафалгар.

1864.- Роден е францускиот хемичар и индустријалец Луј Лумиер, пионер на светската кинематографија, кој заедно со неговиот брат Огист го измислиле процесот на снимање во природни бои.

1880.- Умре францускиот композитор со германско потекло Жак Офенбах, кој го изгради прототипот на француската оперета и значително придонесе за нејзината популарност. Компонирал околу 100 музички дела, од кои најпознати се оперетите „Сина брада“, „Орфеј во пеколот“, „Убава Јелена“ и операта „Хофманови приказни“.

1908.- Бугарскиот принц, германскиот кнез Фердинанд Кобург (Кобург) прогласил независност на Бугарија од Отоманската империја и се прогласил за цар Фердинанд I.

1910.- По соборувањето на кралот Мануел II, Португалија беше прогласена за република под претседателот Хоаким Теофило Фернандес Брага (Хоаким, Фернандес).

1915.- Со силен артилериски оган по целиот фронт на Дунав, Сава и Дрина започна офанзивата на Централните сили против Србија во Првата светска војна.

1938.- Претседателот на Чехословачка, Едуард Бенеш, поднесе оставка и замина во егзил, откако под притисок на Велика Британија и Франција го прифати Минхенскиот договор, со кој Судетската област и беше отстапена на Хитлерова Германија.

1954.- Велика Британија, САД, ФНР Југославија и Италија го потпишаа Лондонскиот договор за укинување на слободната зона Трст и доделување на зона Б и помал дел од зоната А на Југославија, а поголемиот дел од зоната А со град Трст во Италија.

1964.- 57 граѓани на Источна Германија избегаа во Западен Берлин преку тајно ископан тунел под Берлинскиот ѕид, што беше најголемото масовно бегство од изградбата на ѕидот во 1961 година.

1969.- Би-Би-Си ја емитуваше првата епизода од Летечкиот циркус на Монти Пајтон, која стана култна емисија низ целиот свет.

1974.- Пет лица загинаа, а 35 се ранети во експлозија на бомби фрлени од ирските националисти во два барови во Гилдфорд, Англија.

1983.- Водачот на полското движење „Солидарност“, Лех Валенса, ја доби Нобеловата награда за мир.

1988.- На плебисцит, Чилеанците гласаа против предлогот за продолжување на мандатот на претседателот на Чиле, Аугусто Пиноче, до 1997 година.

1994.- Во Швајцарија беа пронајдени телата на 48 членови на сектата „Храмот на сонцето“ кои извршиле ритуално масовно самоубиство.

1995.- Американскиот пратеник за Балканот Ричард Холбрук успеа по двомесечни преговори со Србија и Хрватска и лидерите на завојуваните страни во Босна да постигне договор за прекин на огнот, што беше увертира за мировните преговори во Дејтон. .

2000.- По неуспешните обиди на полицијата со солзавец да ги растера стотиците илјади демонстранти во центарот на Белград, кои протестираа против поништувањето на претседателските избори, граѓаните влегоа во Сојузното собрание, а малку подоцна и во зградата на државната радио телевизија на Србија. Под притисок на масите, Слободан Милошевиќ, десетгодишниот неприкосновен лидер на Србија, следниот ден го призна својот изборен пораз на кандидатот на Демократската опозиција на Србија, Воислав Коштуница.

2001.- Умрела Емили Шиндлер, која заедно со нејзиниот сопруг Оскар им помогнала на стотици Евреи да избегаат од нацистичките концентрациони логори за време на Втората светска војна.

2004.- Умрел Морис Вилкинс, британски научник и нобеловец, еден од тројцата научници кои заедно ја откриле структурата на ДНК. Тој ја доби Нобеловата награда за медицина во 1962 година, заедно со Френсис Крик и Џејмс Вотсон.

2005 – Околу 2.000 луѓе загинаа во налетот на ураганот Стен, кој предизвика лизгање на кал во планинскиот дел на Гватемала каде што живеат потомци на Маите.

2011 – Умре еден од основачите и извршен директор на Apple, Стив Џобс. Тој измислил и мајсторски рекламирал софистицирани „гаџети“ кои го смениле секојдневието – од домашниот компјутер (PC) до iPod (iPod) до iPhone (iPhone).

2012.- Умре Војин Димитријевиќ, угледен српски експерт за меѓународно право и меѓународни односи, основач и директор на белградскиот Центар за човекови права.

2015.- На 67-годишна возраст почина шведскиот писател Хенинг Манкел, познат по неговата серија романи за полицискиот инспектор Курт Валандер.

2019 година – Масовните протести во Иран што започнаа на 1 октомври оставија речиси 100 мртви, бидејќи безбедносните сили со денови користеа боева муниција за да ги задушат демонстрантите.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден6 часа

7 октомври – На денешен ден

1571.- Шпанската и венецијанската морнарица ја поразиле турската флота кај Лепанто во југозападна Грција. Во најголемата поморска битка по битката...

Хороскоп9 часа

Хороскоп за петок (7 октомври)

ОВЕН Сите напори кои ги вложувате за да успеете во некоја работа ќе бидат успешни. Ќе бидете понапред од вашите...

Временска прогноза11 часа

Попоски официјално истакна какво време ќе имаме во месец октомври

Септември не беше на наша страна и имавме постудено време отколку што очекувавме. Топлото време ни доаѓа во месец октомври,...

Автомобили12 часа

Порше стана највреден произведувач на автомобили во Европа

Порше денеска ја турна матичната компанија Фолксваген од тронот и стана највредниот производител на автомобили во Европа. Новокотираните акции на...

Култура19 часа

Денес се одбележуваат 79 години од најкрвавата битка кај с.Кленоец кичевско, додека на денешен ден загинал и Јосиф Јосифовски-Свештарот

Денес се одбележува 79 годишнината од една од најкрвавите битки во Втората светска војна што се одиграла во Македонија, наречена...

Кичево23 часа

DJ GOCE SAF @ Република 96250

Хип Хоп Сабота во Република 96250! Ви го претставуваме човекот кој е задолжен за најдобрите Хип Хоп забави на овие...

На денешен ден1 ден

6 октомври – На денешен ден

1014.- Почина императорот Самуило, кој во 976 година кренал востание против Рим (Византија) и ја основал Македонската империја. Неговата империја...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за четврток [6 октомври]

ОВЕН Не се откажувајте или согласувајте се на површни решенија. Продолжете да барате сè додека не најдете одговори или методи...

Македонија1 ден

Серија поскапувања на Дизелот, вечерва со нова покачена цена за литар, додека бензините остануваат непроменети

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемува за 2,00 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство...

Македонија1 ден

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против скопјанец, се сомничи дека употребил лажни пари при купување земјоделски производ

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против О.И.(39) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“....

НАЈЧИТАНИ